fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kültür Mirasımız Kategorisi

Arkadaşlar,
sitede yeni bir kategori öneriyorum.
Bu kategorideki fotograflar araştırmacılara ve turizme önemli katkı sağlayacaktır. Kalabalık bir fotografçı ailesi olan netfotograf, kısa sürede ciddi bir arşiv oluşturabilir. Kategoriye uygun olmayan fotograflar editörler tarafından şehir mimari kategorisine taşınabilir.

Bu kategoride fotograf yayınlayanlar şu şartları kabul etmelidir.
ftograflar maksimum 600 pixel boyundadır (sınırlı kullanım için)
Fotografçı sadece kendi çektiği fotografları yayınlayabilir.
Fotografları mevcut boyutları ile kullanma izni vardır. Nezaket icabı kaynak belirtilmesi tercih edilir. İzin alınmadanda kullanılabilir.
Büyük boyları talep edilirse Kullanıcı ile temasa geçilerek ücreti mukabili temin edilebilir.
Burada yayınlanan fotograflar silinmeyecektir. Kullanıcı siteden kaydını sildirse bile bu kategorideki fotograflar kalacaktır, yayınlayanlar fotografın küçük boyutu hakkında sınırsız serbest kullanım vermişlerdir. Fotografın küçük boy kullanımı dışında tüm hakları (matbu yayın, sergi, afiş...) sahibine aittir.
Fotograflanan yapılar en az 100 yıllık olmalıdır. (osmanlı dönemi ve öncesi)

Fotografı yayınlerken
Mutlaka fotografçının adı, yapının türü, yeri (şehir, kasaba köy) ve adı olmalı.
Bu fotografın internet aramalarında bulunabilmesi için önemli ve şart.
Mümkünse Yapı hakkında bilgi, bilgi alıntı ise, kaynak.
Tercihen GPS koordinatları ..veya google earth koordinatları.. ve uygun gördüğünüz diğer bilgiler, hakkında efsaneler vs.. Hatta olanak varsa bilgilerin ingilizce tercümesi ..

Belki fotografı siteye yüklerken özel alanlı bir form gerekecek.

Bu bilgilerle internet araması yapanlar fotografa kolayca ulaşabilirler.
Mesela "Adıyaman köprüleri" araması yapan biri zaten arama motorlarında üst seviyelerde olan sitemizi kolyaca görecektir.
Desteklermisiniz ? Biraz amaca yönelik fotograf çekmek, ve elimizden geldiğince bir katkı yapmak, gezdiğimiz yerlerde, yakınımızda bulunan değerleri sergilemek, tanıtmak adına...
Bir sürü değerli fotograf kişisel galerilerde duruyor, ama ulaşması zor. Eminim bir sürü kişinin arşivinde yatan fotograflar var.

Yukarıda kaba hatlarını yazdığım fikri geliştirecek öneriler ?

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:11 - İp: 85.***.**9.248
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benım fotografımın exifi var,bolum acıldıgında bu bılgılerı tamamen gırecegım..
restorasyon sırasında cekildi gecen sene..
boyut belirtme acısından sızınkı daha dogru bır kadraj haklısınız..ben bıraz estetık kısmına kacmısım işin
kalenın rengının boyle olması zamanla renk atarak dengelemesı ıcın yapılmıs olabılır sanırım?

Tarih: 1 Eylül 2007, 02:04 - İp: 81.***.**8.187
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Gülter Hanım,
işte bu gibi yerler harika olur, bilmediğimiz gitmediğimiz az bilinen kültür değerlerimiz. daha farklı fotograflanı çekme imkanınız olursa harika olur.
Bu fotografların çok fazla yorum alması beklenemez, ancak bu hiç önemli değil, bunlar kalıcı değer taşıyan fotograflar. O yüzden bu tür fotografları rahatlıkla yükleyeceğimiz, değerini bulacakları ayrı bir yer lazım.
Bu tür fotografları çekerken faydalı olabilecek bir döküman hazırlıyorum. Arzu ederseniz bitince iletirim, tekrar gittiğinizde faydası olabilir.

