a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Cd Ve Dvd Lerle Yapılan Arşivler

cd ve dvd lerle yapılan arşivler ne kadar saklanabilir bol bol çektiğimiz fotoğraflar acaba cd ve dvd lerde onlarca yıl güvenle saklanabilirmi. negatif ve fotoğraflar gibi 100 yıl dayanabilirmi.
bu arşivlere ne kadar güvenebiliriz

Tarih: 4 Şubat 2006, 14:49 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haydar, saklanabilir diye biliyorum ben.. ama sen istersen, her 20 senede bir tekrar kopyala.. garanti olsun..
....
bence cok uzaklari o kadar da dert etmemize cok da gerek yok..
..........neden yok peki?

cunku cd ve dvd teknolojileri artik omurlerini doldurmak uzereler.. cd zaten bitti diyelim..

iste blue-ray ve hd dvd disklerini ele alalim.. 40-50 gb'a kadar yazabilme imkanini veriyor tek bir media..

yani onbinlerce fotograf..
cok yakinda tek bir media'ya doldurabileceksin tum fotograflarini.. bir tane de yedek yaptin mi, birseycik olmaz..

peki.. 50 gb'de yetmez dersen, al sana baska bir media..
iste buradan inceleyebilirsin..

..1.6 terabytes..

2006 yilinin icerisinde de 300 gb'lik olanlarinin surumunun baslatilmasi planlanmis..

........................................
yani pek de dert etmek gerekmiyor arsivleme olayini..

simdilik dvd'ler sana uzun sureli korumayi saglayacaktir.. bundan hic suphen olmasin..

yalniz bir not olarak soyleyeyim.. fotograflarini arsivlerken, tekrar yazilabilir cd veya dvd'leri kullanma.. tek kullanimlik olanlarini sec..

Tarih: 4 Şubat 2006, 16:06 - İp: 62.***.**2.10
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

dada gelecekten bahsetmişsin.... bence arkadaşımız şu an için kısa vadeli bir çözüm arıyor...

yok yok bu dada buz patenine merak sardığından beri iyi değil...tayt bozdu ustamızı

sana tavsiye edeceğim...tek yazımlık DVD verbatim marka özellikle...yavaş hızda yazacaksın...mutlaka nemsiz sabit ısılı...ve güneş almayan yerde kabında saklayacaksın....

eğer imkanın varsa..250 gb lık usb HDD al ve mutlaka bir kopyada oraya at resimlerin için....

fiyatlarına bakıp az zaman sonra buraya yazabilirim...

Tarih: 4 Şubat 2006, 16:39 - İp: 85.***.**7.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ah a. haydar .Düştün bunların eline. NE yapacaksın bakalım.
Ben z2 nin fotoğraflarını cd ve dvd de kopyaladım.
s2 nin fotoğrafları ise harddist ve dvd de.
Bundan sonra 2 kopya almayı düşünüyorum.Yani 2 kopya dvd. Ayrı ayrı yerlere koyacağım. En iyisi ve sağlamı o.
ŞU anda 6 -7 tane s2 dvd diski var.Videolar ayrı.
ŞU blue ray çıkarsa biraz daha rahtlarız.
Çünkü 9500 9 mp ve fotoğrafları 5 mb yer kaplıyor. Korkunç yekün tutuyor.

Tarih: 4 Şubat 2006, 17:27 - İp: 85.***.**9.217
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

upsss

bu arada yeni geldi aklıma

sakın sadece bilgisayarında kalmasın resimlerin....

beni gibi gerizekalılar...giderler...onca yıllık tecrübeleri olduğu halde.. HDD nin desinin fat lerini uçururlar...

sona yandımmmmmmmmmm Allahhhhhhhhhhhh diye gezerler...

ellerinde ki tüm fotolar uçar....

neyseki recovery progları var....hepsini tekrar çağırdım...ama yaşadığım stres anlatılmaz yaniii.....

yineliyorum usb hdd leri tavsiye ederim...pahalıdırlar ama yüksek kapasitelileri çıktı artık...çok büyük kolaylık

Tarih: 4 Şubat 2006, 18:21 - İp: 85.***.**7.10
  • 1