fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kültür Mirasımız Kategorisi

Arkadaşlar,
sitede yeni bir kategori öneriyorum.
Bu kategorideki fotograflar araştırmacılara ve turizme önemli katkı sağlayacaktır. Kalabalık bir fotografçı ailesi olan netfotograf, kısa sürede ciddi bir arşiv oluşturabilir. Kategoriye uygun olmayan fotograflar editörler tarafından şehir mimari kategorisine taşınabilir.

Bu kategoride fotograf yayınlayanlar şu şartları kabul etmelidir.
ftograflar maksimum 600 pixel boyundadır (sınırlı kullanım için)
Fotografçı sadece kendi çektiği fotografları yayınlayabilir.
Fotografları mevcut boyutları ile kullanma izni vardır. Nezaket icabı kaynak belirtilmesi tercih edilir. İzin alınmadanda kullanılabilir.
Büyük boyları talep edilirse Kullanıcı ile temasa geçilerek ücreti mukabili temin edilebilir.
Burada yayınlanan fotograflar silinmeyecektir. Kullanıcı siteden kaydını sildirse bile bu kategorideki fotograflar kalacaktır, yayınlayanlar fotografın küçük boyutu hakkında sınırsız serbest kullanım vermişlerdir. Fotografın küçük boy kullanımı dışında tüm hakları (matbu yayın, sergi, afiş...) sahibine aittir.
Fotograflanan yapılar en az 100 yıllık olmalıdır. (osmanlı dönemi ve öncesi)

Fotografı yayınlerken
Mutlaka fotografçının adı, yapının türü, yeri (şehir, kasaba köy) ve adı olmalı.
Bu fotografın internet aramalarında bulunabilmesi için önemli ve şart.
Mümkünse Yapı hakkında bilgi, bilgi alıntı ise, kaynak.
Tercihen GPS koordinatları ..veya google earth koordinatları.. ve uygun gördüğünüz diğer bilgiler, hakkında efsaneler vs.. Hatta olanak varsa bilgilerin ingilizce tercümesi ..

Belki fotografı siteye yüklerken özel alanlı bir form gerekecek.

Bu bilgilerle internet araması yapanlar fotografa kolayca ulaşabilirler.
Mesela "Adıyaman köprüleri" araması yapan biri zaten arama motorlarında üst seviyelerde olan sitemizi kolyaca görecektir.
Desteklermisiniz ? Biraz amaca yönelik fotograf çekmek, ve elimizden geldiğince bir katkı yapmak, gezdiğimiz yerlerde, yakınımızda bulunan değerleri sergilemek, tanıtmak adına...
Bir sürü değerli fotograf kişisel galerilerde duruyor, ama ulaşması zor. Eminim bir sürü kişinin arşivinde yatan fotograflar var.

Yukarıda kaba hatlarını yazdığım fikri geliştirecek öneriler ?

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:11 - İp: 85.***.**9.248
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Yalçın.
Sen fotograflarını şehir / mimari bölümüne yükle, Özellikle yer bilgisi, fotograflandığı tarih ve mümkünse biraz açıklama ile.
Daha sonra oradan taşınır. Belki nihai formatında bir kaç değişiklik olur (bilgi düzenlemesi vs..). Ama bence başladık bile.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 12:21 - İp: 85.***.**1.1
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Evet, uzun yola erken çıkmak lazım. Şehir sanat kategorisine fotoğrafları şimdiden eklemeye başlarsak ve Fatih Abi nin naşta belirttiği açıklamaları da içerirlerse şlerde kolayca taşınır fotoğraflar.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 13:58 - İp: 81.***.**7.49
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı yapının fotograflarını aynı başlık altında toplayabiliriz. Mesela aynı caminin bende iç mekanı, bir başkasında dış görünümü, bid diğerinde mihrap, iç kapı detayı vs. vs. Sitede fotografı nasıl olsa var diye düşünmeyin.
Fotografların sanatsal yönünden daha fazla, tanıtıcı, düzgün kadrajlı olması önemli bence. Bakan birisi o eser hakkında fikir sahibi olabilmeli. Özellikle dış mekan çekimlerinde bütünlüğe özen gösterilmesi bence çok önemli. Tabii İznik yaşil caminin şerefe çinileri gibi detaylar başka.
Bir ara galeri taramaları yapmak lazım, eski ama gayet uygun fotograflar var. Fotografları belirleyip sahipleri ile temas lazım.

Hakan, S/B yüklediğin İşhan'ın renklisi varmı sende ? çok güzel kadraja almışsın.
Yükleyeceğiniz fotografların 300 dpi A4 boylarını saklayın, hiç belli olmaz... Uzun vadede aklıma güzel şeyler geliyor.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 14:26 - İp: 85.***.**1.1
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Evet var Fatih Abi.RAW çekmiştim onu zaten...

