kosovali
kosovali (üye)
Ankara / Amatör

Cd-rom Temizlemesi Nasıl Yapılıyor?

slm benim lg markalı cd-rom ve asus markalar cd-rw var rw yeni ama cd-rom u alalı 3 yıldan fazla oldu 1 kez lazeri yandığı söylendi ve değiştirdiler

sorun cd-rom bazen okumaya çalışıyor bağırıyor gibi sesler çıkarıyor okumaya çalışıyor belli fakat okuyamıyor bazen okuyor bazen kitleniyor open tuşu işlemiyor telili kullanarak açıyorum sanırım lazeri tozlandı bunu nasıl temizlerim daha önce hiç cd-rom un içini söküp görmedim yaylar filan varmı sökersem geri toplayabilir miyim?yada temizleme cd leri var diyorlar okudum bağzı yerlerde pek sağlıklı olmuyor değiştir diyorlar

biliyorum şimdi rom lar 25 ylt civarında almayı düğünüyorum fakat şimdi değil şimdilik beni idare etmesi için sizden yöntem öğrenmek istiyorum.rom un içini mi açıyım sadece lazerini silmem yeterli olurmu onuda bezle silecem herhalde değil mi?

yardımlarınızı bekliyorum iyi günler!

Tarih: 15 Şubat 2007, 00:34 - İp: 85.***.**0.245
eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kosavali selam yine yeniden
Cd-Rom un icnde yay yok dikkatlice acip sökebilirsin yalniz bazilari punto kaynakli oluyor civatali ise sökebilirsin lazeri silmen yeterli fakat sakin ve sakin bez yada kulak temizleyecegi yada pamuk buna benzer bir seyle degil evde varsa orjinal lens fircasi yada yumusak sulu boya fircasi cok yumusak olmasi lazim degilse cizebilirsin

Sana tercigim Cdrom temizleyen cdlerden al cd nin altinda yine dedigim gibi fircalar var dönerken lazerin üstünden tozu alir ben cd kullaniyorum gerekirse. Bagirmasina gelince bunun icin programlar var yani cdromu belirli bir hiza kadar cikmasini müsaade eden programlardan birini indir nero 7 vardir kesin sende ondan yapabilirsin
o zaman bagirmayi keser
Saygilar

Tarih: 15 Şubat 2007, 02:57 - İp: 62.***.**2.73
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Cdrom temizleyen cdlerden al
riske girme yenisini alırsın bak.

Tarih: 15 Şubat 2007, 21:09 - İp: 88.***.**3.150
kosovali
kosovali (üye)
Ankara / Amatör

eminakca abim ilgin için çok teşekkür ederim tüm konularıma cevap veriyorsun Allah Razı Olsun!

bende nero 6 var cr-rw alınca beraber gelmişti.yanlız cd-rw değil cd-rom ses yapıyor kopya yaparken ses pek önemli değil ama normal cd nin içine bakınca yada cd ile oynanan oyunlar için cd yi rom a takınca okuyamayınca ses yapıyor.

tamizleme işi içinde ben cd sini alıyım en garantisi her seferinde rom un içini açmaktan daha iyidir.

maslan41 abim sanada çok teşekkür ederim sağolun!

Tarih: 15 Şubat 2007, 21:28 - İp: 85.***.**5.192
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

sende sağol kosovalım kendine iyi bak.

Tarih: 15 Şubat 2007, 21:58 - İp: 88.***.**3.150
  • 1