xculsive
xculsive (üye)
İstanbul / Amatör

Şarjlı Piller Hakkında Herşey

arkdaslar fotoğraf makinelerinin pilleri ile ilgili birçok konuda yardımcı olabilirim benmde bazı sorularım olcaktır herkese şimdiden teşekürrler...

Tarih: 23 Nisan 2009, 14:38 - İp: 85.***.**7.250
ilyaswolf
ilyaswolf (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

ilk ben sorayım. gp2700 pil aldım. bunları digimax820 ile şarj ediyorum. ama makineye takınca hemen bitti uyarısı veriyor. aç kapat yaparak kullanıyoum ve yaklaşık 10 dakka anca çalıştırabiliyorum. bu sorun pildemidir. yoksa makine bu pilleri şarj etmiyormu .

Tarih: 23 Nisan 2009, 15:20 - İp: 85.***.**1.67
ayintap
ayintap (üye)
Gaziantep / Amatör

Bende de "pilleri değiştirin" uyarısı geliyor, çekim yapamıyordum. bir kaç kapat/aç yaptıktan sonra uyarı gidiyordu ama piller zayıf işareti veriyordu. Eni sonu makinenin pil yatağından pillerin yerini değiştirmeyi akıl ettim. O şekilde pil uyarısı gitti. Bu gün olan bir olay olduğu için henüz tekrar deneme şansım olmadı. Sorun devam eder mi bilemiyorum.

Tarih: 13 Mayıs 2009, 23:40 - İp: 88.***.**2.228
ayintap
ayintap (üye)
Gaziantep / Amatör

Bir soru da ben sorayım, uzun yıllar önce kullandığım Ni-Cd pillerim için kullandığım şarz makinemi (üzerinde Ni-Cd Battery Charger yazılı) yeni almış olduğum Duracell 2650 mAH- Ni-MH pillerim için kullanıp kullanamayacağımı merak ediyorum. Denemek istiyorum ama pillerin zarar görmesinden endişe ediyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Tarih: 13 Mayıs 2009, 23:47 - İp: 88.***.**2.228
fsirin
fsirin (üye)
İstanbul / Amatör

Eski sarj cihazınızı kullandığınızda pillerinizi bozmaz. Standart sarj cihazı 50mA ile şarj eder. Cihazınızın arkasında 500mAh 15saat gibi bir bilgi varsa böyledir. Burada problem şarj sürenizdir. 2750mAh pilin standart şarj akımı 275mA'dir. Yani standart NiCD sarj cihazınızla NiMH 2750mAh pilinizi yaklaşık 3.5 günde şarj edersiniz. Hızlı şarj yapan bir cihaz edinmenizi öneririm.

Tarih: 27 Mayıs 2009, 16:57 - İp: 88.***.**5.95
sinang
sinang (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K200D kullanıyorum. Ama pil ile başım dertte. Varta 2700 ve GP 2700 şarjlı pillerim var, şimdiye kadar makinayı aldığımda hazır gelen pillerle ilk kez 500-600 civarında çekim yaptım; ancak ondan sonra yukarıda söylediğim ve yeni aldığım pillerin her ikisinden de hiçbir verim alamadım. Elimde ATABA AT-508 ve VARTA 57062 model şarj cihazları var. Üstelik özellikle ATABA'yı çok övdükleri için almıştım. Here iki şarj cihazı ile doldurduğum (veya doldurduğumu sandığım) yukarıdaki pillerle, daha 30 kare çekmeden makina pilleri boşalmış gösteriyor !!? Dediğim gibi yalnızca fotograf makinasını ilk aldığımda hazır gelen pillerden verim aldım. Sonrasında kendi aldığım iki farklı marka pil ve şarj cihazı ile bir türlü pillleri dolduramıyorum. Yardımcı olursanız gerçekten çok makbule geçecek....Şimdiden teşekkürler....

Tarih: 30 Mayıs 2009, 14:58 - İp: 148.***.**9.58
ayintap
ayintap (üye)
Gaziantep / Amatör

fsirin; verdiğin bilgiler için teşekkür ederim

Tarih: 8 Haziran 2009, 20:41 - İp: 78.***.**3.94
hepyek
hepyek (üye)
Ankara / Meraklı

Kompakt Dijital Fotoğraf Makina kullanıyorum (Pretec DC3A30). Pil olarak GP 2700NiMH şarjlı pilleri ve GP marka Şarj cihazı kullanıyorum. Makina 4 AA boyut pil ile çalııyor.

GP 2700 pillerimi şarj ettikten sonra (Şarj aletim ışıkla ikaz ediyor dolduğunu) makinaya takıyorum ve hiç flash açmadan, zoom yapmadan 30-40 tane fotoğraf çekiyorum ve pillerim bitiyor. Bu sorun neden oluyor anlamadım.

Flash'ı hiç açmıyorum. Flash sürekli dolmak istiyor ve pilleri tüketiyor diye bir cevap gelmişti ancak Flaşı hiç açmıyorum yinede şarj bitiyor. Makinamın garntisi bitti ve çok kez tamir oldu. (Servisinde) LCD 'si değişti, Vizörün LCD si de değişti ve geldi servisten. Bu durumda servis haricinde bir fotoğraf makinası tamircisine götürsem kolaylıkla düzeltilebilirmi acaba yoksa makinanın çok ciddi bir sorunu var ölmüş diyebilirmiyiz.

Nihayetinde makina eski bir makina ama işimi hayli hayli görüyor ve net fotoğraflar çekmemi sağlıyor.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 15:29 - İp: 94.***.**0.250
sittingbull267
sittingbull267 (üye)
İstanbul / Amatör

fsirin, banada tavsiyede bulunursanız sevinirim.

Ben digimax ni-MH 3000mAh AA 1.25V luk 6 adet pil aldım.
Üstündeki şarj bilgileri:
standart: 14-16 saat X300mA
Hızlı: 4-6 saat X900mA olarak geçiyor.

Yanında da Digimax 800 model bir şarj cihazı aldım. Özellikleri:
Input: AC220V 50 Hz
Output: DC1.4V 150Ma

Pillerin fotoğraf makinaları için önemini pek bilmiyordum o yüzden araştırmadan aldım. Sanırım bu piller kendi kendine boşalan pillermiş(teknosada öyle dediler). Çünkü 3-4 fotoğraf çekiminden 1 hafta sonra makinayı kullanmaya çalıştım piller boştu. Pillerin 2'sini 16 saat civarı 2'sini ise 9 saat civarı şarj ettim.

Öncelikle bu pillerin o tür pil olduğunu nerden bileceğim? Bu bilgilere göre şarj süresi ne kadar olmalı? Yoksa ben yanlış şarj ettimde ondanmı böyle oldu? Ona göre pilleri değiştirmeye çalışacağım pek sanmıyorum ama deniyeceğim en azından

Tarih: 10 Ekim 2009, 01:05 - İp: 85.***.**8.223
  • 1