fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kültür Mirasımız Kategorisi

Arkadaşlar,
sitede yeni bir kategori öneriyorum.
Bu kategorideki fotograflar araştırmacılara ve turizme önemli katkı sağlayacaktır. Kalabalık bir fotografçı ailesi olan netfotograf, kısa sürede ciddi bir arşiv oluşturabilir. Kategoriye uygun olmayan fotograflar editörler tarafından şehir mimari kategorisine taşınabilir.

Bu kategoride fotograf yayınlayanlar şu şartları kabul etmelidir.
ftograflar maksimum 600 pixel boyundadır (sınırlı kullanım için)
Fotografçı sadece kendi çektiği fotografları yayınlayabilir.
Fotografları mevcut boyutları ile kullanma izni vardır. Nezaket icabı kaynak belirtilmesi tercih edilir. İzin alınmadanda kullanılabilir.
Büyük boyları talep edilirse Kullanıcı ile temasa geçilerek ücreti mukabili temin edilebilir.
Burada yayınlanan fotograflar silinmeyecektir. Kullanıcı siteden kaydını sildirse bile bu kategorideki fotograflar kalacaktır, yayınlayanlar fotografın küçük boyutu hakkında sınırsız serbest kullanım vermişlerdir. Fotografın küçük boy kullanımı dışında tüm hakları (matbu yayın, sergi, afiş...) sahibine aittir.
Fotograflanan yapılar en az 100 yıllık olmalıdır. (osmanlı dönemi ve öncesi)

Fotografı yayınlerken
Mutlaka fotografçının adı, yapının türü, yeri (şehir, kasaba köy) ve adı olmalı.
Bu fotografın internet aramalarında bulunabilmesi için önemli ve şart.
Mümkünse Yapı hakkında bilgi, bilgi alıntı ise, kaynak.
Tercihen GPS koordinatları ..veya google earth koordinatları.. ve uygun gördüğünüz diğer bilgiler, hakkında efsaneler vs.. Hatta olanak varsa bilgilerin ingilizce tercümesi ..

Belki fotografı siteye yüklerken özel alanlı bir form gerekecek.

Bu bilgilerle internet araması yapanlar fotografa kolayca ulaşabilirler.
Mesela "Adıyaman köprüleri" araması yapan biri zaten arama motorlarında üst seviyelerde olan sitemizi kolyaca görecektir.
Desteklermisiniz ? Biraz amaca yönelik fotograf çekmek, ve elimizden geldiğince bir katkı yapmak, gezdiğimiz yerlerde, yakınımızda bulunan değerleri sergilemek, tanıtmak adına...
Bir sürü değerli fotograf kişisel galerilerde duruyor, ama ulaşması zor. Eminim bir sürü kişinin arşivinde yatan fotograflar var.

Yukarıda kaba hatlarını yazdığım fikri geliştirecek öneriler ?

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:11 - İp: 85.***.**9.248
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Öneriyi ve öneriye verilen desteği büyük heyecanla okudum. Çok güzel bir fikir. Böyle bir düşünceyi galeride bir kategoriyle geçiştirmek yazık olur. Galeriden de ulaşılabilen yaşadığımız topraklarla ilgili ciddi bir bilgi bankası oluşturulabilir.

Benim önerim; galeriden bağımsız bir bölüm oluşturmak. Fatih bey'in de bi cevabında belirttiği gibi ziyaretçilerin seçmeli görüntülemelerin kolay olması açısından verilerin bir kısmının seçmeli olduğu (bulunduğu il, ilçe, yapı türü, hatta bir adımda ileri götürerek dil seçenekleride eklenebilir (Türkçe, Türkçe+İngilizce)) ayrı bir bölüm hazırlayabilirim.

Daha önceden "Diyar diyar Anadolu" şeklinde üyelerin yaşadıkları bölgeleri fotoğraflarla tanıtabilecekleri bölüm düşünmüştüm. (il, ilçe, nasıl gidilir, ne yenir, fotografik özellikleri, açıklaması...) ve ilgili bilgiler girildikten sonra her bir yöre için belli bir sayı fotoğrafdan oluşan galerisi. (yazıyı yazan arkadaş, yazının kontrol panelinden belli bir sayıda fotoğrafı ekleyebilecek)

Yörede kültürel bir yapı olmayabilir ancak fotografik açıdan zengindir.
- Her iki fikir birleştirilebilirmi? (Karışıklık yaratabilir düşüncesine karşı, bilgi eklenirken bilginin seçmeli alanlarından biride Kültürel Miras, Doğal Zenginlik, vb. olabilir ve site sayfalarında ayrı kategorilerde gösterilebilir.)
- Her kesin bilgi ekleyebileceği alanında belli bir kontrol mekanizmasından geçmesi gerekliliği şart gibi görünüyor.
- Eklenmiş bir bilgiye bir başka üye veri yada fotoğraf ekleyebilmelimi? ve nasıl?

