erdi58
erdi58 (üye)
İstanbul / Amatör

Resim Kesme Sorunu

Merhaba ;

Arkadaşlar bende photoshop ögrenmeye çalışıyorum bayadır..Ama resimleri düzgün kesemiyorum resim kesimle ilgili biraz bilgi verirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 15 Nisan 2008, 18:20 - İp: 85.***.**2.188
xnlal
xnlal (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

resmın neresını kesemıyorsun dostum ? saclarını mı yok sa komple mı eger vucudu kesecek sen p tusuna bas kes işte

Tarih: 15 Nisan 2008, 19:23 - İp: 78.***.**9.133
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

aslında sizin sorunuz çok genel olmuş. ama ben genelde kadrajı düzeltmek için basit bir kesme yöntemini anlatıyım size. uyarsa ne ala, uymazsa tam sıkıntınızı söylersiniz ona göre anlatırım.

resminizi azçıktan sonra soldakii araç kutusundan ''rectangular marquee tool'' aracını seçin. sonra resmin üstüne gelip yeniden kadrajlamak istediğniz bölgeyi kutu içine alın o araçla. seçtikten sonra üstmenüden ''image'' sekmesine tıklayın. çıkan penceren ''crop'' sekmesimi tıklayın. işte bu kadar.

yardımcı olduysa ne mutlu bana. eğer istediğiniz cevap bu değilse tam olarak anlatırsanız daha da yardımcı olmaya çalışırım.

Tarih: 15 Nisan 2008, 19:59 - İp: 88.***.**8.115
erdi58
erdi58 (üye)
İstanbul / Amatör

yüzü ve saçı kesemiyom :S

Tarih: 15 Nisan 2008, 21:30 - İp: 85.***.**2.188
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Fluıd mask programını öneririm sana. onunla kesmek çok kolay ve hızlı. bu program bir photoshop yamasıdır. isterseniz tek başınada kullanabilirsiniz. ama illa ki photoshopta yapmak istiyorsanız benim kullandığım yöntemi anlatıyım.

normalde buı iş için genelde şu araçlar kullanılır; lasso tool, polygonal lasso tool, magnetic lasso tool ve pen tool. ama bunlar çok ta iyi sonuç vermeyebilir. beim kullandığım yol ise aşağıda yazıcağım gibi eraser tool u kullanamk olucak.

resminizi açın. açınca layera gelin ve sağ tıklayıp duplicate layer diyin ve bir kopyasını çıkarın. sonra layerda ki ana fotğrafın yani ilk açtığımız fotoğrafın solundaki göz işaretine tıklayarak görünmez yapın (böylece nereyi sildiğinizi görürsünüz). kopyaladığımız layera tıklayarak eraser tool ile asıl kesmkek istediğniz bölgeler hariç geri kalan herşeyi silin. işlem tamamlanınca alttaki ana layerın göz işaretine tekrar tıklayın ve görünür yapın. kopyaladığınız resme gelerek sağ tıklayın ve merge down diyin. işte bu kadar. biraz uzun bir yol ama daha temiz çalışmak için idealdir.

dipnot: bu işlemi layer kopyalamadanda yapabilirsiniz ama böyle anlatmamın sebebi, ana layer ı 3-4 kere kopyalayarak birden çok çalışma yapabilmenizdir. mesala farklı bir çalışma açmadan hem sadece istediğiniz bölgeyi keser hemde arka planı değiştirebilirsiniz.

umarım işinize yarar...

#gurhan_87' tarafından 16.04.2008 10:02:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2008, 10:00 - İp: 85.***.**2.0
erdi58
erdi58 (üye)
İstanbul / Amatör

Sagolun teşekkür ederim...başka yöntemleri varsa sölerseniz sevinirim herkese teşekkür ederim.

Tarih: 16 Nisan 2008, 17:53 - İp: 85.***.**1.133
  • 1