sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

Digic 5 İşlemcili Makinelerin Raw Format

merhabalar,

eos digic 5 işlemcili makinelerle çektiğim fotoğrafların raw formatını sadece adobe ps cs6 ve lighroom 4 de açabiliyorum. önceki sürüm adobe ps cs5 ve adobe lr 3 açmadı,codeclerini güncellediğimde yine açmadı. windows viewer veya picassa gibi progamlarda da görüntüleyemiyorum. picassada açınca fotoğrafın üzeri magenta rengi oluyor. programları güncellemek istediğimde bişi değişmedi.

benzer sorun yaşayan var mı çözümü için nasıl bi yol izlediler. araştırmalarım problemden kurtulmak için ya cr2 formatını dng ye çevirmek ya da bu raw codeclerini destekleyen cs6 ya da lr4 en son sürüm program kurmak olduğudur.

bilgi paylaştıkça artar.

Tarih: 12 Mart 2013, 15:40 - İp: 83.***.**7.179
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Adobe'den DNG Converter programını çekip RAWları DNG'ye çevir, o şekilde açabilirsin.

Tarih: 12 Mart 2013, 19:29 - İp: 84.***.**5.188
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

edindiğim çözümler arasında adobe ps cs6 kurmak adobe lr4 kurmak veya cr2'yi dng ye çevirmek var.

bunlar haricinde yapılacak bişi var mı ?

Tarih: 13 Mart 2013, 14:25 - İp: 83.***.**7.179
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon'un kendi basit"digital photo professionel"programında açıyorum ben RAW çekimleri.orada işleyip ya da işlemeyip JPEG'e çeviriyorum.Sonra ne istersen yap

Tarih: 20 Mart 2013, 17:41 - İp: 188.***.**8.57
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

ben o programı pek kullanamadım açtığımda jpeg ile raw aynı gözüküyor. sende de aynısı mı peki ?

Tarih: 21 Mart 2013, 11:44 - İp: 83.***.**7.179
  • 1