rocker67
rocker67 (üye)
İstanbul / Amatör

Photoshop Ve Baskı

Mrb Arkadaşlar..

Ben Photoshopta hazırladığım bir resmi basmak istiyorum fakat sorunum şöyle...
Örneğin resimde bi daire var ve çapı 38 Cm basılı kağıt üzerinde de bunun aynı bu ölçüde çıkması gerek 38 x38 cm lik bir imaj ama içindeki öğelerin baskıda da aynı ölçüde çıkması gerek bunu nsl halledebilirim.

Yardımlarınız için şimdiden Tşk.ler.

Tarih: 30 Ekim 2008, 23:31 - İp: 88.***.**4.116
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

basılacak kağıt ölçüsünde 300 çözünürlükte yeni bi sayfa açın..
çalışmayı bu sayfaya taşıyın yada bu sayfada çalışın...
38x38 cm boyutunda 300 çözünürlükte yeni bi sayfa açın,örnek daireyi bu sayfanın kenarlarına sıfır konumunda yerleştirin..olduğu vakit,bu daireyi ilk açtığınız sayfaya sürükleyip yerleştirin..ölçüsü değişmeyecektir...

yada tüm bunlarla uğraşacağınıza resmi freehand corel gibi vektörel programlarla açıp ölçülerini görerek çalışıp baskıya verin...

Tarih: 31 Ekim 2008, 14:45 - İp: 88.***.**4.120
rocker67
rocker67 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler arkadaşım..
Photosopta yeni sayılırım..
Freehand veya Coreldraw programlarında ise hiç bir bilgim yok. Hiç kullanmadım.
Menüleri ve kullanımı hakkında hiçbir fikrim yok...
Verdiğin bilgi ve deneme yanılma yöntemi ile bir kaç baskıdan sonra doğru sonuca ulaşırım..Yardımın için sapğol

Tarih: 4 Kasım 2008, 19:26 - İp: 62.***.**8.4
rocker67
rocker67 (üye)
İstanbul / Amatör

Pixel Dimension : 3380 * 3380
Document Size : 33,8 Cm * 33.8 cm
Resolution : 100 pixel/cm

Şimdi bu çalışmanın baskıdaki boyutları ne olacaktır..

Bunu Save for web ile jpg olarak kaydedince ve imajı Paint ile açınca
Genişlik ve Yüksekli için yaklaşık 80 Cm olduğu yönünde bir sonuç var.
fakat photoshopta
ayarları

Pixel Dimension : 1278 * 1278
Document Size : 33,8 Cm * 33.8 cm
Resolution : 37,81 pixel/cm
yapıp kaydedince ( Save for web ile )

Paintte resim özniteliklerinden bakınca benim istediğim değerler çıkıyor

Sizden ricam birinci ve ikinci ayarlar ile resimin baskıda ne kadar boyutta olacağı hakkında bilgi vermeniz..

Not : Benim imajımın baskı sonucu genişlik ve yüksekliğinin 33,8 cm olması gerek..

Yardımlarınız için teşekkürler..

Tarih: 10 Kasım 2008, 00:17 - İp: 62.***.**2.217
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

bu şekilde sağlıklı sonuç alamazsın arkadaşım..ps de çizdiğin yada çizecek olduğun nesnenin ölçülerini göremediğin için baskıda da ne ölçüde çıkacağını bilemezsin.

sayfa ölçüsü kesindir..yani sayfanın tamamını kaplayan bi çalışma yaparsan baskıdada sayfaya ne ölçü verdiysen o sonucu alırsın..ama sayfanın tamamını kaplamayan bi çizimin tam ölçüsünü bilmek çok zor...

sana tavsiyemse şu...
herhangi bir sayfa ölçüsünde 300 çözünürlükte ps de çalışmanı hallet..net ten kolayca freehand programını bulabilirsin; küçük bi programdır zaten..bunu kur..ps de çalışmanı bitirince çalışmayı tiff formatlı kaydet..
freehand de yeni bir döküman aç,bu tiff çalışmayı freehande sürükle bırak..
sağdaki menüde sayfa ve nesen ölçülerini tam olarak göreeksin zaten...
ama bu tiff formatlı çalışma arkaplanıyla birlikte freehande geleceği için nesne içindeki asıl çalışmanın ölçüsünü göremiceksin tabi..
bunun içinde ya önce çalışmanı ps de bitirdikten sonra pen tool ile dekupe edip paths edersin..bunuda sana tarif etmeye çalışayım..

