fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fotografa Yorum Alabilmek

Merhaba,
Yazanlar açısından yorum yazmak, alanlar açısından yorum almak sıkıntıları var.

Bir çare olarak şunu öneriyorum.

1)Fotograf eklerken "çok tecrübeli değilim, tecrübeli üyelerden teknik yorum almak istiyorum" seçeneği olmalı.
2) Bunu seçen kişilerin fotograflarının başlık kısmında bir işaret olmalı (belki bir kırmızı kutu.. belkide bu işe ayrılmış bir ikon)
3) yorum yapmak isteyen kişi bu fotografları başlığına bakarak kolayca ayırt edebilecektir.

Tabiiki eskisi gibi yorum yapmak isteyen yapar, ama özellikle yorum almak isteyenlere belki bir çare olabilir.
Arkadaşlar ne düşünüyorsunuz ? bir işe yarayabilirmi ?

Tarih: 2 Ağustos 2006, 16:48 - İp: 88.***.**5.129
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

fotograflara yorum sıkıntısı oldugu kesin... ve gıtgıde buyuyor...

Tarih: 2 Ağustos 2006, 17:20 - İp: 85.***.**3.54
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili mffoto teklifler açığız hepberaber tartışalım benim tavsiyemse elertir yazman kişini port folysonua bakıp ekipmanına bakıp tutarsılıklar varsa eleştir yazmamaları.
eğer foğraflar iyi ekipnan uygun görülüyorsa bilsinlerki ya çok iyi bir fotğrafcı yada çok iyi bir hırsız.

Ama eleşride insanlar hissettiklerini yazmalı.

iyi yada kötü ama hakarte hiç uygun bir yöntem değil.

eleştren içinde elştirilen içinde bunun için fikrete arkaşımla bir kara adık

aşağılayıcı hakaret içeren mesajlar yazankişilerin üyelklerini dondurpo teşhir etmek yada üyeliklerini silmeyi düşünüyoruz.

selam ve saygılarımla.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 19:15 - İp: 81.***.**6.136
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Bu belkide şöyle olmalı,

1) beni yerden yere vurun (hakaret etmeden) bu işte ilerlemek istiyorum.
2) Beni eleştirirken sadece beğeninizi ifade edin kırılabilirim (pohpohlanmak beni mutlu eder)
3) Eleştirecekseniz bir kaç cümle yazın alkış istemiyorum. (ben aştım artık alkışta nesi)
.
.
.
gibi seçeneklermi olsa acaba

Tarih: 2 Ağustos 2006, 19:22 - İp: 81.***.**8.46
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Seçeneklerin sonu yok tabii )))
Bir kaç tanede ben önerebilirim .
- hayır, gökyüzündeki pembe ve yeşil renkler photoshop değil, siz ne anlarsınız.
- bu fotograf bir sanat eseridir, size sanat dersi vermek için buraya koydum ey faniler..

Şaka bir yana Bu önerdiğim şey üye olduğum bir başka sitede vardı.
Teknik yorum almak isteyenler bir kutucuğu işaretliyorlardı.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 19:33 - İp: 85.***.**4.110
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

SAYIN FATİH BEY

SIKINTILARI GİDERMEYE ÇALIŞMAK İÇİN BULUNDUĞUNUZ ÖNERİ DENENMELİ FİKRİNDEYİM.

TEK KUTUCUK EKLENİP, PROBLEMİN ÇÖZÜMÜNE NE KADAR FAYDALI OLUR SAPTANABİLİR.

EĞER BAŞARISIZ OLUNURSA, BAŞKA YOL ARANABİLİR.

AMA BENCE DENEMEK EN İYİ YOL...

---

SAYIN flassv

"aşağılayıcı hakaret içeren mesajlar yazankişilerin üyelklerini dondurpo teşhir etmek yada üyeliklerini silmeyi düşünüyoruz. "

SİLMEK EN İYİ SONUÇ BELKİ DE...

UZATILAN TARTIŞMALARIN KİME NE FAYDASI OLABİLİR?

TEŞEKKÜRLER...

#ayg' tarafyndan 02.08.2006 22:41:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 22:29 - İp: 88.***.**1.235
ariktekin
ariktekin (üye)
İstanbul / Meraklı

Bazı fotoğraf platformlarında gördüğüm (yukarıdaki mesajlarda aşağı yukarı dile getirilen) üye yorum istemiyorum seçeneğini işaretler. Sadece görüntülenir.
Ama yoruma açık fotoğraflara yorum yazan üyelere de "Eğer nezaket kuralları dışında bir hitap kullananırsanız üyeliğiniz hiç bekletilmeden iptal edilecektir" duyurusu yapılır. ve uygulanır...
Aksi takdirde beni ve eminim birçok üyemizi rahatsız eden içinde "SALAK" geçen cevap bu sitede 3 gündür kalmazdı..

Tarih: 2 Ağustos 2006, 23:22 - İp: 85.***.**4.203
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili dostlar,
Sitemizde üyelik çeşitliliği var. Amatör, fotoğraf sanatçısı, stüdyo fotoğrafçısı ,doğa fotoğrafçısı, meraklı vs... Ben bir amatör olarak -haddimi bilip- bir sanatçının fotoğrafına eleştiri yazmıyorum. Beğenirsem de beğendiğimi yazıyorum.

Fotoğraflarıma gelen yorumlar hoşuma gittiği için,- bu övücü ,eleştirici olabilir, hiç farketmez- genelde ben de fırsat buldukça yorum yazmaya çalışıyorum. Eksik gördüğüm kısmı da eklemekte sakınca görmüyorum. Tabii ki amatörlerin fotoğraflarına...................................

Çok kötü bir fotoğraf görürsem, ki 3-5 kere ancak olmuştur.Eleştirimi özel mesaj ile gönderiyorum. Arkadaş rencide olur, alınır, üzülür düşüncesiyle. Hiç te tepki almadım ,böyle yaptığım üyelerden.Aksine teşekkür aldım.

Galiba lafı biraz fazla uzattım.Söylemek istediğim; internetten fotoğraf indirip, sitemize yükleyip bu benim diyecek kadar küçük kişiler olduğuna göre, küfürlü, rencide edici yorum yazan kişiler de olacaktır. Bunları önlemenin yolu, ilk görüldükleri yerde halledilmeleri,ikincisine fırsat bulmalarını önlemektir. Suçu sabit olan hemen üyelikten atılmalıdır..............................

Kişinin niyeti kötüyse , ben yorum istemiyorum diyenin fotoğrafına da bulaşacaktır böyleleri..................

Fatih beyin önerdiği sınıflandırma normal yorum yazan kişiler için geçerli olacaktır. Yanlış anlamayı önleyecektir. Buna çözüm olacaktır. Sınıflandırma iyi fikirdir. Katılmamak mümkün değildir..........

Tarih: 3 Ağustos 2006, 17:26 - İp: 81.***.**4.47
  • 1