fotoemir
fotoemir (üye)
Düzce / Profesyonel Fotoğrafçı

Fograftaki Rakabbet

Sayın meslek taşlarımız teknosa ve sonra digerleri ya marketler artık buralardada fotograf baskısı yapılmaya başlamış baksanıza 250 adet fotograf
40 tl yani 0.16 kuruşa pes yani
nedendir bu kendi kendimize bi soralım ? hani bi söz var sürüden ayrılanı kurt kaparmış . BİRBİRİMİZLE ÇEKİŞECEGİMİZE BİRLİK OLUP FIRSATLARI KENDİMİZE YÖNELTELİM. her şeyin bi maliyeti var buna dükkan kirası ve diger girdiler ekledigimizde karşımıza çıkıyor tabiki
Bu işi ne bileyim dernek mi yada başka bi şekildemi bilmiyorum
hani eczaneler de varya ilaç başka sı satamıyor bunun gibi bişe herhalde
bunu bilen degerli abilerimize meslektaşlarımıza bırakıyorum .
onlar bu konuda öncülük edeerlerse bizde her zaman yanın dayız
sürçü lisan ettiysem hoş görünüze sıgınıyorum.

reğayip kandiliniz hepimize hayırlı ve bereketli sağlıklı geçmesini
rabbim c.c diliyorum.

Tarih: 25 Haziran 2009, 11:42 - İp: 78.***.**5.15
matrix5n
matrix5n (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

abi dogru sölemişin bir olay daha var digital dslr olayı cıktı fotografcılık bitmiştir nüfüs cüzdanları da
chip sistemine dönüyor 2010 da başlıyacak sistem makina temin işiinide büyük bir şirket almış onlar cekecek milletin fotolarını biz fotocular kzu gibi misali yanlış anlaşılmasın oturuyorlar seneye bakalım ne olacak . elde kalcak gelin damat oda bir işyerinin gidrlerini ne kadar cıkarır bilinmez bir yol kalıyor artık matbaa ve reklam baskı sistemlerine dönmek hayırlısı olsun bakalım....

Tarih: 1 Temmuz 2009, 00:44 - İp: 78.***.**1.229
dermann01
dermann01 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ustalar dogrusunuz haklisinizda bende bisey anlatim
1 ay önce Türkiyede adanada nisanimiz vardi
5 poz fotografa fotocu 150 tl istedi
Salon resimcisi
1 fotograf basina 8 tl istedi
bende bunlarin hic birini kabul etmedim ve kendi canon 350 ile cekim yaptim
Almanyaya geldim Bilgisayarda hafiften isik renk vs verdim
13x18 ebatinda teknosa gibi yerler var
80 tane kadar cikardim 24 euro Türkiye parasi ile 50 tl ye geliyor
demek istedim Fiyati düzgün bicmeyen arkadaslara iyi oluyor

Tarih: 6 Temmuz 2009, 11:06 - İp: 78.***.**2.243
alman
alman (üye)
İstanbul / Meraklı

Galata köprüsünde adam kompakt makinsı ile kompakt yazıcısını çantasında gezdirip bir zamanlar moda olan poloraid (yazım yanlış olabilir) tarzı çekimler yaplıyor... Ama talep varmıdır orası şüheli !!

Tarih: 8 Temmuz 2009, 01:04 - İp: 85.***.**3.247
kurumali43
kurumali43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Meslektaşlar tuzunuz kuru herhalde. 1 haftadan beri hiç cevap almamış bu konu. sorsak hepinizin birer rakibi var. rakip derken her ilde-ilçede sorunlu bir fotoğrafçı vardır. sorunlu derken sen vesikalığı 6 adetini 5 tl ye çekerken o da 8 adetini 3 tl ye çeker ortalığı bulandırır.albümleri hiç olamayacak aşağı fiyatlara çeker. bizler birlik olmadığımız sürece. kendini fotoğrafçı zannedenleri aramızda barındırdığımız sürece ve işi olamayan firmaların fotoğraf basmalarına müsamma gösterdiğimiz sürece mesleğimiz eriyip gidecek. böyle biline. yanlışsam yanlış deyin

Tarih: 13 Temmuz 2009, 21:26 - İp: 88.***.**5.18
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

size katılıyorum. Fakat şöyle birde sorun var.

1-Fotoğarf işi sadece fotoğrafçıların işi değildir artık. Yani eskidenmiş onlar.
2-Baskı işi ucuzladı diye herkes basabilir mi? evet. He itiraz yolu açıkmı? onu bilmiyorum.
3-Baskı kalitesini nasıl belirleyeceksin ve bu konuda gerekli kalite normları varmı? Varsa nerede bu normlar?
Açıklama:
normları açmak gerekirse,
kağıt kalitesi
suya dayanıklılık
baskı kalitesi
boylara göre maliyet hesabı
Fiyat belirlenmesi
Kalite begesi vb.

Diyeceğim şuki hepimiz mızmızlanıp duruyoruz. Elde var sıfır.
Varmı sağlam iş planı? Varmı sağlam kalite planı?
Varsa bunu sunalım bakanlara. Yada örgütlenelim bu belirlenen normlar ve kurallar çerçevesinde.
Varmı?
eğer bende var diyen olursa seve seve destek çıkmaya hazırım. Önce planı yapalım sonra baskı yapalım.
Plan yoksa baskıda olamaz. Önce bizim nasıl bişey istediğimiz önemli. Sonrasıbürokrasiişlerinekalıyorbasın-medya-parti-tanıdık-akraba-sivil örgütdesteği ile baskı yapmak derdimizi anlatmak haklarımızı aramak. Ama önce sağlam iş planı.

Tarih: 13 Temmuz 2009, 21:51 - İp: 88.***.**4.50
fotoemir
fotoemir (üye)
Düzce / Profesyonel Fotoğrafçı

Remi kardeşim dedigine aynen katılıyorum.
Bizler birlik olmassak ne istedigimizi yaptırabiliriz nede aramızdaki sürtüşmeler biter
Yani remi kardeşimin dedigi gibi haydi birlik olmaya.....
Bu konuda bilgi ve öncülük edecek abilerimizi duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Tarih: 14 Temmuz 2009, 11:15 - İp: 81.***.**9.83
ersan06
ersan06 (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

gerçekten çok ucuza basıyorlar.
Bizleri fazlasıyla baltalıyorlar.
Ama sonları mavi bilgisayar gibi olacak merak etmesinler

Tarih: 27 Temmuz 2009, 10:10 - İp: 88.***.**5.65
  • 1