ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Forumlar...

Baktım forumlar kilitlenmiş...
Yeni bir şeyler yazılamıyor...
Yeni konular açılamıyor...
Benimkiler de nasibini almış...
Aslında önce bozulmadım desem yalan olur...
Hiç hakaret etmemeye,aşağılayıcı veya incitici söz sarf etmemeye, bunları yapanlara da mukabele etmemeye gayret gösterdiğimi düşünüyordum...
Sakıncalı piyade durumları...

Ama şimdi bakıyorum ki;
Fotoğraftan çok siyaset, tarih ve felsefi konular ağırlıkta...

Teknik forumlara zaten elveda demiştim...
Geyik muhabbetleri yüzünden...

Şimdi (10 kadar içimden saydıktan ve bir parça düşündükten sonra)

Yönetimin doğru yaptığını,
Siteyi olması gereken eksene çekmek üzere geç bile kalınmış olan tedbirleri aldığını görüp seviniyorum...

Forumların silinmemesi ve sadece kilitlenmiş olması ise son derece uygar bir yaklaşım...

Böylece insanların emek ve fikirlerine olan saygı da korunmuş oldu...

Site yönetimini tebrik ediyorum....

Dikkat ettim forumların en ateşli takipçilerinin bir kısmı siteye doğru düzgün fotoğraf eklememiş veya yorum yapmamış kişiler...

Ehh.. Artık fotoğraflarla daha çok ilgilenebiliriz....

#OZZY BABA' tarafından 05.11.2007 20:56:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2007, 20:50 - İp: 88.***.**2.2
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

forumun neden kilitlendigine dair bir ornek olsun.
normalde photoshop bolumude klitlenecekti ne oldu bilmiyorum.
bir degil birkac degil,artık her topicte var.
o konular silinsin demekle olmuyor bu işler.
konusarak anlasılsaydı meseleler kimse kufretmezdi zaten.
konusanlar yine aynı kişiler oldugu surece,kafalar degişmedigi surece istediginiz kadar topic silin..
kontrastın actıgı bir topicte edilen kufurleri ve topicin silinmesini hatırlıyorsunuzdur,hepiniz oradaydınız..ertesi gun baska bir topicte yıne aynı kişiden secme kufurler dinledik.
orda kufredenler bir baska topicte kufure hayır diyordu,kufur yiyenler kufuru savunuyor.
--------------------------------
kime edildigi degildir mesele,mesele kufur edilmesidir.
pkk ya kufredersiniz ve evet hakederlerde..
ama kendi üç yasında bes yasında on yasında cocugunun yanında anasını bilmem ne ettigim diye kufretmiyorsan buradada etmeyeceksin bukadar basıt..bu kadar serbestlik fazla.kime ederseniz edin burada kufretmenin mazereti olamazki bu...
pkk hakediyor evet butun bu kufurleride,soylenenleride, ama bu siteye giren coluk cocuk bu konuları okuyan bayan erkek hakediyormu,evim dediginiz,soyle seviyorum,boyle baglıyımd ediginiz site hakediyormu???

mahalle kavgasına dondu forum ne arkadaslıgı ne paylasımından bahsedıyoruz hala?
adam dun birine faşist dıyor,bugun terorist diyor ertesi gun komınıst dıyor.kafasına esiyor dahada cosuyor hain diyor.terorist besliyorsun dıyor

adamın derdi hakaret etmek bi sekilde karsısındakinin imajını sarsmak.ne paylasımı????

ya sev ya terket diyor adam,normalde soylense yer gok ınler,
demokrat arkadaslarımız tas tas ustunde komaz,ama maskesini takıp,kılıfını hazırlayınca hersey mustehak..
-------------------------

pkkya karsıyım ama yarın benım için dusmanlarıma saldırırsa dusunebilirim diyebilirmisiniz??????

ozaman neden kufure karsıyım ama kufredilecek adamada edilir,edene kızmamak lazım dıyoruz????
içinden et,ozelden et,kadınların cocukların okudugu yerde etmeyin.
serefsizliği zaten belli terorist için cocukların beynını kirletmeyin.bu kadarmı zor bunuburaya ayzmadan nefretini ifade etmek,vatan sevgini gostermek????????????????????

acın youtubeyı bu adi herfilerin yukledigi videoların altına bakın.
butun turkler ana avrat sovuyor,bilen ingilizce sallıyor bilmeyen turkce,
bu herifler hiç sinirede gelmeden cevap yazıyor,ingilizce turkce

dısarıdan baksanız siz bu videolara yorumlara,
sakin sakin cevap veren pkk yamı hak verirsiniz?
ana avrat duz giden turkemi?
haklıyken haksız duruma dusmeyı neden bukadar seviyoruz?????

