fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kültür Mirasımız Kategorisi

Arkadaşlar,
sitede yeni bir kategori öneriyorum.
Bu kategorideki fotograflar araştırmacılara ve turizme önemli katkı sağlayacaktır. Kalabalık bir fotografçı ailesi olan netfotograf, kısa sürede ciddi bir arşiv oluşturabilir. Kategoriye uygun olmayan fotograflar editörler tarafından şehir mimari kategorisine taşınabilir.

Bu kategoride fotograf yayınlayanlar şu şartları kabul etmelidir.
ftograflar maksimum 600 pixel boyundadır (sınırlı kullanım için)
Fotografçı sadece kendi çektiği fotografları yayınlayabilir.
Fotografları mevcut boyutları ile kullanma izni vardır. Nezaket icabı kaynak belirtilmesi tercih edilir. İzin alınmadanda kullanılabilir.
Büyük boyları talep edilirse Kullanıcı ile temasa geçilerek ücreti mukabili temin edilebilir.
Burada yayınlanan fotograflar silinmeyecektir. Kullanıcı siteden kaydını sildirse bile bu kategorideki fotograflar kalacaktır, yayınlayanlar fotografın küçük boyutu hakkında sınırsız serbest kullanım vermişlerdir. Fotografın küçük boy kullanımı dışında tüm hakları (matbu yayın, sergi, afiş...) sahibine aittir.
Fotograflanan yapılar en az 100 yıllık olmalıdır. (osmanlı dönemi ve öncesi)

Fotografı yayınlerken
Mutlaka fotografçının adı, yapının türü, yeri (şehir, kasaba köy) ve adı olmalı.
Bu fotografın internet aramalarında bulunabilmesi için önemli ve şart.
Mümkünse Yapı hakkında bilgi, bilgi alıntı ise, kaynak.
Tercihen GPS koordinatları ..veya google earth koordinatları.. ve uygun gördüğünüz diğer bilgiler, hakkında efsaneler vs.. Hatta olanak varsa bilgilerin ingilizce tercümesi ..

Belki fotografı siteye yüklerken özel alanlı bir form gerekecek.

Bu bilgilerle internet araması yapanlar fotografa kolayca ulaşabilirler.
Mesela "Adıyaman köprüleri" araması yapan biri zaten arama motorlarında üst seviyelerde olan sitemizi kolyaca görecektir.
Desteklermisiniz ? Biraz amaca yönelik fotograf çekmek, ve elimizden geldiğince bir katkı yapmak, gezdiğimiz yerlerde, yakınımızda bulunan değerleri sergilemek, tanıtmak adına...
Bir sürü değerli fotograf kişisel galerilerde duruyor, ama ulaşması zor. Eminim bir sürü kişinin arşivinde yatan fotograflar var.

Yukarıda kaba hatlarını yazdığım fikri geliştirecek öneriler ?

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:11 - İp: 85.***.**9.248
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Kültür Mirasımız kategorisine fotoğraf yüklerken lütfen bir zahmet google.com'a girip bir araştırma yapınız ve bulduğunuz bilgileri fotoğrafı eklerken açıklama kısmına yazıp öyle ekleyiniz.

Bazı arkadaşların ekledikleri fotoğrafların altına bilgi eklemediklerini görüyorum.Bilgi eklenmemiş fotoğraflara ben araştırıp ekliyorum.

Lütfen bu konuda biraz daha dikkat edelim.

Tarih: 23 Eylül 2007, 16:42 - İp: 85.***.**1.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

coffie herkesin kultur mırasımız dıye bır kategorıden ve bu bilgilendirme kısmından haberi oldugunu sanmıyorum..insanlar yine sehir mimariye yukler gibi yukluyor fotografları..kişilere bilgilendirme konusunda mesaj atmak daha yararlı olur sanırım..

Tarih: 23 Eylül 2007, 20:20 - İp: 194.***.**6.21
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Kategori bence çok sağlam bir giriş yaptı. Ben açıkçası bu kadar beklemiyordum. Özellikle site üylerinin gösterdiği ilgi şaşırtıcı.

İşe Türk gibi başla, Alman gibi sebat et, İngiliz gibi bitir demişler Umarım coşkuyla başladığımız bu işin sonunu getirebiliriz.

