ercii
ercii (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Photoshop 8 Ce

slm arkadaslar aranıza yeni katıldım.photoshop 8 CE hakkında bilgi istiyorum.diger konulardada bilgi alısverisi yapabiliriz.tesekkürler...

Tarih: 22 Kasım 2004, 16:24 - İp: yok
yasinsoran
yasinsoran (üye)
Gaziantep / Doğa Fotoğrafçısı

soracak bir şey yok çok basit

Tarih: 10 Aralık 2004, 15:48 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaşlar lütfen yardımcı olalım biribirimize...
senin çok kolay olan bir şeyi bilmemen belki bizim çoçuk oyuncağı dedirtecek kadar kolaydır.Yani biliyorsan lütfen anlat anlatmayacaksan bu forumda ne işin var??

Tarih: 10 Aralık 2004, 21:19 - İp: yok
akmese
akmese (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba. böyle insanlar var, aldırmayın. photoshop cs , 7 sürümüne göre daha kullanışlı. ufak tefek arayüz değişiklikleri var. ne işe yaradığını çözemediğim layer comps paleti, harika filter gallery'si (bir ön izlemeden resmi görüyorsunuz, yanda da filtrelerin listesi var. üstüste de uygulayabliyorsunuz, önizlemede hepsini daha resme uygulamadan görebiliyorsunuz, geri dönüp ayarlarını tekrar uygulayabiliyorsunuz) gibi yeni özellikleri var. benim en çok hoşuma giden yenilik de, vektörel programlardaki gibi resmi ekran içinde sınırsız hareket ettirebiliyor olmanız. 7 sürümüne kadar, resmin köşelerine yaklaştığınızda, alan ekranın da köşesinde kalıyordu, şimdi köşeleri ekranın ortasına kadar, hatta istediğiniz her noktasına kadar getirebiliyorsunuz. bu sürüm 64 bit'lik mac g5 ler için yapılmış diye duydum. yani tam performansını o makinalarda görmek mümkün. ben işyerinde 2.8 işlemcili pc'de, evde de 1 ghz işlemcili emac'de kullanıyorum, çok memnunum. tavsiye ederim.

Tarih: 11 Aralık 2004, 21:51 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

Anlattığınız için çok tşk.ederim bende bilmiyordum daha doğrusu hiç bir şey bilmiyorumda neyse(photoshop hakkında)
ama bu photoshop işine çok merak sardım öğreneceğim..bana temel kuralları anlatırmısın??

Tarih: 11 Aralık 2004, 22:33 - İp: yok
ercii
ercii (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

yasin soran cokmu iyi biliyosun yoksa bildiginimi saniyosun.kim olursa olsun ukalaliga gerek yok.ogrenmenin sınırı yoktur...

Tarih: 12 Aralık 2004, 14:41 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

Bende Ercii arkadaşımıza katılıyorum ya bilgilerini paylaşmayacaksan bu forumda ne işin var kardeşim?

Tarih: 12 Aralık 2004, 14:45 - İp: yok
zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

photoshop CS de kısayol tuşları çalışmıyor (ctrl + Z mesela) , önceden 7.0 yüklüydü böyle bi problem yoktu nereden ayarlayabiliriz... Teşekkürler

Tarih: 12 Aralık 2004, 17:18 - İp: yok
akmese
akmese (üye)
İstanbul / Amatör

tekrar merhaba. photoshop piksel tabanlı bir görüntü işleme programı.ekranda karşımızdaki görüntü piksellerden oluşuyor. piksel tek bir renk taşıyan en küçük doku birimi. yani bir kare düşünün, bunun içine sadece tek bir renk yerleşebiliyor. bu kareyi ikiye bölüp, yarısını başka, diğer yarısını başka renge boyayamıyorsunuz. photoshopta açtığınız bir resimde bu piksellerden -resmin büyüklüğüne göre- milyonlarca var. resme çok yaklaştığınızda bu minik kareleri görebilirsiniz. photoshop'ta resimlerin ebatlarını ve çözünürlükllerini değiştirebilir(çözünürlük, resimdeki piksel sayısıdır.1024x768, 800X600 gibi rakamlarla ifade edilir. ilk rakam en, iknci rakam boydur, ikisinin çarpımı piksel sayısını verir.) renkler üzerinde hassas ayrlamalar yapabilir, fotomontajlar oluşturabilir, renkli resimleri siyah-beyaza çevirebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz. kabaca anlatmak gerekirse böyle. bence photoshop'un en önemli özelliklerinden birisi de layer özelliği. bu özellik sayesinde üstüste istediğiniz sayıda resmi birleştirebiliyorsunuz.yeni bir boş layer açtığınızda, bir resmin üzerine asetat kağıdı koyduğunuzu düşünün,bu asetat kağıdına çizdiğiniz şekiller, siz istediğiniz süreçe sadece o katmanda kalır, diğerlerini ne ölçüde etkileyeceğine de siz karar verirsiniz. size -sanırım alfa yayınlarıydı- photoshop 7 ileri seviye isimli bir kitap var, benim karşılaştıklarım arasında en kapsamlısı bu. gayet kalın bir kitap, ekinde de bir cd var. kitapta örnek olarak işlenen resimler bu cd'de de var, aynı işlemleri bilgisayardan gerçekleştirerek kitabı takip etmeniz mümkün oluyor bu şekilde. zaten 7 sürümünü kullanmayı öğrendiğinizde cs sürümünü de rahatlıkla kullanırsınız, yenilikleri de kkolayca keşfedersiniz. köklü bir değişiklik yok ikisinin arasında. yani photoshop çok kapsamlı, çok ayrıntılı bir program, burada anlatmakla bitmez. ben bu forumları sık sık takip ediyorum. mail adresim de [email protected]. siz bol bol kurcalayın programı, mümkünse sözünü ettiğim kitabı da alın. takıldığınız birşey olursa bana mail atın, bilmiyorsam da araştırıp size mutlaka bir cevap yazarım. başarılar dilerim, iyi çalışmalar.

Tarih: 12 Aralık 2004, 19:19 - İp: yok
akmese
akmese (üye)
İstanbul / Amatör

zekai dostum, photoshop cs'de klavye kısayollarını istediğiniz gibi değiştirmenizi sağlayan bir yenilik var. edit-keyboard shortcuts menüsüne girin.burada, program yüklendiğinde en üstte photoshop defaults ön değer olarak seçili olmalı. eğer değilse onu seçın. bu sorununzu çözmezse, yine bu menü içinde, programın bütün menülerini gösteren,yanında sağı gösteren minik oklar olan yerler var. örneğin ortadaki büyük pencerede edit'in yanındaki oka tıklarsanız, edit menüsü altındaki bütün komutları görürsünüz. orada undo/redo komutuna tıkladığınızda yanında küçük bir yazı yeri açılır, bu sırada ctrl+z basarsanız, bu kısayol bu komuta eklenir. tabi 7 sürümünde kullandığınız bütün kısayolları bu şekilde tekrar yüklemek sıkıcı olabilir. photoshopu yüklerken bir sorun oluşmuşsa kısayollar çalışmayabilir, programı yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz. başka problemleriniz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. iyi çalışmalar, başarılar.

Tarih: 12 Aralık 2004, 19:29 - İp: yok
zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

Sayın Akmese sorunum ilk şekilde çözülmeyince dediğiniz gibi yeniden yükledim ve problem kalmadı .Yardımınız için teşekkürler...

Tarih: 12 Aralık 2004, 20:06 - İp: yok