serhad
serhad (üye)
Ordu / Doğa Fotoğrafçısı

Karanlık Oda

merhaba arkadaslar ben evımın alt katına karanlık oda yapmayı dusunuyorum nelere ıhtıyacım var karanlık oda yapımında ve kımyasallardan neler lazım nerede bulabılırım bu kımyasalları sevgılerımle ...................................
hayallerınızın gerceklesmesı dılegıyle .......

Tarih: 19 Ekim 2004, 17:20 - İp: yok
LiTHiuM
LiTHiuM (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

Öncelikle odanın ışık alan bütün noktalarını kapatmalısın. Gündüz odaya gir bütün ışıkları kapat ve içeriye sızan çok küçük bile olsa bütün ışıkları bir şekilde kapat. Filmleri yıkamak için bir film tankı. kağıt basmak için bir argandisör kağıtları yıkamak için küvetler film ve kağıtları kurutmak için özel mandallar gerekli. gereken kimyasallar ise: film banyosu için ILFORD ID-11 kullanabailirsin. Kağıt banyosu için ILFORD Bromophen (umarım yanlış hatırlamıyorumdur) kullanabilirsin. Ayrıca sabitleme için de ILFORD Fixer kullanabilirsin. Bütün bunları Sirkeci'den edinebilirsin. İşin daha ayrıntısını öğrenmek istersen mesaj atabilirsin. selamlar...

Tarih: 20 Ekim 2004, 11:30 - İp: yok
darkroom
darkroom (üye)
İstanbul / Amatör

Onemsiz gibi gozuken, ufak ve onemli bir detay daha..Kronometre..

Tarih: 23 Ekim 2004, 16:51 - İp: yok
fotocek
fotocek (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

eğer renkli karanlık oda düşnürsen a dan z ye tüm malzeme elimde mevcut [email protected] dan görüşebiliriz.

Tarih: 6 Kasım 2004, 23:16 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

kronometre ne işe yarıyacak?

Tarih: 12 Kasım 2004, 22:46 - İp: yok
queen
queen (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

kronometre film banyo ederken süreyi tutmaya yarıyacak. sen madem ordudasın, bir gün atla samsun a git. diyanet sitesinin oralar bir sürü fotoğraf malzemecisiyle dolu. gazi caddesinde foto yuvam dan faydalanabilirsin. orada sana lazım olan herşeyi temin edebilirsin. sirkecide bulacağın herşeyi samsundada bulabilirsin.

Tarih: 27 Kasım 2004, 11:22 - İp: yok
mauhdib
mauhdib (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

lithum yazdiklarin benim icinde cok ise yaradi cok tessekkurler ben karanlik oda ile ilgili bir kac sey sormak istiyorum

1-siyah beyaz karanlik oda ile renkli arasindaki fark

2-istanbulda kiralik karanlik oda bulunur mu ?

3-karanlik oda tam karanlikmidir yoksa icinde kirmizi bir 4-isik var midir varsa o isik fotograflari pozlayip yakmaz mi ?

4-her filmin uzerinde farkli process tipinden bahsediliyor illada o ilaclami process etmek gerek bu maddeler hakkinda bilgi verebilirmiisn?

5-bir rulo fotografi karanlik odada yapmak ve pozitif dia ya basmak kac para maliyete sahip

tessekkurler

Tarih: 2 Temmuz 2006, 16:25 - İp: 81.***.**7.33
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

valla arkadaşım kendi karanlık o danı kur derim ufak tefek malzemeler 20 milyon felan tutar agrenizör basma olayı da paran varsa 150 200 arasıdır.ben banyomu kendim yapıyorum tarattırıykorum ve bi kaçtenesini seçi,p bastırıyorum

Tarih: 5 Temmuz 2006, 11:02 - İp: 81.***.**7.173
carpediem1
carpediem1 (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

eğer baskı sisteminde eksik varsa bende bi çoğu var
film banyo arganizör baskı makinası yardımcı olabilirim [email protected]

Tarih: 4 Ekim 2006, 10:35 - İp: 88.***.**3.22
efem_06
efem_06 (üye)
Muğla / Stüdyo Fotoğrafçısı

tüm karanlık oda malzemeleri konusunda yardımcı olabilirim...

fiyatlar oldukça uygun...

[email protected]

Tarih: 29 Ocak 2007, 10:17 - İp: 85.***.**1.226
muhittin k
muhittin k (üye)
Kastamonu / Stüdyo Fotoğrafçısı

Serhad bey
önce aoradizöre ihtişyacınız var.Kırmızı ışık,Kimyasallar:
(Hidrokinon.maetol.karbonat.sülfit.bromür developer için - Tesbit banyosu için hiposülfite ) Kimyasalları Eminönü'nden
temin edebilirsin

Tarih: 5 Şubat 2007, 21:01 - İp: 85.***.**6.188