Tarih: 1 Eylül 2007, 02:07 - İp: 88.***.**8.122
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

acaba uzungol gibi yerlerde bu kategoriye dahil olabilirmi???
yoksa sadece yapı uzerınemi?
daha onceki sayfalarda gecmişti bahsi,acaba son karar nedir?

Tarih: 1 Eylül 2007, 03:01 - İp: 88.***.**5.178
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Harika bir fikir! özellikle, google dan bir kültür değerimizi aramak için yazdığında bir kişi, tık diye buradaki fotolar ve bilgiler açılacak!

DESTEKLİYORUM!! Ülkemiz adına güzel bir düşünce bu hatta!

Tarih: 1 Eylül 2007, 03:56 - İp: 88.***.**2.103
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ben halen iki kategori olsun diyorum.

Diyar diyar Anadolu ve kültür varlığımız kategorisi.
Mesela galeriye yüklediğim Sümela fotoğrafı bence diyar diyar Avadolu için daha uygun. Ama sadece anafotoğraf kültür varlığı için uygun olabilir.

İki kategorinin kaygıları farklı farklı olacaktır mutlaka.

Bu iki kategori de özünde belge olduğu için fantazi niteliğindeki abartılı dijital müdahale çok da yerinde olmaz diye düşünüyorum.

Fatih Abi, yeterli katılımcıya ulaşacak gibi bu kültür varlığımız kategorisi.

Sorun şu bu eserleri sınıflandırırken nasıl davranılacak? Şablon konusunda halen bir karara ulaşamadık sanırım.

Şu veya bu şekilde bu tip fotoğrafların belli bir ana kriter üstünden sınıflandırılması şart sanırım.

Bulunduğu yere göre mi, yoksa türüne göre mi yoksa yapan millete göre mi?
-Türk-İslam(Osmanlılar,Selçuklular ,beylikler)
-Anadolu medeniyetleri
-Bizans
gibi bir üst ana sınıftan mı yola çıkmalıyız yoksa bulunduğu şehir yeterli olur mu?

Ana sınıflandırmadan sonra mimari tür gibi diğer bilgiler mutlaka girilmeli.

yoksa başlangıç için hiç bir sınıfa gerek yok mu?
Fotoğraf sayısı 1000 li rakamlara ulaştığında ciddi sıkıntı oluşur ve o fotoğraflara ulaşmak ana kategoriler üstünden mümkün olmazsa bence bu kadar emeğin pek anlamı da kalmaz.

Galeride bir kategoriden olacaksa pek de gerek yok, çünkü eski fotoğraflara ulaşmak zor olur.

Ama mesela, ''Anadolu daki Selçuklu camilerini göster'' gibi bir aarama fonksiyonu, ya da Doğu Karadenizdeki kiliseleri göster gibi bir arama fonksiyonu çok iyi olurdu.

Tarih: 1 Eylül 2007, 10:41 - İp: 88.***.**1.250
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

Güzel düşünmüşsünüz, site içerisinde bu fotoğraflara ve bilgilere ulaşmamız daha kolay olacaktır. Bu kategoriye eklenen fotoğrafların sayısı arttığında alt kategorilerde oluşturabilir. Fotoğraflar eklenirken doldurulması zorunlu olan alan olursa Kategori içerisinde alt kategoriler oluşturulurken yardımcı olacaktır. ( yapım yılı, kim/kimler tarafından yapıldığı, bulunduğu bölge, türü )
Ayrıca açıklama kısmının sonradan düzenlenebilir olması elde edilecek yeni verilerin yazılmasına olanak sağlayacaktır .

