fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kültür Mirasımız Kategorisi

Arkadaşlar,
sitede yeni bir kategori öneriyorum.
Bu kategorideki fotograflar araştırmacılara ve turizme önemli katkı sağlayacaktır. Kalabalık bir fotografçı ailesi olan netfotograf, kısa sürede ciddi bir arşiv oluşturabilir. Kategoriye uygun olmayan fotograflar editörler tarafından şehir mimari kategorisine taşınabilir.

Bu kategoride fotograf yayınlayanlar şu şartları kabul etmelidir.
ftograflar maksimum 600 pixel boyundadır (sınırlı kullanım için)
Fotografçı sadece kendi çektiği fotografları yayınlayabilir.
Fotografları mevcut boyutları ile kullanma izni vardır. Nezaket icabı kaynak belirtilmesi tercih edilir. İzin alınmadanda kullanılabilir.
Büyük boyları talep edilirse Kullanıcı ile temasa geçilerek ücreti mukabili temin edilebilir.
Burada yayınlanan fotograflar silinmeyecektir. Kullanıcı siteden kaydını sildirse bile bu kategorideki fotograflar kalacaktır, yayınlayanlar fotografın küçük boyutu hakkında sınırsız serbest kullanım vermişlerdir. Fotografın küçük boy kullanımı dışında tüm hakları (matbu yayın, sergi, afiş...) sahibine aittir.
Fotograflanan yapılar en az 100 yıllık olmalıdır. (osmanlı dönemi ve öncesi)

Fotografı yayınlerken
Mutlaka fotografçının adı, yapının türü, yeri (şehir, kasaba köy) ve adı olmalı.
Bu fotografın internet aramalarında bulunabilmesi için önemli ve şart.
Mümkünse Yapı hakkında bilgi, bilgi alıntı ise, kaynak.
Tercihen GPS koordinatları ..veya google earth koordinatları.. ve uygun gördüğünüz diğer bilgiler, hakkında efsaneler vs.. Hatta olanak varsa bilgilerin ingilizce tercümesi ..

Belki fotografı siteye yüklerken özel alanlı bir form gerekecek.

Bu bilgilerle internet araması yapanlar fotografa kolayca ulaşabilirler.
Mesela "Adıyaman köprüleri" araması yapan biri zaten arama motorlarında üst seviyelerde olan sitemizi kolyaca görecektir.
Desteklermisiniz ? Biraz amaca yönelik fotograf çekmek, ve elimizden geldiğince bir katkı yapmak, gezdiğimiz yerlerde, yakınımızda bulunan değerleri sergilemek, tanıtmak adına...
Bir sürü değerli fotograf kişisel galerilerde duruyor, ama ulaşması zor. Eminim bir sürü kişinin arşivinde yatan fotograflar var.

Yukarıda kaba hatlarını yazdığım fikri geliştirecek öneriler ?

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:11 - İp: 85.***.**9.248
tualll
tualll (üye)
İzmir / Meraklı

çok güzel bir fikir ve uygulanması neticesinde bir çok arkadaşa değerli bir görüş yelpazesi sunacağına eminim . . . fdiker eminim memnuniyetle bu görüşü ve fikri değerlendirip uygulamaya koyacaktır . . .

fdiker'e iyi bir arşiv araştırması işi çıktı sanırım . . . kolay gelsin ustad.

fatih abi bu güzel önerin içinde şahsen ben teşekkürleri sunarım . . .gerçekten çok faydalı bir öneri

Tarih: 19 Ağustos 2007, 13:29 - İp: 85.***.**6.228
sado34
sado34 (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Çok yerinde bir teklif bence.
herzaman söyledigim gibi fotograf tarihe malolacak bir metaryal.
Bugün harap halde olan tarihi eserlerin birkaç yüzyıl önce çizilen gravürlerine bakarak yapıların o zamanki durumları konusunda bilgi sahibi oluyoruz.
Cografi olarak deprem bölgesinde oldugumuz gerçeğini de göz önünde bulundurursak birçok tarihi yapının yokolma tehlikesiyle karşı karşıya oldugunu kabul etmek zorundayız.
hiçbirseyin sonsuza kadar varolmayacağı ilkesiyle düsünecek olursak, bugün tüm ihtisamıyla ayakta duran eserler bile bir süre sonra tahrip olmaya, yok olmaya mahkum. bu durumlarda olası restorasyon çalışmalarında çizilen gravürlerden, fotograflardan yararlanıldığını çok iyi biliyoruz. iste fotografın tarihe katkısı...
birçok kisi gezdigi bölgede bu tür tarihi yapıları çekmis olmak için çekerler ve sonra bu pozlar ya bastırılmaz, ya da harddisklerin karanlık bölgelerinde hapsolur gider.
önerilen arsiv çok mantıklı acilen uygulanması gereken bir proje bence. bu konudaki önderligin için seni kutluyorum sevgili Fatih.
kategoriler kısmına ek olarak stockfoto sitelerindeki gibi kelime (keywords) tanımlamaları da aramanın hızlı, net ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.
Bu kategoriye fotograf ekleyen kisilerin tarihi sevmesi, fotografını çektikleri eserler hakkında bilgi sahibi olmasını beklemek en doğal durum.
bunun haricinde gördüm çektim, yolladım mantığına sahip olanların bu kategori içinde yer alamayacaklarını anlamaları çok uzun sürmez elbette.
fotograflarımızın arşiv ve belge değeri taşımasını istiyorsak, tarihsel bilgilerini de dogru ve düzenli sekilde öğrenip aktarmakta, fotografların ilk bakış açısından değil, araştırılarak en dogru açıdan çekilmesi gerektiğinide unutmamalıyız.
Bu projeye katkıda bulunmaktan mutluluk duyacağım.
umarım gerçek olur.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 17:20 - İp: 85.***.**4.55
logy
logy (Üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Selam Abi...
Bence Harika bir düşünce...
Bu içerikte güzel çalışmaların geleceğine eminim...
Eee tabi siz ustalarımızında yönlendirmeleriyle...
Bu bağlamda bu katagoriye yüklenecek fotoğrafların gerçekten değer taşıyan fotoğraflar olması için ustalrımız tarafından ön değerlendirmeden geçmesi gerekir kanımca...