Tarih: 29 Ağustos 2007, 14:28 - İp: 81.***.**7.49
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ben deneme mahiyetinde bir fotoğraf ekledim. Daha çok diyar diyar anadolu kısmı için, ama kültür varlıkları kategorisine de olur mu bilmiyorum. Fotoğraf onaylanmadı henüz(onaylanmazsa kan çıkar 1 saat uğraştım zaten )o nedenle link veremiyorum şimdilik, sümela manastırıyla ilgili, açıklama kısmına bir sürü foto filan ekledim.

Ne dersiniz? o tip bir şey olur mu?

Tarih: 31 Ağustos 2007, 00:54 - İp: 88.***.**1.250
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Henüz görmedim, bakacağım mutlaka.
Bu arada her yapı için zaten sistemde olan galeri yapısı gibi bir şey olabilir.
Mesela bir bina için (sultanahmet camisi) kişisel galeri yapısında bir çok fotograf olabilir. İç mekan dış mekan, detay, avlu vs.
Galerinin altında tek fotograf yapısı gibi açıklama (burada binanın yeri tanımı vs..) ilave gelecek bilgilerde yorum gibi ilave edilebilir.
Fotografların tarih bilgisi ve fotografçının adı belki fotografın çerçevesine koyulabilir.
Fotograf ayrıca kişisel galeridede görüneceği için normal yorum vs orada yer alabilir.
Ne dersiniz ?

Tarih: 31 Ağustos 2007, 01:10 - İp: 85.***.**1.1
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ben mecburen tek bir fotoğrafı galeriye yükledim.
Açıklama kısmına manastır hakkında bir yazı, tarihçe ekledim. Altına da manastır çevresi ve manastırın içinde çekilmiş fotoğrafları imageshack.us aracılığıyla ekledim.

Bir deneme olduğu için çok fazla özenli davranamadım, ama konuşup duruyoruz bir şablon yapayım dedim. Yoksa bu şablon iyidir diye bir iddiam kesinlikle yok Hatta belki o çalışmayı yerden yere vurarak da başka fikirler oluşturulabilir.

Diğer fotoğrafları sayfanın dengeli açılması için düşük boyutta eklediğimi de belirteyim.

#buffalo' tarafından 31.08.2007 01:43:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 01:35 - İp: 88.***.**1.250
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

merhaba gorulen oki benım korktugum seylerin olmaması için gereken hersey saglanıyor..
bende nacızane birkac fotograf eklemek istiyorum..galeride bugunki hakkımı doldurdum..begenirsenız ve istersenız bıraz acıklama ve tarıhcede yazmaya calısırım..
fikri ortaya atıp cekilmediginiz,arkasını bıramadıgınız için tesekkur ederim..cok rastlanan bir durum degil..

----
bayburt kalesi/bayburt,5kareden panaroma+hdr

-----
yerebatan sarnıcı/istanbul f:8 15 sanıye enstantane

-----

ortakoy camii/istanbul f:8 15 sanıye enst.

-----

saat kulesi/ antalya

----
klasık bır kızkulesi/istanbul f:8 ens:15"

----------------------------

umarım begenirsiniz..zamanla galeriyede yukleyecegım,iyi gunler diliyorum

#gaijin' tarafından 01.09.2007 01:26:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2007, 01:20 - İp: 81.***.**8.187
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Benim galeride iki fotoğrafım var.Tekrar gidip görüntüleme imkanına sahibim.İsterseniz bir bakın.Katkım olursa sevinirim.Aşağıda linkleri mevcut::

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=178566

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=181592

Tarih: 1 Eylül 2007, 01:44 - İp: 85.***.**9.241
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Neden olmasın Çağdaş. Özellikle Bayburt kalesi gibi çok bilinmeyen yerler gayet iyi olur. Fotografa emek verdiğin belli.
Bu arada bilmeyenler için söyliyeyim, kalenin sağ tarafında ışık patlamış değil. Tamirat sonucu o taraf diğeriyle uyumsuz garip bir renk almış.

Ben bu fotografı yükleyeceğim, bayburt kalesi için. Seninki daha estetik olmuş, bendeki konum ve boyut veriyor. Her tür fotograf ayrı ayrı faydalı.

Bu kategori için fotograf yükleme sınırı bir problem olabilir. Bunuda düşünmek gerek.

Şimdilik galerilerde fotograf toplamaya devam edelim. Daha sonra galeri arşivini eskiden yeniye taramak lazım. Ayrıca her fotografta MUTLAKA çekim tarihi lazım. Hangi tarihte o durumdaydı ? restorasyon öncesi sonrası gibi ... Digitalde kolay, analogda zor iş.

Tarih: 1 Eylül 2007, 01:57 - İp: 88.***.**8.122