Yeni kategorilerin sitenin ziyaretci sayısına da önemli oranda katkı sağlayacağına inanıyorum. Divriği Ulu Cami Fotoğrafını eklemeden önce açıklama kısmını boş bırakmamak için google da ilk 40 - 50 sayfayı incelemiştim. Netfotoğraftan hiçbir sayfaya rastlamamıştım. aynı aramayı bugün tekrar yaptım ve google da netfotoğrafın ikinci sayfaya indexlendiğini gördüm.

Tarih: 3 Eylül 2007, 14:43 - İp: 212.***.**5.240
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Evet Soner, benim de dikkatimi çekti, ben de İşhan Kilisesi yazdım, o fotoğrafımın bilgilerini girmiştim açıklama kısmına , google de resimleri ara dediğim zaman ilk sayfada netfotograftaki benim fotoğraf görünüyor

Tarih: 4 Eylül 2007, 08:54 - İp: 81.***.**7.49
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında kategoriyi istememin, yapı adının mutlaka açıklamalarda olması gerektiğini düşünmemin sebeplerinden biri bu.
Eğer fotografın adı, yalçın dağlardaki mabet, veya terkediliş.... filan olsaydı, o foftgrafı sadece site üyelerinin bir kısmı görecek, arama yapan hiç kimse bulamayacaktı. Bence büyük ziyan.

Yeni kategori istediğimiz biçimde düzenlenene kadar, altına bilgi, fotograf tarihi, yapı ismi yazılmış fotografları GEÇİCİ olarak galeride kültür mirası adında bir başlıkta biriktirsek nasıl olur ?

Tarih: 4 Eylül 2007, 12:38 - İp: 85.***.**6.225
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Bir arkadaşımın şöyle bir sitesi var. Tıklayın Bu sayfalarında kodlamasını ben yapmıştım. Haritaları bi yerlerden aldılar, bazı değişiklikler yapıldı, uygun görülürse haritaları da kullanabiliriz.

Bu şekilde yola çıkacaksak Türkiye > Bölgeler > İller hatta İstanbul gibi büyük şehirlerde yüzlerce yapı olduğunu düşünürsek ilçelere kadar inmeliyiz. Bir ara yine bir arkadaşıma emlak sitesi yapmıştım, mantık aynıydı. (Emlakçı arkadaş ilanını eklerken veri tabanında kayıtlı olmayan semti ekliyordu, "Canım Öğretmenim Parkı İki Arka Sokağı", "Ziraat Bankası Karşı Sokağı", "Migros 2 Üstü" gibi semtler yaratınca İzmirde, korkmuştum...) Elimde, ilçelere kadar liste var ama doğruluğundan emin değilim.

Bu aşamada 2 ana kategori olması kesin gibi görünüyor.
Sayfa görünümleri
Ana Kategori > Türkiye > Bölgeler > İller > İlçeler > Kayıtlar şeklindemi olmalı
yoksa
Türkiye > Bölgeler > İller > İlçeler > Ana Kategori > Kayıtlar şeklindemi?

Hangisi olursa olsun Ana bölümlerede veri girilebilecek şekilde de yapılabilir. Örneğin:
(Ana kategori burada olabilir.)
Türkiye: Türkiye ile ilgili bilgiler ve fotoğraflar.
Ege Bölgesi: Bölge ile ilgili genel bilgiler ve fotoğraflar
İzmir: İzmir ile ilgili bilgiler ve fotoğraflar
Ödemiş: Ödemiş ile ilgili bilgiler ve fotoğraflar
(Anakategori burada olabilir.)
Kayıtlar: Birgi Ulu Cami bilgisi ve fotoğrafları
Çakırağa Konağı bilgisi ve fotoğrafları

Her bi kayıt için farklı fotoğraf kotası olabilir mi?

#fdiker' tarafından 05.09.2007 10:07:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Eylül 2007, 10:05 - İp: 88.***.**6.207
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bölge bölge olsa daha iyi..
Bulunması kolaylık açısından İl olması,düşünülebilir de.

Tarih: 6 Eylül 2007, 21:20 - İp: 88.***.**8.162