Tarih: 6 Kasım 2007, 19:46 - İp: 194.***.**6.21
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

gaijin bu topiğin fotosunu ekledin ben o an tam anlamıyla dumur oldum.ve bu topik akşama kadar kadar kaldı.
Topik konuları gerçekten bu kadar kontrolsüz mü oluyor.Bence çok acil, onaylanmadan topik açılmaması kuralı olmalı.Adamın biri çıkıp hepimize küfür edecek topik açabilir,memleketimize,bayrağımıza,Atatürk e,dinimize v.b. gibi değerlerimize bile küfür edecek topik açabilir.
Yahu Bir insan ,bir başka kişiye küfür etmek için niçin topik açar.

Tarih: 6 Kasım 2007, 23:47 - İp: 85.***.**1.81
dagli
dagli (üye)
İstanbul / Amatör

alinan uygulanan karardan dolayı fikret beye teşekkür ediyorum kütahyada üçbeş dakika fikret beyle görüşebildim siteyle ilgili tek söylediğim topiklerde seviyenin düşürülmesine önlem alınmasıydı gerçektende sitede tek rahatsız olduğum konuydu bu uygulamadan hepimiz ders çıkarmalıyız KENDİ ÖZGÜRLÜK ALANIMIZI BELİRLERKEN KARŞIMIZDAKİNİN ÖZGÜRLÜK ALANINA LÜTFEN GİRMEYELİM
sevgi ve muhabetle kalın

Tarih: 7 Kasım 2007, 00:44 - İp: 88.***.**2.93
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

photoshop bölümünde hep böyle küfürler ediliyor.Kapatılsın o bölüm bütün konularda kilitlensin

photoshop kullanmadığım için o bölüme bir kere bile girmedim.

kapatılırsa orası oh be çok iyi oldu diyelim o zaman

ya da müstehaktı diyelim...

Sevgili gaijin teröriste şerefsiz dedik diye biz küfürbazmışız gibi imada bulunuyorsun. Acımasızca küfürü savunuyor rolü biçiyorsun bize ki çok farklı şeyler olduğunu düşünüyorum.

Yakası açılmadık küfürler savurmam ama söylediklerimin hala arkasındayım ve vatan hainlerine şerefsiz derim. Şerefsiz küfürdür diyenede sadece gülerim.

Küfür ediliyor diye ironi yapmak için çocuklara bir küfürde sen öğret topiği açıyorsun sonra iğrenç kelimeler barındıran bu resmi buraya yapıştırıyorsun bu ne perhiz bu ne lahana turşusu Allah aşkına...

O resimi ekleyerek kaç çocuğa küfür öğrettin kaç genç beyni zehirledin senin tabirinle düşündünmü acaba? Ya da şöylemi demeliyiz terörsite şerefsiz deme, küfür etme aman sakın haaa çocuklar zehirlenir amma küfürün kötü olduğunu ispatlamak için o küfürleri içeren resmi buraya yapıştır

Ortada yanlış bişeyler var ama...

Dediğin gibi haklıyken haksız duruma dusmeyı neden bukadar seviyoruz?????

Anlamadığım ise küfürü savunmamamıza rağmen sadece teröriste şerefsiz dediğimiz için neden bize küfürü savunuyormuşuz rolünü uygun görüyorsun.

Tarih: 7 Kasım 2007, 10:43 - İp: 213.***.**2.98
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

kusura bakma, Çağdaş.. tatar bey benim görüşlerimide bir şekilde anlatmış... bazı arkadaşlarla özelden görüştüğümü açıktan yazmakda sakınca görmem... tatarbey'le görüşmediğim halde, benim yüreğimden geçenleri yazmış...

Fikret bey veya Ahmet beye özel mesajlar yazdım (son iki senedir) bu screenshot dakine yakın ifadeler gördüğüm halde, özel mesajda, "hicap duyarak size aktarıyorum" sözlerim olmuştu..

niyetim tartışmak, başka meseleleri alevlendirmek değil..

-----------------------------
bazı arkadaşların kilitlenen ve kilitlenmeyen konularının birbirine oranına baktım.. benim yorum sayım yarının altına düşebilir.. iki bin küsür cevap yazmış bazı arkadaşların cevap sayısı sıfır seviyesine de düşebilir..

Tarih: 7 Kasım 2007, 10:56 - İp: 85.***.**5.26
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Korkarım bu forum da kapanacak sonunda!

Arkadaşlar bazı gerçekleri göz ardı etmeden yazıp çizersek iyi olacak...

1. Bu site bizim mülkümüz değil.. Sitenin sahipleri var yöneticileri var... Siteyi toptan kapatmak da dahil her türlü tasarruf yetkileri var...

2.Bu Yönetici arkadaşlar iyi kötü bizleri dinliyorlar...Makul önerilerimizi ellerinden geldiğince yerine getirmeye çalışıyorlar... Bu da bulunmaz bir nimet...

3. Siteyi kullanmamızdan dolayı bizden bir ücret talep etmiyorlar...Emek ve mesailerini harcıyorlar... Tamam bunun karşılığının izlenme oranı ve reklam geliri olarak geri döndüğünü savunabilirsiniz ama hangi devirde yaşıyoruz kimse kimseye bedava objektif kapağını bile vermez...Kaldı ki bu arada nimet külfet dengesi bakımından sorgulama yapmak Benim gibi bedavacılara düşmez...

