bactrim
bactrim (üye)
Diyarbakır / Özel Gün Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılıkta Ezber Bozan Renklendirme

PHOTOSHOP KULLANARAK SERGEİ MIKHAILOVICH PROKUDIN-GORSKII FOTOĞRAFLARININ RENKLERİNİ YENİDEN OLUŞTURMAK

Arkadaşlar burada anlatılan siyah beyazı renklendirme nasıl yapılır bi türlü ben yapamadım kısa yoldan bu uygulamayı yapan varsa paylaşırsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler
link burada http://www.gunesintamicinde.com/sergei-mikhailovich-prokudin-gorskii-1909-yilinda-renkli-fotograflari-nasil-cekti-trichrome-fotografcilik/

Evet geldik konunun sonuna biz kendi bilgisayarımızda bir siyah beyazla neler başarabiliriz?
Önce siyah beyaz orijinal bir çekimle başlayalım. Kongre sitesi siyah beyaz fotoğrafları da çeşitli fotoğraf formatlarında kullanıma açmış. Elbette telif/copyright haklarına saygılı olarak ticari hiçbir işte kullanmadan eğitim maksadıyla çalışıyoruz.
Ben şu siyah beyazı seçtim. http://loc.gov/pictures/resource/prok.00219/
Sistem tarafından renklendirilerek şöyle yapılmış. http://www.loc.gov/pictures/item/prk2000000404/?sid=8b0fa0a089a4b423a7dc33ae2b1fbb7f

Bir de biz şansımızı deneyelim.
•Photoshop’u açıp bu 3 katlı fotoğrafı aktarıyorum. Hemen 3 fotoğraftan birisini -genelde ortadaki seçiliyor- seçip kopyalıyorum. Yeni bir dökümana yapıştırıyorum. Diğerlerini de herbiri ayrı katmanlarda (layer) olmak üzere üst üste kopyalıyorum

•Layerlara isim veriyorum kırmızı, mavi, yeşil gibi Yukarıdaki makalede anlattığımız gibi en üstteki mavi, alttaki yeşil ve en alttaki parça ise kırmızı
•3 katmanı/layer seçip ardından Edit menüsünde Auto-Align Layers seçerek katmanları tam üstüste getiriyorum.

• Şimdi katmanların başlarındaki göz işaretlerini kapatıp layerları görünmez yapın. Sonra ilk katmana tıklayın ve görünür yapınç Bu mavi olacak katmandı. Kolayca mavi yapacağız. Üzerinde sağ tıklayıp blending options menüsünü seçiyoruz ve orta kısımda RGB harflerinden mavi olan B hariç diğerlerinin yanındaki seçme kutularını kaldırıyoruz.
• Bir alt katmana geçerken bu katmanı görünmez yapıyoruz. Alt katmanın üstünde sağ tıklıyoruz ve bu sefer yeşil yapacağımız için G hariç diğerlerini kaldırıyoruz.
• Bir alt katmana geçerken diğer iki katmanı görünmez yapıyoruz. En alt katman kırmızı olacak. Layerın üstünde sağ tıklıyoruz ve bu sefer kırmızı için R hariç diğerlerini kaldırıyoruz.

• İşte karşımızda. Şimdi yapılması gereken negatiflerin bozulmasından kaynaklanan renk kusurlarını gidermek için ilgili katmanlarda oluşan boşlukları gidermek ve dış çeperi düzgünce bir çerçeve halinde silmek. Elbette fotoğrafın bütünlüğünü bozmadan çeşitli renk ve ton düzeltmeleri de yapılabilir.

Aşağıda kongrede yapılan ve benim hazırladığım iki renkli çalışmayı görüyorsunuz. Zor değilmiş değil mi?

Tabii kıpırdayan insanların olduğu bir fotoğraf bu kadar kolay olmayacaktı. Ancak böyle bir fotoğrafla programcıların neyi başardığı anlaşılabiliyor.

