gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Kategorizasyon...

edit
oncelikle tebrikler

kategorileri yenı farkettim. bu hali guzel olmus gercekten.
manzara gibi dallı budaklı gorunum yerıne ana kategori ustune gelince acılan alt kategoriler daha hos gorunuyor.
dikkatmi ceken ve gecen gunde soyledigim bir hdr kategorisi acılırsa heder edilmiş bol bol fotograf goruruz demiştim. ongorum dogru cıktı ve uc sayfa hdr fotograf içinde 3-4 u dısında heder olmus fotograflar izliyoruz.
aslında hdrnın dıjıtal mudahale içinde ele alınmasının daha iyi olacagını dusunuyordum.
varmı bakmadım ama, o sure zarfında moda olan dallara gore kategori acılacaksa birde yansıma kategorisi acılmalı.
hatta oda bolunup orjinal yansıma, cakma yansıma diye ikiye bolunmeli.
cok fazla dallanmaya gerek yok derken bunu kastetmiştim

#gaijin' tarafından 09.01.2008 01:26:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2008, 23:22 - İp: 88.***.**6.237
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hadi hadi,nerde klavyesi hızlılar?????

benim tek onerim bunların ustune,nctenkin dedigi gibi ayrı kategori olarak degil, ama fotografımın yorumlanmasını istemiyorum secenegi konmasıdır.

Tarih: 7 Ocak 2008, 02:59 - İp: 88.***.**1.249
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yoruma kapalı foto olayını destekliyorum..

ayrıca bu kadar incik cincik kategori olayı bana uygun değil.
ben öyle çok kategori olmasını istemiyorum.
Eskiden reklam fotoğrafı kategorisini bulamadığım için çocuk bölümüne eklediğim bir fotoğraf maniplasyon kategorisinde sergilenmişti.. ne alakaysa.. neyse sonra düzeldi ama kategorisizlikte hataya sebep olabiliyor.

ama kategori demişken birde forum kategorisine değinelim.. 10-15 dk dır serbest kürsü (hayatın dibinden) bölümündeki tıkladığım 5 konudan 4'ü alakasız konular.. aynı bu konuda olduğu gibi.. bu konu öneri ve görüşler bölümünde olmalıydı.. gerçi ganjin konunun girişinde "en çok bakılan yer burası" diyerek açıklamış ama fotoğrafla ilgili serbest kürsü olmasına rağmen o tarz konularda buraya yazılıyor. yani sözün özü.. istediğiniz kadar kategori yada sınıflandırma yapalım, kullanıcılar buna uymadığı sürece pek faydası olmaz.. mesela macro nü fotolarını "manzaraya bak manzaraya" diyerek portre kategorisine koyan pazarbeye ne yapsak çare bulamayız.

Tarih: 7 Ocak 2008, 12:41 - İp: 85.***.**3.222
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 7 Ocak 2008, 13:43 - İp: 88.***.**1.249
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Üzgünüm ama rokoya katılmak zorunddayım..Kategoriler o kadar kalabalık olmamalı..Amacımız kategori yarışı değil.Önemli olan fotoğraftır..Ben doğrusu makro dendiğinde aklıma ilk yakın plan çekim herşey geliyor..Yani çiçekler de makrıodur böcekler de ve bir insanının saçı kulağı da..

Manara dendiğnde bunun içinde her çeşit yer alır..Yok kır yok dağ tepe bayır bulut ..Bu bence diğer sitelerden farklı olma kaygısı ile yapılmış çok da gerekli olmayan kategorilerdir..

Bir fotoğrafı sb ve renkli diye ikiye aytırmak ta aslında saçma..

Öylesye analog dijital diye de ayırmalı..Hatta canonunkilşer pentaksın kiler..Çünkü her makinenin farklı tonajları var..

Ya en iyisi bırakın adam nereye yüklerse yüklesin..KArışıklık iyidir..