Biraz daha beyin fırtınası yaparsak süper bir bölüm daha kazanacaz.

Saygılarımla

Tarih: 25 Ağustos 2007, 16:26 - İp: 88.***.**3.58
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Evet mimari çekimler kadar mesela bir Fethiye-Ölüdeniz de biryerlere konulmalı.

Kültür Mirasımız kategorisinin yanına Doğal Zenginlik' i de ekleyebiliriz.Fdiker'e cevabı için teşekkürler.Bu tarz şeyleri burdan konuşması da zor biraz.Gerekirse buluşma ayarlanması taraftarıyım.Dökümanlar daha rahat incelenebilir.

Tarih: 25 Ağustos 2007, 16:35 - İp: 88.***.**4.221
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fikret Bey desteğiniz için teşekkürler, inanın çok sevindim

Diyar diyar Anadolu fikri ise çok çok güzel bir fikir, yukarıda yazdığım gibi, benim de uzun süredir aklımda olan bir fikir. Ben şahsen en az 20 yerleşim yeri hazırlayabilirim bu sizin tanıma uyan.

Ama ben Kültür varlıkları kategorisiyle diyar diyr anadolu kategorisinin arı olması gerekir diye düşünüyorum.
kültür varlıkları kategorisi kebapların,caddelerin arasında eriyebilir çünkü.

Tarih: 25 Ağustos 2007, 17:13 - İp: 88.***.**3.134
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bence biraz daha düşünüp olgunlaştıralım.
Sonunda ortaya güzel, genişleyebilir, esnek bir yapı çıksın. Nasıl olsa çok acelemiz yok.
İki konu bence ayrılsın, aynı yerde olması karışılık yaratacak. Yeni bir ana site yapısının iki kategorisi gibi de olabilir.
Anadolu toprakları gibi bir site başlığının altında , kültürel miras, tabii zenginlikler..
belki folklorik/etnografik, bitki örtüsü, doğal hayat. el sanatları.. vs vs.. yani bu yapıya ihtiyaç ve yeterli arz/talep oldukça yeni alt kategoriler eklenebilir.
Galeri ile bir bağlantısıda olmalı, her yapı için tek başlık olmalı, fotograf ilave edliebilmeli (mesela cami için farklı açıları, iç/dış mekanları, minberi,kubbeleri gibi fotograflar farklı fotografçılar tarafından ilave edilebilmeli) Bu başlıkta yayınlana fotograflar silinememeli (çalıntı vs hariç) Bilgi ilavesi yapılabilmeli, yorum yazılan alan farklı olmalı ki, bilgiler dağılmasın ....
Diğer kategorilerde o kategoriye has başka ihtiyaçlar çıkacaktır.
daha detaylı düşünmekte fayda var. Beyin fırtınasına devam etmek lazım.

Tarih: 25 Ağustos 2007, 21:08 - İp: 85.***.**4.33
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

merhabalar
oluşturulacak ayrı bölüme fotoğrafları Fatih bey ve onun gibi bu işe gönül veren ustaların gözetiminde
fotoğrafları seçerek yüklensin,
yani biz fotoğrafları önce şehir mimari bölümüne gönderelim
Fatih hocamda bunu kültür mirası kategorisine seçsin eksikleri varsa tamamlanması için bilgilendirme mesajı atsın
ve süre verilsin eksikleri giderilince kategoriye alınsın.
trakuş.org sanki böyle çalışıyor gibi çok fazla incelemedim
ama.belki kültür bakanlıgından bile böyle bir proje destek alabilir.

