efe09
efe09 (üye)
Aydın / Amatör

Toplu Foto Boyutu Değiştirmek..

Aslında bu konuyu "yazılım" bölümündeki bir soruya cevaben yazmıştım ama sanırım asıl "photoshop" bölümü altında olmasında yarar var.Ben photoshop'ta fotoğrafların topluca boyutunun değiştirilmesi işlemini anlatmak istiyorum. Başka bir topicte verildimi bilmiyorum. Verildiyse özür dilerim.
Uygulama şöyle yapılıyor:
Öncelikle toplu olarak boyutlarını değiştireceğimiz fotoğrafları bir klasörde toplayalım
1-Açtığımız klasördeki herhangi bir resmi açıyoruz. file >open ...
2-layer penceresinden action sekmesini tıklıyoruz ve creat new action u tıklıyoruz
3- açılan pencereye isim verip okeyliyoruz
4-image >image size deyip resimleri getirmek istedigimiz boyutu ayarlıyoruz
5-action penceresinden stop ikonuna tıklıyoruz
6- resmi kapatıyoruz
7-file >automete >patch diyoruz
8- açılan pencereden choose tıklayıp hepsini bir yere topladıgımız fotoğrafların oldugu klasörü seçiyoruz .
9-okey butonu tıklıyoruz ve istediğimiz şekilde resimler boyutlandırılmaya başlıyor. Bu kadar

Bu izlediğimiz yolla bir çok uygulama yapabiliriz. Örneğin: fotoğrafların hepsinin üzerlerine aynı stil yazıyı bir seferde ekleyebiliriz..

Tarih: 31 Mayıs 2006, 17:04 - İp: 212.***.**8.206
gravit
gravit (üye)
Trabzon / Haber Fotoğrafçısı

MÜKEMMEL ANLATIM

ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜR EDERİM.

Tarih: 24 Haziran 2006, 20:47 - İp: 81.***.**8.81
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Başlığı görünce action yazın diye öneri getirecektim, siz zaten bu olayı anlatmışsınız, paylaşımınız için sağolun.

Tarih: 27 Haziran 2006, 10:28 - İp: 81.***.**3.185
black8
black8 (üye)
Karabük / Amatör

paylaşım için teşekkürler bu action olayı ve özellikle bu işlemi uygulamaya çok ihtiyacım vardı yalın bir dille anlatılması iyi olmuş tekrar teşekkürler.

Tarih: 28 Haziran 2006, 21:51 - İp: 85.***.**2.112
  • 1