sinema
sinema (üye)
Ankara / Meraklı

Lüpitel Iı

Umarım dogru yazıyorumdur;Eskiden Lüpitel II isminde bir fotograf makinesi vardı.Temiz durumda 2.elin fiyatı aşagı yukarı nedir bilen varmı acaba ?
Simdiden tesekkurler,Çağdaş.
http://www.sinematutkunu.cjb.net

Tarih: 3 Aralık 2002, 00:00 - İp: yok
queen
queen (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

doğru yazmışsınız Lübitel 2
rus malı bir makine oldukça güzel fotoğraf çeker. 6-6 orta formatta fotoğraf çeker. eğer kullanacak olursanız size buradan nasıl kullanacağınızı tarif ederim. ama satacak olursanız para etmez. yashica mat 124 ler bile fazla para etmiyor. eğer fotoğrafa meraklı iseniz kullanın derim. neticelerine şaşırabilirsiniz.
bol fotoğraflı günler dileri

Tarih: 23 Aralık 2003, 23:47 - İp: yok
gezgin
gezgin (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

bende de bir lüpitel var. yarin gidip bakima verecegim. cok nostaljik ve harika bir makina. yaklasik 20 yil once cekilmis renkli fotograflar var ve kalitesi bircok gunumuz bas-cek instant makinalarindan daha iyi. eski bir fotografci arkadasim bu makinanin aslinda "jupitel" adli bir makinin ruslar tarafindan yapilmis kopyasi oldugunu soylemisti. dogru mudur acaba?

Tarih: 21 Nisan 2004, 02:50 - İp: yok
gezgin
gezgin (üye)

çok teşekkür ederim kurtoğlu, siteleri gezeceğim.

Tarih: 23 Eylül 2004, 21:18 - İp: yok
kirtish
kirtish (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

lubitel isi fena kafama yatti, kesinlikle karanlik oda kurmaya kadar goturur. Ama once deneme yapmam lazim piyasada cok ucuza blunuyor (umarim saglami denk gelir) ama hangi marka model film kullanacagimi bilen varmi? Sanirim 12 lik ve 16 lik film kartuslari var? fakat internette ne diye aratacagimi bilemedim...

Tarih: 18 Nisan 2005, 21:24 - İp: yok
tavinca
tavinca (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf çekmeye 1975 yılında Lubitel-II makinayla başlamıştım. Enstantane ayarı, yanılmıyorsam max. 1/250 sn. idi. Buna rağmen 12 pozluk 6x6 formatında film kullanıldığı için, ağrandisörde büyütme oranı düştüğünden, film hataları daha az yansırdı. Kendinden umulmayacak derecede güzel fotoğraflar verirdi. Hatta yapısının uygunluğundan dolayı, ben bu makinaya ek parçalar yapıp agrandisör gibi de kullanmaya çalışmıştım, ve fotoğraf basmayı başarmıştım.
Sırf meraklılarına öneririm. Ancak 6x6 formatında siyah/beyaz film hala bulmak mümkün mü?

Tarih: 5 Aralık 2005, 12:03 - İp: yok
mezzy
mezzy (üye)

Valla pamuk ticarette varmış. Ben de bir lubitel bulup başlamak istiyorum

Tarih: 11 Aralık 2005, 22:53 - İp: 81.***.**5.190
burak1978
burak1978 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Arkadaşlar. Ben Lupitel olmasa da sizler gibi üsten bakaçlı TLR(Twin lens Reflex) dedikleri türden bir makine(rolleiflex) kullanıyorum. Ve geneldu bu makinemı dia fotoğraflarında kullanıyorum. Bugün gerek siyah beyaz gerekse dia 6x6 filmleri Sirkeci'de birçok yerde bulmanız mümkün. Çoğunluğu tamamen manuel olan bu makineları kullanmak gerçekten ayrı bir zevk. Filmlerin kare olması ise ben çok avantajlı görüyorum. İstediğinizde kenarlarından yapacağınız kesimlerle 35mm formata benzetebileceğiniz sonuçlar veriyor. Piyasada sıklıkla bulunan ve kondisyonuna göre değişen TLR makineları ile ilgili tahmini bir fiyat aralığını aşağıda vermeye çalışacağım.Ancak bu fiyatlar ebay'den aldığım fiyatlardır. Çünkü çoğu zaman bu makineları Türkiye'de bulmak mümkün olmuyor. Bende benimkini yurtdışından almıştım.

1)Lubitel TLR: 10- 30$ arasında değişen fiyatları mevcut. Ancak Türkiye’de de bu fiyatlara sanırım bulmak mümkün.
2)Mamiya TLR: Bu tip makinelar arasında objektifi değişebilen tek makineler Mamiyalardır. Bildiğim kadarıyla 55/65/80/105/135/180/230mm’lik objektifleri mevcut. Tabii TLR tipi makinelerde değişebilir objektifin olması ayrı bir avantaj. Ancak her bir objektif için 80-300$ arasında bir rakam gözden çıkarabilirsiniz.
3)Yashica TLR. Lubitellerden daha kaliteli yapıya sahip makinelerdir. Fiyatları 80-200$ arasında değişiyor.
4)Rollei TLR. Bu marka aslında TLR’nin yaratıcısı ve öncüsü sayılabilir. Klasik alman teknolojisi ve lens kalitesi. Objektifleri oldukça keskin. Fiyatları modeline ve kondüsyonuna göre 250-1250 $ arasında değişiyor. Hatta daha yukarılara da çıkan özel modelleri de mevcut.

Bütün bunlar dışında söyleyebileceğim son şey ise tüm bu makineleri eğlencelik çekimlerden çok gerçek bir fotoğraf makinesi olarak görürseniz, yaptığınız uğraştan çok büyük haz alacağınıza eminim. En azından bende böyle oldu.

Tarih: 4 Ocak 2006, 21:03 - İp: 85.***.**6.68
factorutvl
factorutvl (üye)
Kocaeli / Meraklı

Ne raslantı benimde rolleiflex 2.8f makinam var 1942 almanya üretimi kanada için üretilmiş(biraz karışık) hasselblad ile aynı lensi kullanıyor zamanının bence en iyi makinası dükkanda bu 2.el vardı nikon aynı fiyata 0 vardı pentax falan en ucuz makina idi

hala bile rolleiflex dünyanın en iyi analog makinalarından

ama bazı arkadaşlar bile yok benim ilk makinam yashica unutamıyorum yok mamiya diyorlar ben rolleiflex kullanıyordum palavra atmasınlar ben bile aramıyorum onların alınlarını karışlarım şuanki digitaller gayet iyi fotograflar çekiyor

Tarih: 30 Mayıs 2007, 07:34 - İp: 85.***.**7.100
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

#canmahmut' tarafından 26.06.2007 21:24:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Haziran 2007, 21:22 - İp: 85.***.**4.28
  • 1