Tarih: 27 Ağustos 2007, 14:12 - İp: 81.***.**9.135
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

zafer hocama katılıyorum..çok iyi bir düşünce..sehir mimariye eklenir fotograflar .oradan fotograflar seçilen editörler tarafından ayıklanır..bu hem daha iyi fotograf çekmek icin bir azimede sebep olur.eminim herkes o katagoride bir fotografının olması için çabalayacaktır..yalnız ben hala o katagoride en azından iki yabancı dil ikonu olmasını istiyorum..arsivlenecek fotografları tüm dünyaya arz edelim..tabiki bu orda görev yapacak editör arkadaşların işini zorlastıracaktır ama güzel seyler cıkacagına inanıyorum..

bu katagori için 5 editör seçilmeli..ve çalışmalara hemen başlanması için kolları sıvamak gerekiyor.fatih abi önderliğinde hemen başlasın derim..ilk yapan biz olalım

Tarih: 27 Ağustos 2007, 21:29 - İp: 88.***.**0.225
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Zafer beyin önerisi oldukça güzel. Çalışmalara bu doğrultuda devam etmeli ve site yönetimide bir an önce ilgili kategoriyi devreye sokmalı.

Tarih: 28 Ağustos 2007, 09:15 - İp: 81.***.**6.105
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İki bölüm bence.

Daha teknik,daha özel, daha özenli bir kültür varlığımız kategorisi. Yapacaksak eğer amatör düzeyi geçmeli. Ülkemizdeki en büyük kültür varlığı fotoğraf albümünü hazırlamak olası. Müthiş bir veri bakası olur. Yalnızca fotoğraf meraklılarının değil tarihçilerin, dergilerin, mimarların, gezginlerin ve belki de (belki biraz karamsar kesinlikle) yabancıların ilgisini çekebiliriz.
Galeriden ayrı bir bölüm, sürekli gelişen, zamanla olgunlaşacak bir proje.
Hem öğretici bir yanı olmalı, bu nedenle çalışma yükleyenler altına bu eser hakkında bilgi, belge, efsane sunmalı; hem de fotobank işlevi olmalı.
Laf olsun diye yüklenmiş fotoğrflar kesinlikle onanylanmamalı. Editör zor bence,ama belirli üyelerin önerisi üzerine silinmeli ya da galeriye taşınmalı.

Diyar diyar Anadolu. Kesinlikle hayata geçirilmeli, çok da profosyonel bir kaygı aramamak gerek bu kategoride.
Örnek;
Ordu .
Genel tanıtım.
Turistik yerler.
Ne yenir?
Nerede kalınır?
Nerelere gidilir?
Nasıl gidilir?
8-10 da fotoğraf. Belki de daha fazla.

Sadece Turist Ömer zihniyeti olmayacaktır elbette
Site üyesi birisi yaşadığı yöreyi de anlatabilmeli.

Denetim maalesef şart. Kültür varlıkları kategorisi için zaten çok titiz çalışmak gerek.

Diyar diyar Anadolu konusunda açılan konulara katılımcılar da eklemeler yapabilmeli, ama konuyu açan kişiye yetki verilebilir, alakasız şeyleri silebilir, ya da talep edebilir silinmesini.

Denetim maalesef şart, aklıma wikipedia Türkiye geliyor. Belki 1 saat uğraşırsın, uzun uzun bir madde yazarsın, sonra sivri zekalı biri gelir yazdıklarını siler, saçma sapan şeyler yazar. Bizim millete göre değil böyle şeyler

Tarih: 28 Ağustos 2007, 09:47 - İp: 81.***.**7.49
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bende Zafer beyin fikrini çok iyi buldum.
Galerideki şehir/mimari fotografları tarayıp oradan sahibinin izniyle almak ve yeni oluşacak formata uyarlamak oldukça pratik olur.
En azından yeni ilavelerimize yer ve yapı tarihi ilave ederek sonradan yaplacak işlemi basitleştiririz.
Pamuk eller deklanşöre ve arşivlere :-)

Tarih: 29 Ağustos 2007, 00:26 - İp: 85.***.**1.1
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

peki her sey güzelde ne bekliyoruz ???..

viraa bismillah ..ben bu aksam evden yükleyeceğim bir adet fotograf..şöyle acıklamalı.detaylı bir eser.onay alır insallah..

hala bu eserleri ınceleyıp onaylayacak editör arkadaşlar çıkmadı sanırım..veya belirlenmedi diyeyim..

ilk adım atılmassa iş başlamayacak kanaatindeyim..

Tarih: 29 Ağustos 2007, 12:03 - İp: 88.***.**0.77