cihatcolor
cihatcolor (üye)
Niğde / Stüdyo Fotoğrafçısı

Otomatilk Rötuş

Selem arkadaşlar, Problemim fotoğraf decupe olduktan sonra yani fondan ayrıldktan sonra psd iken otamatik rötuş yaptığım zaman fotoğrafın dış bazı bölümlerinde beyaz çizgi meydana geliyor sebebini bilen varmı acaba

Tarih: 9 Haziran 2006, 16:24 - İp: 85.***.**0.111
fotoaktuel
fotoaktuel (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

fotoyu fona yerleştirdikten sonra rutüş yap o zaman çizgi olmaz

Tarih: 9 Haziran 2006, 17:48 - İp: 81.***.**2.84
fotoaktuel
fotoaktuel (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

foto jpeg iken rutüşle. ya dekupe etmeden önce yada tüm işlemler bitip fotoyu jpeg olarak kaydettikten sonra yaparsan olur

Tarih: 9 Haziran 2006, 17:50 - İp: 81.***.**2.84
cihatcolor
cihatcolor (üye)

arkadaşlar tavsiyelere teşekkürler zaten o şekilde yapıyorum ama fotoğraf psd halinde yapabilirmiym diye

Tarih: 9 Haziran 2006, 19:04 - İp: 81.***.**2.250
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba cihatcolor bende ulukışlalıyım mersine yolun düşerse gel beklerim sana bayağı bi program ve fon konusunda yardımcı olabilirim.konuya gelince sen herhalde noise rutuş kullanıyorsun ondan çizgi yapıyor bana kalırsa kullanma tatmin edici değil.

Tarih: 16 Haziran 2006, 01:03 - İp: 88.***.**2.33
cihatcolor
cihatcolor (üye)

merhaba esoes evet noise rutuş kullanıyordum ama bıraktım normal stamp rutuşu devam fon ve prağram konusunda yardımcı olmana çok teşekkür ederim yardımcı olursan sevinirim bendeki fonlardan da sana ben yollarım adresin olsaydı cd halinde gönderiridim lütfen bana adresini verirmisin mümkünse mail adresinide birbirimize yardımcı olalım

Tarih: 16 Haziran 2006, 11:00 - İp: 85.***.**9.107
tormentork
tormentork (üye)
İstanbul / Amatör

rötus yaparke herzaman belırledıgın alanı yuz hatlarından icerde tutmalısın yoksa dısa kacar ve beyaz cızgı meydana gelır tabı bu kpt 6 rötusu ıcın gecerlı sen nasıl rotus yapıyorsun bılmıyorum yoksa bıle dene derım

Tarih: 8 Temmuz 2006, 21:30 - İp: 88.***.**3.106
ulasfoto
ulasfoto (üye)
Samsun / Doğa Fotoğrafçısı

rotuş pro olarak ne kullanıyorsun?

Tarih: 8 Temmuz 2006, 23:48 - İp: 81.***.**9.73
macci
macci (üye)
İstanbul / Firma

dekupeyi 1-2 piksel iceri girerek yapmaya calis...
dekupe islemi bittikten sonra resmi cikarmak icin path i secili alan haline getirdikten sonra arka plani silmeden resmin rezolasyonuna gore feather degeri ver...sonra sil arka plani...
bu islemleri yapmana ragmen yine ufak tefek beyazliklar olursa tekrar resmi sec arka plan silinmis ve layer halinde iken..sectikten sonra select/modify/contract i sec ve 1-2 degeri ver..bu islemi yapip okeylediginde secili alanin ice dogru kuculdugunu goreceksin...ve beyazliklarin bu secili alan disinda kaldigini goreceksin...bu asamada select/inverse yap ve sil..beyaz alanlarin gittigini goreceksin...

bu silme isleminde belki ince detaylar gidebilir sac teli, vs o zaman history kullanarak bunlari toparlayabilirsin...kolay gelsin

Tarih: 11 Temmuz 2006, 22:25 - İp: 88.***.**7.68
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba cihat color bende noise kullanıyorum bendede aynısı oluyor ikinci katmanı açman lazım rutuş yapıldıktan sonra katmanları birleştirmeden önce üstteki rutuşlu katmanın kenarlarını küçük silgiyle siliyorsun ve birleştiriyorsun ancak bu şekilde oluyor başkada yolu yok bana göre tabi

Tarih: 15 Temmuz 2006, 14:46 - İp: 88.***.**1.26
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Maccı konuyu anlattı, hemde ne iyi başka yolu yok demeyin.

Dekupe ettiğiniz layerin pixelsiz kısmına magic wand toolla tıklayın , boş alanlar seçiliyken select / modify / expand'ı tıklatın. 3-5 değer verin. Tekrar select/ feather'ı 1-2 girin okeyleyim ctrl+X deyip kesin.
(Expand'a verdiğiniz değer kadar dekupe edilen yere girer.)

Tümü bu. Arkadaşımız smothla vermişti, buda onun bir benzeri. sonuç aynı. Kolay gelsin.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 03:46 - İp: 85.***.**6.123