Tarih: 21 Ağustos 2007, 15:39 - İp: 85.***.**4.196
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sana ve destekleyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim Gürkan.
Aklımda olan şey sanatsal değeri yüksek ola fotograflarda ziyade, tenik olarak düzgün fotograflar.
Yani yarım yamalak, binanın bir köşesi var, diğeri yok, ters ışık silueti gibi fotograflar yerine, doğru pozlanmış, binayı veya eseri bir bütün olarak tanıyabileceğimiz, belge türü fotograflar. Biraz özenle ve bir iki kurala dikkat ederek herkes rahatlıkla çekebileceği ve katkı yapabileceği, özellikle dış mekan fotografları, veya taş aslan, köprü vs gibi kültürel değerler.
Tabii kimsein nasıl fotograf çekeceğine kural koymak haddim değil, ancak bu tür fotograflar nasıl çekilir, nelere dikkat edilir, en uygun ekipmanlar nelerdir... diye bir doküman hazırlıyorum, isteyenlere göndereceğim.

Öte yandan fotograf girişi yaarken format alanıyla girmekte şart değil, açıklama bölümleride internet aramakarında bulunabiliyor. Dolayısı ile biz fotografı girerken açıklama bölümüne
Adres1 : Kütahya
Adres2 : Emet, Çavdarhisar .. enlem, boylam...
Eser türü : Tapınak
Eser adı : Aizonai Zeus Tapınağı

....
...
gibi kendi formatımızı yazsakta yeterli olacak görünüyor.
Sadece yeni bir kategori açılması ile hallolabilecek.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 21:59 - İp: 85.***.**9.248
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fatih Abi, tarihi eserlerin nasıl çekileceği ile ilgili dökümanı bana yollarsanız çok sevinirim.

Tarih: 24 Ağustos 2007, 09:38 - İp: 81.***.**7.49
logy
logy (Üye)

Evet, dökümanlar hazır olduğunda bende rica edeceğim...

Tarih: 24 Ağustos 2007, 10:30 - İp: 85.***.**4.196
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Son versiyon değil, ama yolladım.

Tarih: 24 Ağustos 2007, 21:52 - İp: 88.***.**0.198
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fatih Abi, çok teşekkürler.

Tarih: 24 Ağustos 2007, 22:31 - İp: 88.***.**3.134
logy
logy (Üye)

Fatih Abi çok teşekkür ederim...
Bence çok iyi...

Tarih: 24 Ağustos 2007, 23:05 - İp: 88.***.**3.109
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

fikir güzel.konu önemsenecek bir konu..ama nedense hala bir somut gelişme yok

geçmişin izleri ve kültür tüm dünyada her zaman merak uyandırmıştır...

''gerçi biz hala bu önemin farkında değiliz ama neyse''

konuya fakıf arkadaşlar önerilerini ve fikirlerini belirtmişler..aynı seyleri düşünüyorum belki katagorilerde değişiklik yapılabilir tabiki bu benim fikrim.tarihi (eti,hitit,frik,roma,bizans,selçuklu,osmanlı) dönemleri gibi

bu anlamda yapılacaksa eger böyle bir katagori
--sadece o katagoride görevlendirilmek üzere iyi bir editör gerekli
--iyi bir ingilizce ...acıklamalar yapılmalı ...hatta yapılabiliyorsa o katagoride dil secenekleri olmalı.
örnek: ingilizceye tıkladıgımızda veya almancaya site veya o katagori o dile geçmeli..

konunun önemsenmesini ve dikkate alınmasını diliyorum

bu arada fatih abi teşekkürler netfotograf türkiyede bir ilki gerçekleştirebilir sayende

Tarih: 24 Ağustos 2007, 23:14 - İp: 88.***.**9.116