oneway
oneway (üye)
İstanbul / Amatör

Apple Aperture

Apple Aperture yazilimi kullanan varmi acaba ?

Tarih: 18 Mart 2006, 12:35 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Selam... Siteye ve foruma hoşgeldin...

öncelikle "başkasının yalancısıyım" diye başlıyorum...

Alınıtım Popular Photography dergisinden;
"
What's Hot *Awesomefor organizing and viewing RAW files *Customizable for a variety of work flows
What's Not * Expensive software at $499 * Only works on powerful Macs with OSX "

uzunca bir yazıdan bu kadarını yazabildim... adamlar programı test ettikleri mac'i şöyle yazmış; Quad 2.5 Ghz CPUs 4 GB Ram Two 500 GB Hard drive Two 30 inch flat panel cinema display...

benim yorumum... fotoğraf editörü olmayan program için cidden pahalı.... ama bahsi geçen konfigürasyonda Mac'in varsa.....

Serbest kürsü de bir arkadaş Raw Görüntüleme (yanılmıyorsam) başlıklı bir konu açmıştı.. Orada windows için Raw gesterim yamasından bahsediyordu...

Başlıkta bahsettiğin yazılımı kullanmadığım halde cevap yazmamı hoş karşılarsın umarım....

Serbest kürsü'de "tüm forumca tanışalım" başlıklı yazıya göz at tanışmış oluruz.... sende birşeyler yaz...

Tarih: 21 Mart 2006, 13:11 - İp: 85.***.**6.131
oneway
oneway (üye)
İstanbul / Amatör

Bende var Apple Quad 2.5 ve Aperture , ama kullanamadim bir turlu ne yapar ne eder cozemedim , o yuzden kullanan varmi merak ettim bisiler ogrenmek icin

saol cevap icin

Tarih: 21 Mart 2006, 13:16 - İp: 85.***.**2.172
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili oneway,

apple aperture çok profesyonelce hazırlanmış bir fotoğraf işleme programı olarak biliyorum.. bende apple macintosh kullanıyorum ve o yüzden merak ediyorum.. sitede dadanagast bu programı kullanıyor idi. ama ne seviyede bir kullanımı var o kadar bilgim yok.. kendisine özelden mesaj atarsanız hiç üşenmeden herşeye cevap verecektir, bundan emin olabilirsiniz

bildiğim birşey varsa o da aperture programının güçlü konfigürasyona sahip bir mac ile kullanılması gerektiği.. özellikle 1 gb civarında ram tavsiye ediliyor idi..

sağlıcakla...

Tarih: 21 Mart 2006, 13:51 - İp: 85.***.**8.62
mete007
mete007 (üye)

İngilizce satırları tam tercüme etmedim (yanlış yapabilirim diye).. Bu program, photoshop gibi bir fotoğraf işleme yazılımı değil, organize etme - ön izleme oluşturma yazılımı... (anladığım kadarıyla)

Tarih: 21 Mart 2006, 15:24 - İp: 85.***.**8.48
oneway
oneway (üye)
İstanbul / Amatör

Donanim olarak yeterli bir donanim var

Quad G5 2.5 8GB ram li bir Apple uzerine kurdum Aperture u , ve anladigim kadari baskiya gitmeden once (mini lab a ) aperture ile on izleme yapip baski takibi yapabiliyoruz sanirim dogrumu anlamisim acaba

Tarih: 21 Mart 2006, 15:30 - İp: 85.***.**2.172
mete007
mete007 (üye)

Benim de yorumladığım kadarıyla... Evet...

birde programı arşivi düzene koyma maksatlı yapmışlar...

Tarih: 22 Mart 2006, 08:51 - İp: 85.***.**8.76
  • 1