ua_34
ua_34 (üye)
İstanbul / Amatör

Makineye İhanet Mi?

Ben fotoğrafçılğa 1 ay kadar önce başladım kendi çapımda ilerliyorum birşeler ortaya koyuyorum makinem D5000 ve lenside 18-55 1 2 ay sonra sigma 70-300 alıcam,neyse sadede gelelim..Benim sorum çektiğim fotolara rötüş yaparken aklıma şu gelyor acaba makineye ihanet mi ediyorum hani makinem kötü pc ortamındamı fotoğraf,fotoğraf oluyor diye ham foto gayet güzel tatlı çıkıyor ama photoshopta rötüşladıktan sonra daha prof bi hava alıyor deyim yerindeyse afişlik oluyor..Sizce ben kötü bir fotoğrafçımıyım,yoksa bunu herkes mi yapıyor çekiyor rötüşluyor ve sergiliyor..?

http://i56.tinypic.com/wcco5u.jpg

Üstteki linkte çekip rötüşladığım bir fotom var,yapılan işlemse tonaş ve hue saturation...

Tarih: 5 Aralık 2010, 04:40 - İp: 88.***.**0.15
kheer
kheer (üye)
Hatay / Meraklı

dijital fotoğraflara dijital müdahele gereklidir.
analog yani filme çekilmiş bir fotoğrafa karanlık odada müdahele edilebilinir.

her iki müdahelenin de amacı fotoğrafı güzelleştirmek olduğuna göre başarılı olunan her çalışma mübahtır.

dijital fotoğraflara müdahele ederken kopyasını almayı unutmayın.aslı elinizde kaldığı sürece değişik uygulamalarda bulunabilirsiniz.bu nokta da yine dijitalin analoga üstünlüklerinden biri olarak karşımıza çıkyor.

Tarih: 5 Aralık 2010, 10:04 - İp: 88.***.**8.92
steve
steve (üye)
Kocaeli / Meraklı

bence kendinizi pc, ye alıştırmayın.çektiğiniz fotoğrafların ışık ortamını iyi ayarlayıp,orijinal kalmasını sağlayın.

Tarih: 5 Aralık 2010, 13:14 - İp: 85.***.**3.240
huseyin1134
huseyin1134 (üye)
İstanbul / Amatör

insan resmi cekiyorsanız ücretli bence bunda bi sorun yok ama işte manzara vs. gibi şeyler cekiyorsanız steve arkadaşımın dediği gibi kendinizi alıştırmayın
insanlar bir kare resim icin saatlerce resim için durumun en iyi olması bekliyor sonucta cektiğiniz resimlerle guru duyacaksanız cekim konusunda kendinizi geliştirin

Tarih: 5 Aralık 2010, 14:36 - İp: 78.***.**8.174
prof-cs
prof-cs (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

steve Abiye KatıLıyOrum ßende

Tarih: 5 Aralık 2010, 15:12 - İp: 85.***.**6.182
ua_34
ua_34 (üye)
İstanbul / Amatör

yanıtlarınız için teşekkürler..

Tarih: 5 Aralık 2010, 17:35 - İp: 88.***.**3.66
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alakası dahi yok.
analog fotografcılıkta karanlık oda vardı, dijital fotografcılıkta aydınlık oda var.
oda photoshop.
hue/saturation kontrast gibi seyler kesinlikle fotografa ihanet falan degildir.
boyle nostaljik romantik soylemler gelişmeyi engeller.
tabiki fotograf makinesinden hiç işlenmeyecek kadar iyi fotograf cıkarmak en iyi olanı, enazından zaman kazandırır, ama makinenin performansıyla alakalı, havanın durumuyla alakalı etkenleri photoshopta duzeltmenin bir zararı yoktur.

ayrıca, fotograf, senin kendini iyi hissettigin bir hobi
yse eger, kendi begendigin gibi yapmandan daha dogal ne var?

#gaijin' tarafından 05.12.2010 22:16:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Aralık 2010, 22:15 - İp: 92.***.**2.85
ua_34
ua_34 (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin hocam içimi rahatlattığınız için çok teşekkür ederim..

Tarih: 6 Aralık 2010, 00:33 - İp: 78.***.**3.13
  • 1