alperguncan
alperguncan (üye)
Manisa / Meraklı

Doğrudan Siyah-beyaz Mı ? Yoksa Shop Mu?

Arkadaşlar, Ara Güler fotoğraflarına olan ilgimin had safhaya ulaştığı son günlerde, kendimce siyah-beyaz denemelerim oluyor. Fakat kafamı kurcalayan şey şu;

Çekimi yaparken siyah-beyaz modda mı çekmeliyim, yoksa bilâhare siyah-beyaza mı dönüştürmeliyim. Aynı soru siyah-beyazla birbirine yakışan, yüksek iso, yüksek noise içinde geçerli. bunu efekt olarak sağlayan programlar var.

sizce ne yapmalıyım? şimdiden teşekkürler

Tarih: 10 Şubat 2011, 21:42 - İp: 88.***.**5.191
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

bence s&b çekmeye çalışın.
yoksa fotograflarınıza ben çektim değil, ben yaptım demek zorunda kalırsınız.

Tarih: 14 Temmuz 2013, 16:16 - İp: 151.***.**0.162
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

enopis bey , fotografi hem ben cektim hem ben yaptim deriz bence

Photohsop icin Silver Efex isimli bir plugin var, onu bulup dene, Raw dosya ile harikalar yaratabilirsin. En guzeli, bir siyah beyaz film al ve tadini cikart...

Tarih: 14 Ağustos 2013, 13:21 - İp: 217.***.**3.225
admbstnc
admbstnc (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar,

Yazılmış ama çok dikkat edilmemiş gibi geldi. Üstünden bir daha geçmek istedim.

Makinenizi siyah beyaz moda alıp RAW çekim yaparsanız, çekim sonrası makinenin ekranında fotoğrafı siyah beyaz görür değerlendirebilirsiniz.

Ancak aynı fotoğrafı bilgisayara aktardığınızda renli olarak görüp işleyebilirsiniz.

Bu durum size fotoğrafı hem siyah beyaz hem de renkli değerlendirme fırsatı sunar.

Saygılarımla,

Tarih: 3 Temmuz 2014, 12:48 - İp: 88.***.**3.50
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Siyah Beyazdan Siyah Beyaza okadar fark varki. Ilk goruste siyah beyaz beyenmediginiz bir fotograf usta ellerden gectikten sonra harika birseye donusebilir. Tabi fotografa bagli, ama makinanin siyah beyazinda bir cansizlik var bence... siyahlar, beyazlar tam deil... gri-gri bir fotograf oluyor sanki....

Tarih: 11 Temmuz 2014, 10:32 - İp: 217.***.**3.225
tuncaycoskun
tuncaycoskun (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
DSLR'de vizörden göründüğünden farklı renkte görme şansı olmadığı için renkli raw çekip işlerdim. Şimdi aynasız makinemde doğrudan vizörde S&B görüp çekmenin keyfi bambaşka.

Tarih: 21 Ocak 2015, 08:35 - İp: 88.***.**6.202
kocsemih
kocsemih (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba öncelikle, tercih sizindir ama şu bir gerçek: fotoğraf makinesinden çıkan görüntü dijital ortamda düzenlendiği andan itibaren artık dijital bir çalışma olur yani fotoğraflıktan çıkmştır...

Tarih: 26 Mart 2015, 20:47 - İp: 95.***.**8.201
tuncaycoskun
tuncaycoskun (üye)
İstanbul / Amatör

Filmlere de karanlık odada bilimum her muamele yapılıyordu. Dijitalin bir farkı yok.

Tarih: 16 Nisan 2015, 01:19 - İp: 176.***.**7.162
mavzerturk
mavzerturk (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

renkli fotoğrafta adobe ps de şu kombinasyonları yaparsan
siyahbeyaza çevirirken daha çok detayla oynamanı olanak sağlıyor.

"ctrl + shift + alt + B"

karşına çıkan pencere ile birlikte fotoğraf sb ye dönerken
pencereden daha çok yön verebilirsin.

Tarih: 20 Ekim 2016, 19:26 - İp: 81.***.**5.75
vaisem
vaisem (üye)
İstanbul / Amatör

www.emretaptik.com.tr

bu sitedeki siyah beyaz fotoğraflar çekmem için makineden mi siyah beyaz ayarı yapmam gerek yoksa başka bir program vasıtasıylada yapabilirmiyim.

Teşekkürler

Tarih: 12 Aralık 2016, 13:23 - İp: 88.***.**3.173
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Kesinlikle rekli çek, raw çek sonra düzenlersin, fotoğrafı da makinenin işlemcisi işleyeceğine sen işlersin, gönül rahatlığıyla da çektim diyebilirsin. Karanlık odada da kontrast, pozlama filan hep ayarlanabiliyor bir farkı yok yani.

Tarih: 12 Ağustos 2018, 14:02 - İp: 176.***.**7.225