kocaeli41
kocaeli41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Fotoğraf Boyutlandırma

Herkese merhaba... daha bu gün üye oldum,ayağımız tozuyla hemen bir soru sorayım..

büyük bir merakla fotoğraflarımda çeşitli düzenlemeler yapmaya başladım yanlız düzenlediğim fotoğrafları baskıya verdiğimde boyutlarından dolayı sorun yaşayıp yaşamayacağımı merak ediyorum. fotoğraf boyutları hakkında bilgi verebilecek bir arkadaş var mı ?

Tarih: 29 Mart 2011, 13:59 - İp: 88.***.**3.140
kocaeli41
kocaeli41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Sorduğum ama 26 kişinin okumasına rağmen cevap veren kimsenin olmadığı konuma forumdaki bi arkadaşın desteğiyle (sağolsun,teşekkürlerimle) aldığım cevabı paylaşmak istedim,cevap veren olmadığına göre bilmiyorsunuz diye düşünüyorum yada öyle düşünmek istiyorum diyelim

baskıda kaça kaç baskı almak istiyorsanız çalışmanızı ona göre önceden croplamanız gerekiyor. bu croplama işlemini şu linkte detaylarıyla anlatmıştım.
http://forum.netfotograf.com/photo_editing_sofware.asp?msg_id=48442
http://forum.netfotograf.com/cevap.asp?rep_id=547585

merak eden veya bilmeyip de öğrenmek isteyenleriniz varsa linklerden takip edebilirsiniz...

Tarih: 30 Mart 2011, 17:24 - İp: 85.***.**1.17
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

baskı boyutları için öncelikle baskıyı nerede alacaksanız gidin ve ölçüleri not alın.

farzedelim ki 10x15 baskı alacaksınız.

bilgisayarınızı ve photoshopu açın. boş bir döküman açın. crop aracına gelin(kısayolu C'dir). sonra üst panelde 3 adet boş kutu çıkacak. soldan sağa doğru sırasıyla oraya; 10cm - 15cm ve 300 yazın.

sonra boş dökümanı rasgele croplayın. döküman 10x15 baskıya uygun halde croplanmıştır. artık nasıl bir çalışma yapacaksanız bu boş dökümanın içine atın ve rahat rahat çalışın. farklı kaydet diyerek jpg olarak ve en kaliteli ayarda masaüstüne jpg olarak çıktı alın.

sonra çalışma bittiğinde baskıcıya jpg olarak götürün. ister usb ile ister cdye yazdırın. baskıcı bunu bassın. sıfır hata ile 10x15 baskınız olmuş oldu. hayırlı uğurlu olsun.

Not: bazen biz sıfıra sıfır ve %100 doğru yaparız ama baskı makinası o an hatayla üstten veya sağdan soldan biraz kesip atabilir. bu bizim değil baskıyı yapanın hatasıdır. bu gibi durumlara düşmemek için her zaman sıfıra sıfır değilde kenarlardan birkaç mm hata payı bırakarak çalışmanızı bitirin. kazara hata olsa bile farkedilmeyecektir.

Tarih: 30 Mart 2011, 17:25 - İp: 88.***.**4.97
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

13x21 veya 50x60 ölçülerdeki işlerinde doğru yolu bu şekildedir. yani yol budur. boyutlar ne olursa olsun.

not: baskıcıdan boyları alırken kenarlardan sıfıra sıfır hatasız bakı alnıabiliyor mu diyede sorun. eğer adam derse ki birkaç mm içeriden yapın çalışmanızı derse, veya birkaç mm beyaz boş alan bırakın derse ona göre çalışırsınız.

Tarih: 30 Mart 2011, 17:27 - İp: 88.***.**4.97
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kocaeli41 konunuza normalde ben cevap verirdim lakin konunuz iç kategorilerde kalmış. yani biraz gözden uzak kalmış.

neyse konu anlaşıldysa sorun yok

Tarih: 30 Mart 2011, 17:29 - İp: 88.***.**4.97
kocaeli41
kocaeli41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

çok teşekkür ederim )

Tarih: 31 Mart 2011, 09:04 - İp: 85.***.**0.122
kocaeli41
kocaeli41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

umarım bi kaç mm içerden yapın demez.. birde onu derse nasıl yapıldığını sorduğumu düşünemiyorum :D

Tarih: 31 Mart 2011, 09:19 - İp: 85.***.**0.122
  • 1