Ben buradan yeri gelmişken Sayın Fatih Demirhan Ağabeyimize ve Sayın Sadık Üçok Usta' ya teşekkür etmek istiyorum emekleri için.

İş için çok sık gitmek zorunda olduğum bir kaç ilin envanterini çıkarmaya çalışıyorum, 1-2 ay sonra tamamlayabilirim sanırım.

Zamanla ciddi bir fotoğraf birikimi olur , ondan sonra çeşitli tasnif işlemleri mutlaka yapılacaktır.

Tarih: 23 Eylül 2007, 20:54 - İp: 81.***.**0.90
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Site zaten yakında iki kısımdan oluşacak gibi görünüyor...

1. Kültür mirasımız...
2. Pazarbey...

Bizi de yavaş yavaş tasfiye edersiniz...

Şaka bir yana... Ciddi bir ihtiyaçmış..

Darısı sualtına....

Tarih: 24 Eylül 2007, 03:04 - İp: 85.***.**8.238
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Gülter Hanım, sadece fotograflarla değil, vaktini ayırıp, araştırma yaparak ta destek oluyor. Sağolsun.
Bu talep bir sürü destek gördü. Hep beraber ortaya bir şey koyduk. Sahip çıkanlar artarsa, 1-2 yıl içinde hatırı sayılır bir bilgi bankası oluşur ve bu sitede üyeliği olmayan başka fotografçılardanda destek görebilir.
Sadece bu sitededeki fotografçıların onda biri evinin civarındaki iki kültürel varlığın fotograflarını eklese... binlerce fotograf eder. Şimdilik 500 civarında fotograf var kategoride, bakalım 1 yıl sonra kaç fotograf olacak.
Bu arada az bilinen seçme yapıları toparlayıp bir yayın bile düşünebliriz ilerde.

Herkesten katkı bekliyoruz. Evinizin civarına, mahallenize başka gözle bakın.

Tarih: 24 Eylül 2007, 15:31 - İp: 81.***.**4.159
hayalsultan
hayalsultan (üye)
İstanbul / Meraklı

Site üyelerinden bir çok arkadaşımızın katagoriden haberdar olmadığını farkettim...Haberi olanlarda zaten arşivlerini karıştırıp katkı sağlıyorlar.
Zamanla rayına iyice oturacaktır...
Şimdilik toplama işlemi güzel gidiyor bence..
Emeklerinize sağlık..

Tarih: 25 Eylül 2007, 02:32 - İp: 88.***.**1.135
foxfo
foxfo (üye)
Ankara / Meraklı

sevgili fdemirhan böyle bir başlığın açılmasına vesile olduğunuz için sizi canı yürekten kutluyorum. Ne yazık ki ben de bu başlığı yeni farkedenlerdenim ve görünce ne kadar mutlu olduğumu ifade edemem. Ellerinize sağlık. Binlerce teşekkür.

Tarih: 25 Eylül 2007, 13:47 - İp: 85.***.**5.123
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar, hepimizin oturtuğu yerde muhakkak bir tarihi eser vardır. Hepimizde birer makine de var. Gogle zaten bilginin alasına 2 saniyede ulaşmamızı sağlıyor. Ne yani bu forumda hiç mi tokatlı, samsunlu,çorumlu,adanalı,bursalı,izmirli,konyalı yok?
Hadi sarılın makinelere

Tarih: 26 Eylül 2007, 01:17 - İp: 81.***.**9.19
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Uygun ışık ve hava şartlarında gerçekleşecektir zaten.
İyi olacak inşallah.
Ramazan da zaman kısa..

Tarih: 9 Ekim 2007, 23:48 - İp: 88.***.**5.106
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

antalyalı arkadaslardan ricamdır..

ben iki yıl önce kumluca beldemizi gezerken orda cok guzel tarıhı eserleri fotograflamıs vede o güzelliklere hayran kalmıstım o kafar filimin icinden o filimleri bulamadım..bir ricadır oralara yakın olan arkadaslardan bu eserlerin fotograflarını buralarda yayınlayabilirlermi

paylasırsanız seviniriz

Tarih: 10 Ekim 2007, 01:16 - İp: 88.***.**4.4