huseyin1134
huseyin1134 (üye)
İstanbul / Amatör

Color Reng Ayarlamasına Yardım

renklendirmelerde olmasını istediğimiz rengi secer boyarız modu color yaptığımızda istediğimiz rengin olmadığını görüyoruz color reng modunda istediğimiz rengi nasıl tutturabiliriz

Tarih: 12 Ağustos 2011, 03:16 - İp: 78.***.**9.138
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

renk tutturma konusunda MATCH COLOR (rengi uydur)

image>adjustment>match color

bu araç şöyle çalışır;
esas görsel ile rengini benzetmek istediğimiz fotoğraf aynı katmanda iki katman halinde açılır. katmanlara anlaşılır isim verin. daha sonra matc color açılır. buradaki ayarlarla oynaya oynaya ideal değer bulunur.

----------
mesela mavi bir elbise var. birde siyah beyaz fotoğraf. bu siyahbeyaz fotoğraftaki elbiseyi seçip diğer fotoğraftaki gibi benzer tonlarda mavi yapmak istersek match coloru açıp ayarlarla oynamak yeterli gelir.
----------

özellikle arkaplan montajlarında ten rengini genel atmosfer ile bütünleştirmek için sıklıkla matchcolora başvurulur. bunedenle renklendirmede de kullanılabilir diye düşünüyorum.

---------
color renk modunda ancak CTRL+U yapılarak renk tonu tutturulmaya çalışılabilir.

matchcolor ar olan renkli tonları direk diğer fotoğrafa aktarır. bu yönüyle ctrl+u dan ve diğer yöntemlerden sıyrılır.

Tarih: 12 Ağustos 2011, 04:30 - İp: 78.***.**2.63
huseyin1134
huseyin1134 (üye)
İstanbul / Amatör

saol remi kardes ben bu sıralar eski resimleri renklendirme de kendimi ustalaştırmaya calişiyorum netten bu konulardaki calişmalarla kendi calişmlarımı karşilaştırdığımda ten renginin yeteri kadar iyi olmadığını görüyorum match coloruda denedim hatta büyük ölcüde bir resim buldum sırf ten resim yaptım genede renklendirmek istediğim resim olmadı

Tarih: 12 Ağustos 2011, 16:25 - İp: 78.***.**9.138
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

birisi bana dese ki ben photoshop kullanıyorum ama renklendirme yapamıyorum. ona kimse inanmaz. çünkü photoshop öyle bir programdır ki onunla ne yapacağınız sadece sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. dolayısıyla burada önemli olan sizin bilginizdir.

buradan şöyle bir düz mantık çıkar: eğer photoshopu iyi biliyorsanız istediğinizi yaparsınız değil mi?

hayır.

bu böyle değildir. çünkü bilgiden ziyade kullanacağınız bakış açısı son noktayı koyacak olandır. bu yüzden "her bilen yapamaz".

bu 5dmk2 sahibi olup ara güler olamamakla ilgilidir biraz. sadece bilgi yetmez. benim daha önceki yazılarıma baktıysan orda şöyle demiştim. arka plan, yansıyan ışıklar,renklerin eskimişliği (yıpranmışlığı) vs. öyle bir tema ve kompozisyon yapılmalı ki o eski fotoğraf gerçekten eski olsun ama renkli olsun.

eğer bu dediğim (eskimişlik havası, ışıkların geliş yönü, gölgelerin sertliği yumuaklığı ve arkaplnla genel hava) şeyi es geçip doğrudan renge odaklanırsan renkler her halukarda sırıtacaktır. doğru renklendirme yapsan dahi kötü görünür.

-------- sana sepet hikayesi anlatmak istiyorum -------
ben ufakken beyaz raftaki delikli sepetin içindeki çeşmeleri siliyordum. çeşmeler(musluk) ve beyaz tablayı her gün siliyordum ama nedense hep sönük kalıyorlardı. bende bu neden böyle oluyora kafayı taktım. düşündüm taşındım. sonra buldum. evet ben sepetide temizlemeliydim. sepet hem rafı hemde çeşmeleri pis götseriyordu parlaklaıklarına gölge düşürüyordu. gittim sepetleri detarjanlı suyla yıkadım. işte şimdi olmuştu. hem raf hem sepet hemde çeşmeler (musluklar) pırıl pırıl görünüyordu
------------------------------------------

işte buna da dikkat et. genel ortam ve arka plan gibi şeylere dikkatli çalış.

ayrıca hatalarını görmek için şöylede yapabilirsin. herhangi bir renkli çalışmayı al kopyala birisini siyah beyaz yap diğerine dokunma. baka baka renklendirmeye çalış. böylece photoshop araçlarından hangilerinden doğru verimi alabildiğini görme şansın olacaktır.

kolay gelsin.

Tarih: 12 Ağustos 2011, 21:03 - İp: 78.***.**9.225
huseyin1134
huseyin1134 (üye)
İstanbul / Amatör

burda bilgilerine encok güvendiğim kişi sensin cünkü senin kadar kimseyi yardım ederken görmedim. dediğin olayı anladım fakat benim gibiler bir ustayı görüp öğrenmedi ben mesela hep nette video ve resimli derlerden öğrendim bu zamana kadar bildiklerimi yardım şart)
benim kötü yanım bir resime cok vakit ayırmak istememek o yüzden ince işlere gelemiyom ama hep öğrenmeye calişiyom nerede görsemde herkese bildiğim şeyleri öğretiyorum kimsenin ekmeğini engelleycekler işlere karışmıyorum daha 3 gün önce kardesim fotografcıya 1 resim icin10 tl verdi aynı evde yaşamıyoz ben evliyim inanın 10 dakkamı almazdı ama yapmadım o adamı ekmeğini engellemedim.burda defalarca bazı kişileri uyardık bu konuda kızdılar kendilerini savundular kendince ama bak adamlar facede parayla fotografcılık yapıyolar )........
renklendirmeye gelince remi kardes renklendirmenin bir cok yöntemini biliyorum ama bu işi yaparken 2 sorunla karşilaşiyorum coğu denememdede caRE bulamadım buraya yazıp yardım istedim herşeyi, renklendiriyorum ama ten ve sac özellikle ten rengini bulamıyorum ya sarı oluyo ya kırmızı penbe vs.. şimdi senin yazdıklarını okuduğumda şunuda farkettim evet önemli olan resimi renklendirtikten sonra gercekliliğini kaybetmemesi .yardım almadan belli bir yere kadar insan ilerliyo bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum

#huseyin1134' tarafından 15.08.2011 02:50:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2011, 02:45 - İp: 78.***.**2.49
huseyin1134
huseyin1134 (üye)
İstanbul / Amatör

mesela normalde hangi tonlarda yüzü boyalımki modu color yaptığımızda ten rengini alsın sac ları seciyoruz sarı istersek yada baska renkgte sorun yok ama siyah olan sacların tonunu biraz daha koyulaştırmak istediğimizde gerceciliğini kaybediyor

Tarih: 15 Ağustos 2011, 02:54 - İp: 78.***.**2.49
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

renklendirme işi gerçekten zaman ve bilgi isteyen bir iştir. bu yönüyle iyi bir renklendirme çok uzun sürebilir. aşağıya bir örnek ekliyorum. bunun üzerinde nerdeyse bir gün daha çalışabilirsiniz. ama öte yandan "bitmiş"de diyebilirsiniz. olmayan yerler ve detaylı çalışılması gereken yerler var farkındayım. eğer müşteri 10x15 bastıracaksa bu kadar detaylı çalışma bile fazladır. hem parasına göre hemde basılacak kağıt ufaksa detay görünmez. o sebeple detaylı çalışmaya gerek yoktur. fakat 50x60 basılacaksa işte ozaman bir gün daha uğraşmalı bunun üzerinde. çünkü baskı büyürse detaylar okadar görünür. hata varsa daha belirgin olur.

benim esas vurgulamak istediğim şey şu her zaman. bir çalışma arkaplanıyla, göz rengiyle renk tonuyla, gölgesiyle bir bütündür. bunlara dikkat etmek lazım. yoksa bunlardan birisi bile kötü olsa diğer başarılı çalışmayı gölgleyecektir.

şimdi sizin sorunuza gelelim. ben şöyle yaptım. adamın suratına yakın bir surat buldum. sonra onun tonlarına baktım. ve şu adrese gittim: http://genopal.com/pic2color
daha sonra renk tonlarını elde ettim. daha sonra en açık olandan başlayarak katman katman 3-4 ton gittim. (3-4 layer oldu) her bir layer en açık ton ile en koyu tonu temsil ediyordu. en açık tonun görünürlüğü 20 iken en koyu katman 50 idi. renkk geçişleri color idi. daha sonra arkaplan attım. saçı ayırdım. gömleği ayırdım. gömleği tek renk yaptım. yüzü matchcolor yardımı ile arkaplan tonlarına yaklaştırdım. saçın orjinal kopyasını aldım. diğer saçı da match color yaptım. arkaplana uydurdum. rorjinal saç ile silme yada katman görünürlüğünü azaltma yaparak henel havaya uymasını sağladım. komple yedek alıp katmanları birleştirdim. ctrl+u yaparak yeşil yaptım. ve alttaki katmanla geçigenliğini azalttım ve maskeleme ile çene ve gömlek kenarlarını yeşilimsi yaptım. lab color moduna geçtim. lightnes odunda sharpen verdim a ve b kanalında level yaptım sırasıyla biraz sağdan soldan leval verdim renkler canlandı ve keskinleşti. gözlerin fazla üzerinde durmadım. (bilerek) gözleri seçip kopyaladım ctrl+u yaptım renklendirdim. dudaklara kontrast verdim. bitti.
tüm bunları yaparken internetteki erkek suratlarına baktım. hatta bir fotoğrafın yüzünü alıp yanaklara alına yapıştırdım ve geçirgenliğini azalttım. fazla kırmızı olan yerleri seçtim ve ctrl+u yaparak kırmızıyı desature yaptım. bitti.

burda görüleceği üzere tek bir plug-in yada tek bir katmanla çalışılmamıştır. gözünle bakacaksın ne eksikse yapacaksın bu kadar ya olay

Tarih: 15 Ağustos 2011, 07:44 - İp: 78.***.**2.1
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

elimizde vatandaşın orjinal teni olmadığı için mecburen uydurma ten yapıyoruz. yoksa adam burda olsa çekeriz fotoğrafını o tenden bir şeyler yaparız. daha gerçekçi olur. göz rengi, dudak rengi vs.. daha gerçekçi olurdu. ben şahsen uzun zamandan beri renklendirme yapmıyorum. daha önce bir program kullanıyorduk ben onu pek beğenmiyordum ama herkes bayılıuyordu ve daha hızlı oluyordu. şimdi adını bile unuttum

oturup elle yapsam daha keyifli oluyor ama çok zaman alıyor bu yüzden kurtarmıyor.

bunlarda çalışmadan kareler

#remi5861' tarafından 15.08.2011 07:54:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2011, 07:47 - İp: 78.***.**2.1
huseyin1134
huseyin1134 (üye)
İstanbul / Amatör

gene yaptın yapacağinı iftardan sonra işe gidiyorum yarın bu tekniği deniyecem tşk saol

Tarih: 15 Ağustos 2011, 18:42 - İp: 78.***.**9.159
  • 1