#bactrim' tarafından 30.04.2013 16:15:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Nisan 2013, 16:14 - İp: 88.***.**9.110
bactrim
bactrim (üye)

Arkadaşlar burada anlatılan siyah beyazı renklendirme nasıl yapılır bi türlü ben yapamadım kısa yoldan bu uygulamayı yapan varsa paylaşırsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler

link burada http://www.gunesintamicinde.com/sergei-mikhailovich-prokudin-gorskii-1909-yilinda-renkli-fotograflari-nasil-cekti-trichrome-fotografcilik/

Tarih: 2 Mayıs 2013, 07:59 - İp: 65.***.**4.85
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

fotoşopla ilgili uygulama cırt! denilenleri birebir yapıyoruz ama bi değişiklik yok! birşeyleri eksik anlatıyor ama neyi olduğunu anlayamadım

Tarih: 2 Mayıs 2013, 15:20 - İp: 85.***.**0.64
bactrim
bactrim (üye)

bu çalışmayı kısa yoldan anlatan varmı? Yani siyah beyazı çok güzel renklendirmişler çok güzel çalışma ancak anlamadım

Burdaki çalışma bu linkte

#bactrim' tarafından 03.05.2013 09:55:43 tarihinde düzenlendi.

#bactrim' tarafından 03.05.2013 09:57:18 tarihinde düzenlendi.

#bactrim' tarafından 03.05.2013 09:59:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2013, 09:23 - İp: 88.***.**9.110
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

fotoyu fotoşopta açıp katmanın üstüne çift tıklayarak normal layer haline getiriyorsun sonra katmanı 3 adet çoğaltıyorsun (aynı katmanın kopyası olarak) sonra her katmana blending optionstan ayrı ayrı 1nci katmana b(mavi),2nciye g (yeşil), 3ncüyede r (kırmızı) renklerini seçiyorsun güya tamam oluyor bir önceki cevabımdada söyledim yine söylüyorum hiç bişey olduğu yok anlatımda atlanan önemli bişeyler var

Tarih: 3 Mayıs 2013, 11:52 - İp: 85.***.**0.64
erkans
erkans (üye)
Tokat / Stüdyo Fotoğrafçısı

olay herkezin anladığı gibi eldeki gri tonlamalı tek karenin renklenmesi olayı değil.. sitede verilen gri fotolara bakıldığında 3 adet farklı fotoğraf göreceksiniz (alt alta 3 adet olanlar) bunlar zaten sırasıyla RGB kanallarının gray görünümleri yani renkli bir fotoğrafın channels penceresindeki R G ve B görünümleri.. siz bunları alıp geri kanallarına yerleştirdiğinizde zaten renkli fotoğraf oluşur.. tamamen saçmalanmış yani.

Tarih: 11 Mayıs 2013, 10:22 - İp: 78.***.**8.251
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

#lightingturkey' tarafından 13.08.2013 15:54:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mayıs 2013, 00:58 - İp: 69.***.**9.135
bactrim
bactrim (üye)

Bunun nasıl yapıldığını öğrensek çok net olur sıfır hata yani ...

Tarih: 12 Mayıs 2013, 16:11 - İp: 88.***.**3.203
pisidia
pisidia (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Arkadaşlar başlık biraz kafa karıştırdı galiba.
Burada sözedilen eldeki siyah beyaz fotoğrafı renklendirmek değil.
Siyah beyaz çekimle elde edilen renkli fotoğraf. Mantık şöyle; siyah beyaz filmle yada dijital makinanızla siyah beyaz modda ilen sabit üç tane çekim yapılması gerekiyor. Bu üç çekim için 3 tane renk filtresi kullanılması gerekiyor. Kırmızı,mavi,yeşim filtrelerle 3 tane sabit çekim. Bunları çektikten sonra photoshop'taki uygulamayı yaparsanız sonuç alırsınız. Yanlış anlaşılmadan dolayı bir çoğunuz heycanlansada bu bildiğiniz renklendirme değil

Tarih: 15 Mayıs 2013, 04:56 - İp: 78.***.**5.124
pisidia
pisidia (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merak edenler için burada kabaca anlatmaya çalıştım:

https://vimeo.com/66210842

Tarih: 15 Mayıs 2013, 05:47 - İp: 78.***.**5.124
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

renklendirmek için siyah beyaz çekmek ha! Ruh hastası olmak lazım. Böyle bi furya varsa kesin ruh hastasıdır

Tarih: 15 Mayıs 2013, 10:55 - İp: 82.***.**8.183
  • 1