amacsiz
amacsiz (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

Rgb Den Cmyk Çevirmede Renk Farkı

değerli arkadaşlar Nikon D100 kullanıyorum JPG (RGB) çektiğim fotoğrafları baskı için CMYK ya çevirdiğimizde fotoğraflar matlaşıyo renkleri bozuluyo kafayı yemek üzereyiz ey ehli din ümmeti müslimin çeresini bilen varsa bana yardım etsin şimdiden teşekkurler

Tarih: 2 Haziran 2005, 21:49 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

CMYK ya çevirme amacınız nedir?Matbaa baskısı için filan mı?.Eğer baskıları matbaa da değilde fotoğrafçıda yapıyorsanız cmyk ya çevirmeye gerek yok

Tarih: 2 Haziran 2005, 22:44 - İp: yok
amacsiz
amacsiz (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

matba baskısı için çevirmek zorunda kalıyoruz,

Tarih: 3 Haziran 2005, 10:39 - İp: yok
greenapple
greenapple (üye)
İstanbul / Meraklı

matlaşma sorununu halletmek için resimin level leri ile oynayarak halledebilirsiniz.

Photoshop ta ctrl + L yada apple + L tuşlanırı kullanarak levels komutunu çalıştırın. Değerleri ile oynayarak matlığı alabilirsiniz.

Tarih: 5 Haziran 2005, 17:13 - İp: yok
milas
milas (üye)
Muğla / Amatör

bundan kolay ne var be kardeşim... makinan ne olursa olsun, önemli olan çevirdiğin formattan sonra ekrandaki renk ayarlarını iyi yapıp, o ayarları hep aynı tutman,sony ekranlarda bu durum oluyor. yani deneme yanılma yoluyla o rengi ekranda tutturup, kaydedip birkaç resmi farklı kaydedip, sence güzel olan renk ayarıyla çalışacaksın, benden bu kadar...Selamlar

Tarih: 7 Temmuz 2005, 00:59 - İp: yok
scile
scile (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba RGB ışık değerinde bir baskıdır CMYK ise C(cyan) M(magenta)Y(yellow)K(black) baskı makinen nedir bilmiyorum ama tüm yeni digital baskı makineleri RGB kullanır CMYK dediğin gibi renkleri çeker ve contras düşürür yapaacağın iş monitöre iyi bir renk kalibrasyonu yapman lazım bu seferde fotograf bozar en iyisi RGB basan bir makinede çıktı al iyi günler

Tarih: 8 Temmuz 2005, 21:28 - İp: yok
  • 1