Tamam tamam sustum

Tarih: 7 Ocak 2008, 15:52 - İp: 212.***.**2.147
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

fotoğraf eklerken fotoğrafıma yorum yapılmasın mı yapılmasın mı şeklinde bir seçenek olursa fena da olmaz hani
katagori çeşitliliği olmalı. bazı fotoğraflar yığılmış fotoğrafların altında kaybolup gidiyor. istediğin konuda bir fotoğraf bulmak için bayağı bir didinmek gerekiyor gerçi onun da avantajı gözden kaçan bazı fotoğrafları görüp incelemek oluyor ama. bir şeylere sahip olmak için bazı şeylerden fedakarlık etmek gerekir diye düşünüyorum illa ki eksileri artıları olacak ama galerimize iyi bir sınıflandırma şart

Tarih: 7 Ocak 2008, 16:07 - İp: 81.***.**7.150
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

lazut hocam ,
galeriden fotoları nasıl izliyorsunuz,neye göre bakıp,neye göre yorum yapıyorsunuz.
kategori çok olmasının en büyük avantajı yeni eklenen fotolara erişme ihrtimalini yükseltir.
ben kuş fotoları ile ilgileniyorsam açarım o kategoriyi bakarım.
çiçekler ile ilgileniyorsam açar ona bakarım.
neden her yeniliğe karşı çıkılıyor anlamıyorum.
sanki kategori sayısı çok olunca fazladan masraf olacak,kime zararı olduğunu bir türlü çözemedim.

yoruma kapalı fotoların olmasını bende istiyorum.
zaten 1-2 yorum alıyorum,hiç olmazsa yoruma kapatırım moralim bozulmaz
özellikle kültürel miras a eklediklerime lazım.onlar 1 yorumu bile geçemedi.
ne kadar kötü tarihi eserlermiş.

Tarih: 7 Ocak 2008, 18:15 - İp: 85.***.**9.67
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Kadir nasıl mı izliyorum..Valla sol tarafda adamın biri menü oluşturmuş..Tıklıorum birinre giriyorum sayfaa al sana bir sürü fotoğraf..İzle babam izle..

Ha bir de her yenilik sence iyi bir şey midir? yeni demek dur TDK a bakıyorum hemen... hah işte ..

"1. Kullanılmamış olan, eski karşıtı:
"Yeni giysi. Yeni ayakkabı."- .
2 . Oluş veya çıkışından beri çok zaman geçmemiş olan:
"Yeni haber. Yeni moda."- .
3 . En son edinilen:
"Yeni eve taşındık."- .
4 . İşe henüz başlamış:
"Yeni öğrenci. Yeni asker."- .
5 . O güne kadar söylenmemiş, görülmemiş, gösterilmemiş, düşünülmemiş olan:
"Yeni bir buluş. Yeni bir düşünce."- .
6 . Tanınmayan, bilinmeyen:
"Yeni imzalara rastlıyoruz."- .
7 . Daha öncekilerden farklı olan:
"Yeni ihtiyaçlarımız var."- .
8 . zarf Biraz önce, çok zaman geçmeden:
"Yeni tanıştığım orman uzmanları çok nazik ve kibar insanlardı."- Ç. Altan." valla bu anlamlara bakılırsa her yeninin iyi bir şey olmadığı ortaya çıkıyor...

Padişahım sen çok yaşa..
Padişahım sen çok yaşa...

Tarih: 7 Ocak 2008, 20:50 - İp: 212.***.**2.130
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tabiki cok dallı budaklı bir kategorizasyon kullanıslı olmayacaktır. acıkcası yabancı sitelerdeki

arı-işçi arı- yaban arısı- esek arısı- bilmemne wasp
sinek- sivrisinek- at sinegi- b.k sinegi- gozu serit serit
acayıp sinek
karınca-kırmızı karınca- kanatlı karınca- karınca kararınca

gibi bir kategorizasyon bence cok gereksiz olur. olay dslr satın alma bolumune doner. her markanın kategorisi var ama millet ortaya konu acıyor mesela.
ben kategorisini bulamadımmı digere atıyordum mesela fotografları, sadece digere atılan fotografları azaltıcı ana kategoriler onerilmeside uygun olabilir.

still life fotografı digere atmak zorunda kalmasın adam mesela. sualtı yoktu yenı eklendi, boyle bir kategorizasyon yapsak ve onerilerde bu dogrultuda olsa.

yoksa
insan manzarası- sokak- işyeri- ev hali- kamusal alanda- vs gibi bir kategorileşme bence hem gereksiz hem itici olur.

Tarih: 7 Ocak 2008, 23:56 - İp: 88.***.**1.249
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

ben de onu demek istiyorum gaijin..Kadir bizi yeniliğe karşı çıkış olarak algoıladı ayrı konu ama ben de çok karmaşık bir yapı istemiyorum
burası belgesel kanalı değil..Burası paylaşım sitesi o halde paylaşımı kolaylaştırıcı olmak lazım..

Tarih: 8 Ocak 2008, 00:30 - İp: 88.***.**7.187
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

#kad-ir' tarafından 08.01.2008 13:06:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2008, 10:30 - İp: 85.***.**9.67