golden
golden (üye)
İzmir / Amatör

Galeri Fotograf Eleştirileri

Arkadaslar aramizda gercekten fotografcilik teknigi cok ileri ustadlar var,benim merak ettigim genelde fotograflarda eleştirilerde harika, güzel,iyi gibi elştiriler yapiliyor kotuyse şu hatali olmus deyip çeken arkadaşi yonlendirici bir eleştiriye ben en azindan rastlamadim bazi fotograflar gercekten cok iyi ama ufak tefek teknik hatalar oluyor(kendi bilgim çerçevesinde soyluyorum)bu hatalar acaba niye belirtilip çeken arkadaşlar yonlendirilmiyor.Bu sayede hem çeken arkadaşlar gelişip hemde galerideki fotograflarin kalitesi artmazmi???Saygilar

Tarih: 14 Haziran 2006, 14:38 - İp: 81.***.**4.41
execute
execute (üye)
Kocaeli / Meraklı

Son derece yerinde bir eleştiri.

Tarih: 14 Haziran 2006, 17:02 - İp: 81.***.**0.67
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Eleştirilerde sanırım insanlar kırıcı olmaktan korkuyorlar. Ama dediğin gibi teknik anlamda hatalırımızı söylerlerse ya da yapmamız gerekleri yazarlarsa kendimizi geliştirmek açısından faydalı olur sana katılıyorum.

Tabi fotosunu yollayan arkadaşlarında eleştiriye açık olmaları gerekiyor bu noktada. Netice de yazmasalar bile insanlar aslında bu eleştiriyi yapıyorlar, ancak yazmaktan çekiniyorlar.

Bu sitenin tek amacı fotoların yayınlanması ya da vay güzel olmuş gibi eleştirilerle tatmin duygusu oluşturmak olmamalı...

Tarih: 15 Haziran 2006, 11:43 - İp: 81.***.**3.185
bishaunen
bishaunen (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Foruma ilk girdiğimde teknik açıdan iyi eleştiri yapan kişiler vardı. Son zamanlarda bende göremiyorum

Tarih: 17 Haziran 2006, 12:22 - İp: 85.***.**0.209
ossser
ossser (üye)
Malatya / Amatör

ATAKAN ARKADAŞIMIZA KATILIYORUM.
ELEŞTİRLER KONUSUNDA BAZI ARKADAŞLARIMIZIN ELEŞTİRİ DOZUNU AYARLAYAMAMASI VEYA ASIL AMACIMIZ OLAN FOTOĞRAFÇILIĞIN AMACININ DIŞINA ÇIKARAK İŞİN İÇİNE SİYASET, DİN TARTIŞMASI GİBİ UNSURLARIN GİRMESİ OBJEKTİF ELEŞTİRİ YAPILMASINA ENGEL OLUYOR.
İŞİN BİR BAŞKA BOYUTU DA İNSAN PSİKOLOJİSİNDE DE VAR OLAN OLUMSUZ ELEŞTİRİNİN HERKESÇE YADIRGANMASI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Tarih: 30 Haziran 2006, 16:54 - İp: 88.***.**1.9
drberkan
drberkan (üye)
İstanbul / Amatör

Valla ben eleştirirken hiç acımıyorum
Eleştirdiğim fotoğrafa da birşeyler katmaya çalışırım yada birşeyler almaya. Kimse de kırılmadı simdiye kadar. Bilgi ve görüş paylaşımı bir iki kelime yada sembollerle olmuyor.

İncelemek , sormak , eleştirmek , öğretmek ve öğrenmek için bol bol yazmak lazım...

Tarih: 27 Temmuz 2006, 19:39 - İp: 85.***.**8.196
golden
golden (üye)
İzmir / Amatör

Berkancim aslinda en iyiside bu acimicaksinki cekende ogrensin ben kendimin ilk fotograflarina aldigim elestiri sayesinde hirs yapmistim mesela (tabi rencie etmeden)

Tarih: 27 Temmuz 2006, 22:57 - İp: 82.***.**8.77
bashak
bashak (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf ekleniyorsa bu muhakkak eleştirilmek için yayınlanıyordur değil mi??
Ama bizler nedense hep alkışlanmak için yayınlıyoruz.
Birkaç kişi sert eleştirdiği zaman büyük sürtüşmeler, tartışmalar hatta ithamlar (fotograf hırsızlığı) ortaya çıkıyor.
Bizde eleştiri ile yalakalık karıştırılıyor. Fotograf herkes tarafından alkışlansın poh pohlansın diye yayınlanıyor.
Sanırım bu biraz hazım meselesi.
İyi eleştiriye sevinmek, gurur duymak kadar, kötü eleştiriyi de hazmetmesini bilmek, hatalarını görmek gerekiyor.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 14:21 - İp: 195.***.**5.72
testaramen
testaramen (üye)
İstanbul / Amatör

Ben konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Fotoğrafları eleştirmek için fotoğrafçı olunması gerektiğini düşünüyorum, işi bilmeden sadece eleştiri olsun diye birşeyler yazılamaz. Bilmeden abuk subuk eleştiri yapılırsa okuyanlar güler bize. Ben üye olduğum zamanlarda site bukadar yoğun değildi aramızdaki usta fotoğrafçılar hertürlü destek oluyordu, banada destek çıkanlar oldu sağolsunlar. Ben iyi bir fotoğrafçı olmadığım için genelde beğendiğim fotoğraflara yorum yazıyorum, oda tebrik falan. Eleştiremesem bile en azından beğendiğimi dile getirmenin doğru olduğunu düşünüyorum.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 23:42 - İp: 195.***.**4.85
  • 1