candova
candova (üye)
İstanbul / Amatör

Şarjlı Piller

Merhaba.Ben şarjlı pil almak istiyorum bende makina ve dandik 2 pil var.Şöyle uygun fiyatlı seyehat şarjı olanlardan istiyorum.Tavsiye edebileceğiniz var mı?Kodak kullanan var mı 2100 mah?

GP ler varmış ama onlarda biraz pahalı gibi nasıl kaliteleri uzun gitsin az şarj olsun istiyorum..

Tarih: 24 Şubat 2004, 01:49 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

GP'ler oldukça iyi performans sağlayan piller. Ben 2100 mAh GP pil aldım, dayanma süreleri çok çok iyi, bir set pille yaklaşık 400-450 fotoğraf çekebiliyorum. (Bunda Canon'umun 4 pil kullanmasının da etkisi var tabi) Şimdilerde sanırım 2200mAh olanları da var piyasada.

Şarj cihazında ise, GP lerin fiyatları el yakıyor. Varta'nın da modelleri var. Eğer seyahat için düşünüyorsan, tavsiyem pek kablolu bir şey olmaması, mümkünse fişi üstüne entegre modellerden al, böylelikle bir de fiş kablosuyla uğraşmazsın. Hatta bazı modellerde, bu entegre fiş katlanabiliyor ki maximum yer tasarrufu sağlıyor. Ben GP pahalı olduğu ve şarj aletine aşırı para vermemek için Ataba marka aldım, pek albenisi yok, simsiyah ve basit bir cihaz ama 4 adet 2100 mAh pili yaklaşık 4 saatte şarj edebiliyor.

Tarih: 24 Şubat 2004, 02:02 - İp: yok
candova
candova (üye)
İstanbul / Amatör

Evet herkes GP diyor.GPler makineyle 35-40 arası internette.4 tane pili hesapladım 23 milyon ediyor(o civarda).Şarj makineside10-12 oluyor böyle bakınca piller pahalı.Kodak 4 tanesi 2100 mah 14 milyon internette.bizim burda tanesi 5,5 ve 14 milyon.Bunu alıp bide hızlı şarj cihazı alıp idare etmek var bi de 35 milyon verip 2 saatte şarj eden GP seti almak var.Valla zor iş.Arada nereden baksan 8-10 milyon fark var.Bunun için değmez gibi görünüyor.

Tarih: 24 Şubat 2004, 02:09 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Çok kasmana gerek yok. Sonuçta benim Ataba da aslanlar gibi şarj ediyor, benim piller artı alet 25 milyon civarı bir şey tutmuştu, eğer para sorun değilse, alıyorsan iyisini al, hepsini takım olarak al, yok değilse herhangi bir şarj cihazı al ama pillerin mutlaka iyi bir marka olsun. (GP, varta, kodak etc.)

Tarih: 24 Şubat 2004, 02:17 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Doğru ilk kullanımda değil, bir kaç cycle sonra optimum performansa ulaşır tüm şarj edilebilir piller, ama 20-30 fotoğraf çok az bir rakam. Benim 2100 mAh GP pillerle (4 adet) Canon A60 300'ün üzerinde fotoğraf çekiyor. Kanımca pillerin performansına dikkat et, bir de pilleri bir yolunu bulup normal şarj edebilen bir şarj aletinde şarj et, bir de performansına öyle bak. Kodak'ın el kitabında da hangi pille kaç fotoğraf çekebileceği yazıyor olmalı.

Tarih: 24 Şubat 2004, 22:52 - İp: yok
candova
candova (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bugün 4 tane GP 2100 pil ve 3-8 saat arası şarj edebilen cihaz buldum.30 milyon.2 taksitle alacağım.Biraz daha bakıp son kararımı veri
cem.Bulunduğum şehirde fazla çeşit yok.

Tarih: 24 Şubat 2004, 23:45 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Pillerim GP olduğu için.. Sadece meraktan soruyorum

Neye göre daha üstün? Her ikisi de örneğin 2100 mAh. Şarj aletini anlarım ama piller ne kadar üstün olabilir ki birbirinden? (cycle'ları ne kadar değişir?)

Gerçekten merakımdan soruyorum, her iki marka pille de denediniz mi?

Tarih: 25 Şubat 2004, 17:29 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

İnternet büyük nimet
http://www.imaging-resource.com/ACCS/BATTS/BATTS.HTM

Link'ten de görüleceği üzere Sanyo'nun daha üstün olduğu aşikar, Sanyo'ların üstün performansından yazıda da bahsediliyor. (Sanyo 1850 mAh, GP 2000 mAh'ten yaklaşık 2 dakika daha iyi performans sağlıyor) Bir de Maha Powerex'ler varki, sanırım bu alanın galibi onlar ama Türkiye'de var mı bilmiyorum.

Tarih: 25 Şubat 2004, 17:46 - İp: yok
barisink
barisink (üye)
Ankara / Amatör

Cok ilginctir...
4 tane powerex(1800mah) Fiyatı 20M
4 tane GP (2100mah) Fiyatı 15M
4 tane Suzuka (2200mah) fiyatı 8 M
Cok ilginc ama en cok verimi Suzuka lardan (cok dandik gözüken bi mal) alıyorum. Uzun vadede ne olur bilmem ama şimdilik 5 er kere falan sarj ettim.

Tarih: 25 Şubat 2004, 17:49 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Bandit, yukarıdan okuya okuya indiğim için, senin de başka bir topic'te link verdiğini görmemişim. Kusura bakma.

Tarih: 25 Şubat 2004, 17:55 - İp: yok
candova
candova (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba pilleri Eskişehirde bir elektronikçiden buldum.31 milyon dedi.İstersen vade farksız 2 taksit yaparım sana dedi.İstanbulda değilim dolayısıyla bunu alacağım fazla bir seçeneğim yok gibi.

http://www.data.com.tr/produce_detail.asp?pid=1767

dediğim alet bu.

Tarih: 25 Şubat 2004, 20:26 - İp: yok