4.Teknik forumlar ve hatta resim galerileri de dahil sitenin bir çok yönünün disipline edilmesi gerektiği ortada...Sitenin asıl gücünrün demokratik ve katılımcı olmasından aldığı da ortada...Biri biriyle çatışan durum nedeniyle normal yaşamda olduğu gibi dengeyi bulabilme meselesi var... Ben site yönetiminin bu dengeyi bu güne kadar iyi koruduğunu, düşünüyorum...

5. Sitenin kuruluş ve işleyiş amacının da zaten adı özetlemiş...Net FOTOĞRAF.... Gözetilmesi gereken dengelerden bir tanesi de bu (Belki de en önemlisi)...

Bunlar göz önüne alındığında forum kilitleme de dahil yapılanların anti-demokratik bir hareket olarak değerlendirilmesi o kadar kolay değil...

Bence Site Yönetimi tarafından tedbir alınması ve müdahalede bulunulması yerinde... Müdahalelinin doğru yapılıp yapılmadığı ve müdahale şeklinin yerindeliği ve yeterliliğini ise tartışılır buluyorum...

Şöyle ki; Ben başından beri tedbir alınması gereken bölümün serbest bölümler değil, fotoğrafçılıkla ilgili teknik bölümler olduğunu düşünmekteyim... Serbest bölümlerde hakaret ve küfüre (Neyin hakaret neyin küfür olduğu konusunda ise Site Yönetiminin kendi değerleri içinde değerlendireceğine şüphe yok... Bu çok subjektif bir konu... Aldığınz terbiye ve kişiliğinize göre imalı bir bakış bile ağır bir hakaret olabilir. Bunun objektif hale getirmeye çalışmayın... Böyle bir formül olsaydı mahkeme kurmaya sayfalarca hukuk kitabı yazmaya masrafa gerek yoktu) izin verilmemeli ama içinde fikirler de rahatça tabii ki tartışılabilmeli...

Ancak Benim şahsi görüşüm teknik bilgi adı altında açılan forumlarda geyiğe izin vermek serbest bölümlerde galiz küfürlere izin vermekten daha hafif bir yaklaşım değil... Siteye üye olan bir çok usta da zaten bu sebeplerle ilgilerini önemli ölçüde kaybettiler....

Yapılan müdahaleyi yerinde buluyorum... Müdahale edilen yer hakkında ise bu kadar net konuşamayacağım her halde....

Bu arada sevgili Gaijin ve diğer arkadaşlar...
Örnek vermek için bile olsa, artık objektif veya subjektif tüm ölçülere uymayan ve en basit aile terbiyesinden nasibini almadığı belli söz ve davranışların tekrar tekrar gündeme getirilmesinin ve bu şekilde reklam edilmesinin gereği yok gibi...Kem söz gider sahibini bulur...

Tüm bu söylediklerim çerçevesinde; bunları burada böyle rahatça söyleyebilmemi sağlayan ve fotoğraf hobimi de sunduğu imkanlarla destekleyen, Site Yönetimine teşşekür borcumu... Gereksiz forum açmayarak,forumlarda seviyemi muhafaça ederek, teknik forumların altına geyik muhhabeti yazmayarak ödemenin daha doğru gibi geliyor bana....

#ozzy baba' tarafından 07.11.2007 11:55:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2007, 11:52 - İp: 212.***.**0.13
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

iyi olmus iyi
ikinci bir emre kadar kapali tutulsun. baksaniza serbest kursu yokken herkes ne guzel teknik konulara ve galeriye yoneliyor. kontrast bile cekim teknigi sormus

Tarih: 7 Kasım 2007, 12:05 - İp: 144.***.**8.206
buzkara
buzkara (üye)
İstanbul / Amatör

Serbest kürsüye çok az yazsamda takip ediyorum. Burada yazılanları okuyupta yazanlara yakıştıramadığım zamanlar çok oldu. Yazmayı çok istediğim halde tartışmaların içine girmek istemedim genelde. Serbest kürsünün kaldırılmaması taraftarıyım ancak forumlarda seviyenin düştüğü zamanlar bir hayli fazla. Bir kontrol, bir ceza mekanizmasının olması taraftarıyım bu tür üzücü durumları önlemek için.

Küfürler, tartışmalar bu siteye yakışmıyor.

Tarih: 7 Kasım 2007, 13:14 - İp: 85.***.**1.125
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Korsan serbest kürsü kilitlenmiş.İyimi olmuş bence hayır.

Tarih: 7 Kasım 2007, 14:53 - İp: 81.***.**3.66
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

forum sahibi neden kapattığını söylememiş ama arkadaşlar sanki sebebi söylenmiş gibi cevaplar açıklamalar yazmış

peki gerekçe seviyesiz yazışmalar olsun

o halde seviye çıtasını zorlayanlar susturulsa daha teknik olmaz mı ?

Tarih: 7 Kasım 2007, 15:17 - İp: 62.***.**4.162