sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Video Düzenleme

Merhaba.Fotoğram makinam MOV formatında video çekiyor.Çektiğim videolardaki bazı kısımları kesmek ve başka videoları eklemek üzere basit ve ücretsiz bir program arıyorum. Ustalardan yardım istiyorum.

Tarih: 15 Kasım 2009, 01:11 - İp: 78.***.**6.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

.mov formatı apple firmasının ürünüdür. Yani apple firması kodlama algoritmasını kendisi yapar yada yaptırtır. Ve bu apple firması piyasada en kıl firmaların başında gelir. Yani sizin anlayacağınız şey şu;
bu adamlar bu kodlama algoritmalarını kendileri yapmışlardır yada yaptırtmışlardır vede bunu işlemek için kodlanmış programlarıda yine kendisi sunmuştur. FİNAL CUT PRO >>>
İşte bu program çoğu MAC bilgisayarlarda kurulu gelir. Ve movuda en güzel işleyen programdır hatta movun dilinden anlayan işletim sistemide APPLE firmasının MAC denen bilgisayarlarının FİNAL CUT PRO isimli programıdır.

İnternette araştırma yapanlar, profesyonellerden şunu duyarlar; mov formatını PC sevmez AVİ ilede MAC anlaşamaz..

Diyelimki apple firmasının mac'ı var elinizde. bununla movu hızlıca kesme biçme kısacası editleme yapabilirken, yine bu mac'ta AVİ ile mov kadar hızlı ve sorunsuz çalışamazsınız.
Bunun tam tersi PC içinde geçerli. Elinizde windows yüklü pc var ise bu pc ile AVİ formatını sorunsuz kesme biçme gibi edit işlemleri yapabiliyorken MOV ile başınır ağrır..
Bunun esas sebebi firmaların kendi ürünlerini piyasaya kabul ettirme çabalarıdır. Apple benim MOV senin AVİ yi döver der, Microsoft ise hade ordan asıl benim AVİ senin MOVu döver der..

Bunlar hep böyle birbirleriyle kapışırken olan bizlere olur.

Kısacası MOV u pcde sorunsuz ve tam anlamıyla kaliteli editleyen bir programa rastlamadım şu ana kadar. hatta duymadımda. Belki vardır ama hiç sanmıyorum..
O yüzden sizin elinizdeki mov formatını düzenemek için ya mac pro gibi bilgisayar alacaksınız yada o mov formatını convert etme programları yardımıyla windowsun tanıyacağı formata çevirmeniz gerekmektedir.

Şunları yapabilirsiniz;
1-codec paketinizi güncelleyin. (Buraya tıklayın ve açılan sayfadan FULL yazan herhangi bir bağlantıyı tıklayın ve indirin>>>) sonra inen programı kurunuz.
2-bu linktende qicktime formatını indirip kurun. link: http://www.apple.com/quicktime/download/
3-Bu linkte konuşulan gibi videonuzu mpeg yada avi gibi bir formatta dönüştürün.
http://forum.netfotograf.com/photo_editing_sofware.asp?msg_id=29109
4-ister ulead ister pinnacle ister movie maker ile edit işlemlerinizi yapın.

-------------
not:
basit ve ücretsiz bir program arıyorum
edius ve avid gibi pahalı sistemleri ele almadım zira onlar masraflı sistemlerdir.

Tarih: 15 Kasım 2009, 04:18 - İp: 81.***.**7.116
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

remi5861 çok güzel anlatmışsın helal sana

Tarih: 15 Kasım 2009, 11:49 - İp: 88.***.**2.72
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

İlginize teşekkür ederim.Bir arkadaşımız Nero varsa bunları yapabilirisn demiş.Bunu biraz açabilirmi acaba.

Tarih: 15 Kasım 2009, 19:35 - İp: 78.***.**2.172
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben mov dosyalarıyla uğraşmadığım için nero yaparmı yapamazmı bilemem. Neronun moviemakera benzeyen edit programı var. nero ile birlikte geliyor. çok spesifik ayarlara izin vermesede temel kesme biçme işlemleri için olabilir belki.
Ama dediğim gibi ben bunu kullanmadım. Belki işlerinizin yarısında program çöker veya cdye yazdırdığınızda kalitesi kötü çıkarsa ben bilemem. Çünkü hiç uğraşmadım nero ile.

siz mov dosyalarını ne yapacaksınız üzerinde hangi düzenlemeleri yapacaksınız temel kesme biçme işlemleri sizin işinizi görürmü?
cddemi izleyeceksiniz pcdemi gibi sorulara yanıt verin bizlerde ona göre bişeyler söyleyelim.

--------
Mesela basit ve ücretsiz virtualdub gibi programlarda sizin belki işinizi görür.

nasıl kullanılır?

gibi..

Tarih: 15 Kasım 2009, 20:49 - İp: 88.***.**8.187
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Evet aynen basit ve ücretsiz bir porgram arıyorum.

Tarih: 16 Kasım 2009, 00:23 - İp: 78.***.**2.172
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

size kolay gelsin

Tarih: 16 Kasım 2009, 00:52 - İp: 88.***.**8.187
sony-ci
sony-ci (üye)
İstanbul / Amatör

mov u işleyebilecek programlar mevcut ama basit ve ücretsiz kısmında aklıma pek birşey gelmiyor.ama yinede aklımdakileri önereyim

en başta sony vegas'ı öneririm sorunsuz işlersiniz ama prof program olduğu için öğrenmeniz zaman alabilir.ama yapamayacağınız şey yoktur
birde ulead video studio

iki programında ücretli olmasına rağmen ücretsiz kullanılabilen sürümleri var internette

Bu arada dip not; *.mov formatı bence gelmiş geçmiş en iyi video formatıdır format çok eski olmasına rağmen esnek algoritma yapısı sayesinde sınırsız özellikte video kodeğini desteklemektedir.isterseniz yüksekkalite,isterseniz düşük,değişik video oranları gibi hertürlü videoyu destekler.

Tarih: 16 Kasım 2009, 20:30 - İp: 88.***.**0.98
mutlu st81
mutlu st81 (üye)
Trabzon / Stüdyo Fotoğrafçısı

Cyberlink powerdirector efek gecisler yazı yazabilir ses ekleyebilisin video kesme proğramı dvd Boilsoft Video splitter kullanabilirsin cok basıt

Tarih: 4 Şubat 2011, 11:04 - İp: 78.***.**0.79
  • 1