tarkan
tarkan (üye)
İstanbul / Firma

Hangi Yöntem Doğru?

DFM kullanılarak siyah beyaz amaçlı çekilen fotoğraflar için; objektife renkli filtre takmak mı? Bilgisayarda renk düzeltme yoluyla sonuca gitmek mi? Yoksa her iki yöntemi birlikte kullanmak mı daha iyi sonucu veriyor?

Tarih: 5 Ağustos 2005, 01:16 - İp: yok
maelstrom
maelstrom (üye)
İstanbul / Amatör

zaten dfm'larının yaptığı s/b etkisi bilgisayarda kullandığın herhangi bir grafik programı gibi çalışıyor. yani adam içine küçük bi filter software koymuş. Nası olsa filmli makina kullanmıyoruz, ama siyah beyaz fotolarımızın daha güzel olmasını istiyosak bence renkli çektikten sonra bilgisayarda grayscale yapmak. dikkat ettiysen sepia fotolardada her makinanın sepia rengi değişik. Sepia içinse ben yine renkli çekiyorum, sonra photoshoptan hue/saturation. Colorize seçeneğini tıkladıktan sonra hue:50 sat: 25 yaparsan bütün sepia fotoların basıldığında mükemmel çıkar. Bu dediğim iki teknikte dijital makinalarda siyah beyaz veya sepia fotolar çekildiğinde siyah yerlerin bile biraz noise ve gri gibi olması ihtimalini düşürerek daha güzel bi contrast yaratmak içindir. En azından ben böyle yapıyorum, herkesin tekniğine ve beğenisine saygı duymak lazım. Umarım yardımcı olmuşumdur, biraz gevezeyim ama

Saygılarla...

Tarih: 10 Ağustos 2005, 15:26 - İp: yok
  • 1