misalen 40x40 cm ebadında 300 çözünürlükte yeni bi sayfa açıyorum..bunun içine herhangi bir büyüklükte ama sayfa dışına çıkmayacak kadar bir tam daire çizip rengini veriyorum diyelim..şu anda bu dairenin ölçüsü belirsiz; rastgele bir daire...daire yi tabiiki yeni bir layerda çizmişim..bunun üzerine bir kaç resim ekliyorum,çalışmamı bitiriyorum..ve en son bütün layerları birleştiriyorum..şimdi beyaz zemin üzerinde ölçüsü belirsiz bir çalışmam var...ve tek bir layerdan ibaret...bu çalışmayı freehande attığımda arkaplanın gelmemesini istediğim için paths diye birşey yapmak zorundayım..bunun içinde pen tool ile beyaz zemin üzerindeki çalışmayı dekupe ediyorum..pen tool ile kestikten sonra kesimi seçili hale getirip hemen layer menüsünün yanındaki paths menüsüne dönüyorum..
paths menüsünü açtığında seçili alana ait bi layer göreceksin..o layer ı seçiyorum,hemen path menü paletinin sağ üstündeki küçük oka tıklayınca açılan seçeneklerden make worth path i seçip açılan pencereden tolerance değerini, misal 1 yazıyorum ve ok liyorum..bunu yapınca seçili alan çizgi halini alacaktır..yine o küçük oka tıklıyorum bu kesde save path diyorum ve ok liyorum...küçük oka son kez tıklayıp cilpping path diyorum,açılan pencerede flatness i 1 yazıp ok liyorum..bu kadar..son olarakta çalışmayı save as diyerek tiff formatında kayediyorum bilgisayarıma..bu path lenmiş dosyayı freehand ekranına sürükleyip bıraktığımda arkaplanı olmadan sadece pen tool ile seçtiğim alan gelecektir..burada bu çalışmanın ölçüsünü görebiliriz..

freehandda sağdaki document paletinde sayfa ölçüsünü göreceksin..büyük ihtimallae ilk açtığında ölçü için letter yazacaktır..letter yazan kısmı custom a çevirip, baskı yada film alınacak malzemenin öçüsünü yazabilirsin..ardından alışmanı sayfa üzerine getir,document menüsüyle aynı yerdeki object menüsünden çalışmanın ölçülerinidfe görebilirsin..çalımanın üzerine çift tıklayınca çıkan köşeleriden tutarak shift tuşuna basılı tutarak aynı zmaanda nesneyi büyültüp/küçültebilirsin..yada object menüsünden direk lazım gelen ölçüyü yazarsan nesne o ölçüye gelecektir..iş bittikten sonra freehand dökümanını bir klasör içine kaydedip,çalışmanın olduğu tiff dosyasına aynı klasöre koyarak baskıya gönderebilirsin...

kabaca birşeyler tarif etmeye çalıştım,umarım yardımcı olur...

Tarih: 10 Kasım 2008, 12:40 - İp: 88.***.**6.187
rocker67
rocker67 (üye)
İstanbul / Amatör

Mrb Üstadım öncelikle sabırla ve özveri ile yaptığın açıklama için teşekkür ederim..
Freehand programını buldum kurdum..
Path olaylarını da hallettim.
Bir sorum daha olacak acaba freehand içinde ölçü yazdığım kısımlar pixel cinsinden değerlermi olacak yoksa santim cinsinden değerler mi olacak....

Yardımların ve verdiğin bilgiler için tekrar teşekkürler...

Tarih: 21 Kasım 2008, 02:12 - İp: 94.***.**1.160
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

sol altta preview yazan kutucuğun sağında seçenekleri göreceksin..oradan hangi tercihi yaparsan ölçülerde o birimle çıkar..

Tarih: 29 Kasım 2008, 00:25 - İp: 85.***.**2.170
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

benimde baskı ile ilgili bir sorunum var
ekranda hazırladığım resmi baskı cihazından çıkarttığımda çok daha karanlık ve renklerin daha boğuk çıktığını görüyorum. tekrar rengi tonu aç tekrar bas ... bas... bir kaç kereden sonra doğru sonuca ulaşabiliyorum..

Tarih: 29 Kasım 2008, 18:29 - İp: 92.***.**0.119
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Baskıda gerçek boyut için pixel/cm yerine pixel/inc girmeniz yeterli olcak
döküman ölçüsü cm
döküman çözünülügü inc olcak rocker67
Ekranınızı baskı cihazınıza göre kalibre ederseniz tek baskıda halledersiniz makara

Tarih: 23 Aralık 2008, 18:11 - İp: 88.***.**3.162
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

makara
geç bi cevap olacak ama belki yine lazım olur diye hortalatıyorum şu konuyu...

baskıyı angi program yoluyla yaptığını bilmiyorum,kullandığın baskı cihazınıda..
renk tonlarıyla oynayarak deneme yanılma yoluyla bulabilirsin en iyi çözümü..
ekran kalibrasyonu yapsanda, matbaa modunda baskı yapmayacaksın sanırım, deneme yanılma yapmadan çok zor işin...
programın ve baskı cihazının en iyi ayarlarını bir yere kaydet,aynı ayarları devamlı olarak kullan..olur sanırım

Tarih: 8 Ocak 2009, 16:12 - İp: 85.***.**7.145
ufuk_45
ufuk_45 (üye)
Kastamonu / Amatör

Çok değerli bilgiler için mu'ya teşekkürler.

Tarih: 9 Ocak 2009, 09:00 - İp: 88.***.**3.225
  • 1