titanium
titanium (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Aparture ? Photoshop Lightroom ?

Selam üstadlar.

Siz bu programlardan birini kullanıyorsanız nedenini söylermisiniz, ikisinden birini almayı düşünüyorumda bu günlerde ?

Aparture daha yeni ikinci versiyonunu çıkardı. Ve artık daha güçlü.

Lighroomda piyasaya yeni yeni atılmış bir yazılım.

Ben Aparturenin daha işlevsel ve donanımlı olduğunu duyuyorum her yerden.

Siz ne dersiniz ?

Dipnot Photoshopdan bahsetmiyorum, yanlış anlamayın, Lightroom diye yeniden tekrarlıyım ) )

Tarih: 2 Mart 2008, 01:06 - İp: 88.***.**6.83
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Aperture, sadece Mac'ler için mükemmel bir fotoğraf işleme programıdır. Lightroom ise PC'ler için.

Dünyanın en iyi profesyonel fotoğrafçıları tarafından Kabul görmüş Aperture programı, profesyonel fotoğraf yönetimi uygulamaları için standartları belirliyor. Aperture 1.5, en son versiyonu ile bir çok yeni özellik sunuyor. Bunların içinde, görsellerinizi istediğiniz bir yerde saklamanıza olanak daha esnek fotoğraf yönetimi seçenekleri; XMP künyelerin dışa aktarımı; geliştirilmiş renk yönetimi aracı, yeni kenar keskinleştirme aracı; Telif, üretici ve başlık gibi kritik künye bilgilerini otomatik eklenme ayarları; Zaten mükemmel bir özellik olan büyüteçi daha da iyileştiren yeni eklentiler ve daha bir çok yeni ve geliştirilmiş özellikler bulunmakta.

Lİghtroom'da PC'ler için hemen hemen aynı özellikleri sunmakta ama hep bir adım geri kalmaktadır.

Kısaca, bilgisayarınız Apple ise kullanacağınız düzenleme programınız da Aperture olacaktır. PC ise Lightroom.

Tarih: 2 Mart 2008, 09:46 - İp: 85.***.**3.77
titanium
titanium (üye)

Valla ben macintosh kullanıyorum. İphoto bile bazen yetiyo. Ama dslr makina aldıktan sonra işimi görmemeye başladı. Gerçi RAW formatta bile çalışıyorum. Ama profesyonel tepkilere sahip progrm şart oldu ...

Tarih: 2 Mart 2008, 16:04 - İp: 85.***.**6.39
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

omerk,

Lightroom ise PC'ler için.

Lightroom hem PC hem de Macintosh için. Ben Macintos'da Lightroom kullanıyorum. Aperture'ı denemediğim için bir yorum yapamıyorum.

Tarih: 2 Mart 2008, 20:01 - İp: 81.***.**8.221
titanium
titanium (üye)

Evet gerçi Lightroom Mac os x de de var.

Tarih: 2 Mart 2008, 20:14 - İp: 85.***.**6.39
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sn Ocaklılar, Lightroom'un çıkış kaynağı PC'lerdeki eksiği gidermek içindi ve bu bağlamda ilk sürüm Mac desteği vermiyordu. Sonradan yapılan değişiklik hakkında bilgim yok, ama inretnet sitesinde baktığımda Mac desteği Lightroomda görülmekte.

Her ne olursa olsun Lightroom basit kalmakta Aperture göre. Önemli olan kimin neyi desteklediğini değil ne özellik sunduğunu açıklamak. Buna istinaden Profesyonel çalışmalar için Lightroom değil Aperture'un Mac için daha uygun bir yazılım olduğunu söyleyebilirim.

Saygılarımla,

Ömer K.

Tarih: 3 Mart 2008, 09:57 - İp: 88.***.**2.234
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Ocaklılar, Lightroom'un çıkış kaynağı PC'lerdeki eksiği gidermek içindi ve bu bağlamda ilk sürüm Mac desteği vermiyordu.

Ömer Bey,

Yanlışınız var. Lightroom; ilk sürümü olan 1.0 da dahil, hem PC hem Mac destekli çıktı. Ben ilk sürümündem beri kullanıyorum.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, Aperture konusunda, denemediğim için bir şey söyleyemeyeceğim, siz iyi diyorsanız mutlaka iyidir.
Zaten Apple, yaparsa iyi yapar.

Tarih: 3 Mart 2008, 10:18 - İp: 85.***.**6.133
  • 1