tosunami52
tosunami52 (üye)
Yurtdışı / Haber Fotoğrafçısı

Raw Mi?jpeg Mi?

fotograflari hep jpeg olarak çektim.RAW formatinin özelligini bilmedigim için bu konuyu açim acaba hangisi daha kaliteli ve RAW ne gibi özellige sahiptir
bilgi verir seniz tesekku ederim.
kameram canon eos 10d

Tarih: 26 Ocak 2006, 02:07 - İp: yok
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili tosunami52;
raw sıkıştırılmadan kaydedilen bir formattir..daha kaliteli goruntu verir bu yuzden..fakat jpg ye nazaran boyutu buyuktur..islemek icin programa ihtiyacin olur..ps icin pluginlerle bu sorunda ortadan kalkti..rahatca raw isleyebiliyoruz artik.jpg sıkıştırılarak kaydedildiginden kalitede azalma gorulur..
kolay gelsin,gorusmek uzere...

Tarih: 26 Ocak 2006, 02:26 - İp: 85.***.**1.96
tosunami52
tosunami52 (üye)

tesekkur ederim.Bu pulingi nerden bulabilirim ve baski için tekrar jpeg e mi çevirmek gerekiyor?

Tarih: 26 Ocak 2006, 02:32 - İp: 82.***.**5.28
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Raw kullanın derim.
Eski (nasılda eski diyiverdim ) terimlerle
Raw film karşılığı, jpeg ise slide karşılığı gibi düşünebilirsiniz. Raw formattan herzaman Jpeg elde edebilirsiniz, aksi ise doğru değil. (belki teknik olarak mümkündür ama pek anlamlı değil).

Tek dezavantaj raw formatın jpeg e göre daha fazla yer tutması, kartınız küçükse bu bir sorun yaratabilir, kullandığınız karta sığdırabileceğiniz raw fotoğraf sayısı yeterli ise Raw çekin derim.

ışıgınız iyi olsun...

Tarih: 26 Ocak 2006, 02:39 - İp: 85.***.**4.100
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Raw da kendi içinde iki grupda, normal DSLR lerde sıkıştırılmış RAW formatı bulunmakta yani %100 ham format değil. Profesyonel serilerde ise hiçbir sıkıştırma uygulamadan RAW direk alınmakta. Bu nedenle sıkıştırılmış RAW il JPEG arasında çok büyük bir çözünürlük farkı yok sadece AE, Sıcaklık v.b ayarları çekimden sonrada Jpeg'e göre daha iyi uygulayabiliyorsunuz.

Sıkıştırılmamış RAW formatı var ise makinanızda tercih edilebilir ama sıkıştırılmış RAW ( bir çoğunda kayıpsız sıkıştırılmış 12bir RAW diye geçer) var ise zaman ve yer kaybından başka bir işe yaramamaktadır.

Tarih: 26 Ocak 2006, 10:34 - İp: 81.***.**2.254
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör
tosunami52
tosunami52 (üye)

ilginize çok tesekkür ederim.Buarada ben de orduluyum, samsunda enistenin Göznur optik dukkani var belçikali harun derseniz size hertürlü yardimci olurlar.Bu arada çiftlik nasil?

Tarih: 26 Ocak 2006, 18:31 - İp: 82.***.**5.28
tosunami52
tosunami52 (üye)

sevgili guronline plugini indirdim ama photoshopa nasil yukleniyor?bbi turlu beceremedim yardimci olursaniz sevinirim.

Tarih: 28 Ocak 2006, 15:20 - İp: 82.***.**5.28
  • 1