paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotograf Galerisi İçin Tam Siyah Fon

Blogspot gibi sitelerde , fotoğrafların TAM SİYAH fon üzerinde çok daha etkili ,renklerin çok saha canlı gözüktüğünü farkettim .

Netfotograf'da koyu gri/füme tercih edilmiş .

Patronlara bir tam siyah fon denemesi yapmayı öneriyorum ...

Tarih: 4 Ağustos 2009, 10:56 - İp: 96.***.**9.175
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

paperman evet siyah fonda fotograflar daha dikkat çekici bir hal alıyor.
FAKAT..siyah fonda bir müddet gezindiginizde gözü çok fazla yoruyor...
bence bu renk gayet güzel ....
sakın ellemeyin....
hem buda NF nin kendi rengi olsun .
ne gerek var başkalarını taklit etmeye...

Tarih: 4 Ağustos 2009, 13:48 - İp: 78.***.**7.119
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

yüksek kontrast renkler gözü yorar.
siyah yapılırsada siyah olan fotolar siyahlık değerini yitirebilir(ben öyle düşünüyorum)

benim tavsiye etmedim konu, bir üyenin çok fazla gelişi güzel fotoğraf eklenmesi.

Tarih: 4 Ağustos 2009, 14:19 - İp: 88.***.**0.158
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

sitede siyah çerçeveli binlerce fotoğraf var. (benim de dahil)

şimdi siyah bir zemin üzerinde bu siyah çerçeveler heba olacaktır
bir başka sitede eskiden zemin siyahtı.
ve siyah cerceveli fotolarım güzel durmuyordu.

Tarih: 4 Ağustos 2009, 15:50 - İp: 88.***.**9.121
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

netfotograf zemin rengi onceden yazı karakterlerinin rengindeydı yanı acık gri..
duzenleme sonrası bu renkle degiştirildi..
siyah rengin iyi bir tercih olmayacagını dusunuyorum..
her sitenin,her markanın kendine ait karakteristik bir rengi olması gerektigini dusunuyorum..

Tarih: 4 Ağustos 2009, 16:37 - İp: 78.***.**4.77
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sabahtann akşama kadar takılınan sitede göz yorulma - göze batma yaşanmıuorsa bence tasarı güzeldir.

zaten göz çok şahane yapıdadır. Anında farkeder bu türden şeyleri.(yorulma ve batma)

mesela arada sırada uğranılan site olsa bencesiyahın mahsuru olmaz. Lakin amaca görede renk seçmek mantıklıdır.
ve bazı gerçekleride göz ardı etmemek gerekir.
bu sitenin özelliği:
fotoğraf sitesi olması.
çok kullanıcılı olması
galeri dolayısıyla sayfalar arası çok gezilmesi
sitede uzun süre kalınması
vs.
işte buna uygun renk bence bu renktir.
Az daha koyusu olabilirmi bilmiyorum.

Tarih: 4 Ağustos 2009, 16:44 - İp: 88.***.**0.158
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Görüşlerinize teşekkürler ....

Tam siyah fonun resimleri daha vurgulayacağı konusunda hemfikir gibiyiz ama çoğunuz Netfoto için doğru seçim olmadığı görüşündesiniz . Yapacak fazla bir şey yok .

S&B fotolar aklıma gelmişti ama Pancton'un belirttiği gibi siyah çerçeveli fotografların güme gitmesi durumu aklıma gelmemişti . Haklı olabilir ama baktım Blogspot otomatik olarak her fotografın etrafına çok ince bir beyaz çizgi ile siyah bir çerçeve atmış . Çok da yakuşıyor . ( örnek aşağıda )

Göz yorma konusunu açıkçası bilmiyorum- büyük ihtimalle haklısınızdır . Benim önerim zaten sadece GALERİ kısmı içindi - fotografları daha etkili gostersin diye ... NF kalan sayfalarda şu an kullanılan ton zaten en uygunu sanırım .Tüm gün Word/Excel gibi beyaz fonlu çok göz yoran programlara alıştım herhalde - siyah fon bana dinlendirici bile geliyor ..

Sırf görsel etkiyi göstermek için bir blog yarattım , siyah fona bir foto koydum .
Bir bakın , kıyaslayın ...

Tam siyah fon için TIKLAYIN

Tarih: 4 Ağustos 2009, 21:46 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

şimdi hocam sizin fikriniz güzel.

"özelden mesaj attım bi bakın isterseniz."

sizin bahsettiğiniz konu ise;
Benim önerim zaten sadece GALERİ kısmı içindi - fotografları daha etkili gostersin diye ...
NF kalan sayfalarda şu an kullanılan ton zaten en uygunu sanırım

işte sizin bu dediğiniz web sitelerine aykırı bir durumdur.
Yani bir sayfanın diğer bir sayfayla renk tonları-yazı büyüklüğü-hatta tarzı bile farklı olması, ziyaretçiye farklı 2 site izlenimi uyandırır.

Bir markanın nasıl belli bir rengi varsa bu sitelerinde bir marka kadar önemli tarzları ve renk uyumu vardır.
Hatta buna mecburdurlar.
Yoksa kullanıcılara amatörce yapılmış hissi verirler.

Bu her sayfanın aynı şablonu kullanması değişmez bir kuraldır. Keza renkleride aynı.

O zaman bastırmak için geriye bir tek seçenek kalıyor;

Rengi az daha koyultmak.

edit: imla hatası

#remi5861' tarafından 04.08.2009 22:06:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2009, 22:04 - İp: 88.***.**0.158
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Web siteleri sayfa düzenleri/renk uyumluluğu konusunda bir fikrim yoktu açıkçası ama dediğin mantıklı . Öyle ki Netfotografın bazan yanlışlıkla açık gri fondaki giriş sayfasını açıyorum - başka bir site gibi geliyor . Durmak bile istemiyorum .

Özel mesaj için de teşekkürler ; hakikaten çok profosyonel gözüküyor . Tam Siyah fon kullanılmasından mıdır acaba ??

Tarih: 4 Ağustos 2009, 22:35 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

mesaj alındı

Tarih: 4 Ağustos 2009, 22:48 - İp: 88.***.**0.158
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Keşke sitenin 3-5 teması olsada kişiler kendi beğendiğini kullansa. Bu konuda mail olarakta fazlasıyla öneri geliyor. "Beyaz olsa!", "Siyah olsa!", "Daha açık-gri olsa!" gibilerinde. Aslında teknik olarak çokta zor bişey değil ama ben son dönemde bazı düzenlemelerde fazlasıyla zorlanmaya başladım. Gelir-gider dengesini ayarlayabilirsem, sistem içinde gençten bi arkadaşı bünyemizde barındırsak hiçte fena olmayacak.

Forumlara katılmak, fotoğraflara yorum yazmak istiyorum. Bir türlü fırsat yaratamıyorum kendime.

Tarih: 6 Ağustos 2009, 14:14 - İp: 78.***.**6.232