playboys
playboys (üye)
Bursa / Amatör

Elestriler Tamamen Sacmalık

Bilmiyorum belki bu konu defalarca acıldı ama ben birkez daha dile getirmek istedim hos gerci biliyorum bu yazılanları kimse üzerine almayacaktır.

Arkadaslar niçin kendinizi kandırıyorsunuz amcınız burada birilerini pohpohlamakmı yoksa sanat adına fotografları gercekten fotografları elestirmekmi?. bu bir çok kişi için zor bir soru sanırım ozman ben cevap vereyim sadece pespes çekmek cep telefonu ile bile daha güzel cekilebilecek bir fotografa dünya kadar yorum gelirken diger taraftan özene bezene çekilmiş emek verilmiş hatta xx sitede günün fotografcısı secilip ana sayfaya cıkan bir calışma tek bir yorum alamıyor bundan ne anlasılır burada demekki yorumlar sadece es dost hısım akrabaya veriliyor gercekci olun arkadaslar gercekci kendinizi kandırmayın fotografcılık adına biraz yol katetmek istiyorsanız adil olalım karsımızdakini kandırabiliriz ama vicdanımızı hiç bir zaman kandıramayız ama sanırım burada onuda yapabilenler var sözlerim x sahisa degil üzerine alınmak isteyene saygılar

Tarih: 21 Eylül 2006, 21:18 - İp: 85.***.**9.211
volkan87
volkan87 (üye)
Denizli / Amatör

>hatta xx sitede günün fotografcısı secilip ana sayfaya cıkan bir calışma tek bir yorum alamıyor.
bu fotoğrafın linkini verebilir misin?

Tarih: 21 Eylül 2006, 21:51 - İp: 81.***.**0.164
playboys
playboys (üye)
Bursa / Amatör

tabiki Volkan bey büyük bir zevkle sahsım adına o kişide direk ben oluyorum

linkte burada

http://www.fotokritik.com/285674

diger fotograflarımıda inceleyebilirsiniz

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:00 - İp: 85.***.**9.211
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

Senin dediğin olaya her zaman ve her konuda var ne yazik ki...bu bizim kültürsüzlüğümüzden kaynaklanıyor. Yani , işi bilmiyoruz dersek daha doğru olur. Öğrenme kapasitesi yüksek bir milletiz ama ne yazik ki çoğunluk , öğrenme kısmını başarabiliyor ama uygulamaya gelince ne yazik ki takılıyor.

Konumuz fotograf olunca , klasik cümleler dışında pek farklı yorumlar okuyamazsın. Öncelikle bunu kabul edeceksin.

Ne olmalı ne olmamalı, çekilen HERHANGİ bir fotograf , önce

- o fotograf neden çekilmiş? / nasıl çekilmiş? /

(bu soru önemli , çeken arkadaşımıza bu soruyu sormamız gerek )

- sonra çekim tekniği? (Bazı değerler sorulur [genelde kimse vermez] )

(bu soru zaten yeni öğrenen arkadaşlara yol gösterir. )

- sonra da yorum yapılır. (gerçekten anlayan biriysen tabii ki - yorum derken sanatsal açıdan ve tekniksel olarak)
bunların tersini hergün görüyoruz. Asıl olan olaya (olması gerekene) ben yakın bir örnek vereceğim , bir arkadaşım "zenit 312M modeliyle bir adet makara bitirdi.Baskı için fotografçıya(tanıdık) girdik. Basan arkadaş ilk çıkan resimlere bakarak "netlik çalışması" yapması gerek dedi. Ben bunu söylüyorum. Bu arkadaş tam tersini de diyebilirdi , "çok kötü" gibi...

Biz bu işin kara yüzündeyiz. Çekilen "an" ı ne yazik ki sadece "güzel + muhteşem +bravo vs... kelimelerle süslüyoruz. Ama kimse işin tekniğini sormuyor , yada yorumu teknik bakımdan başlayarak sanatsal olarak devam ettirmiyor.

Asıl işin komik tarafı da "biz bu olayların farkındayız." kısmı....

Neyse ben belki farklı yaklaştım ya da direk yazdım... ama çok yazdım...

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:10 - İp: 85.***.**4.129
playboys
playboys (üye)
Bursa / Amatör

ya üstat adam terazide ayaklarını cekiyor inanılmaz igrenc bir görüntü 3 sayfa yorum yapıyor taktire sayen fotograflarımız ayaklar altında ayıptır ya valla ayıptır yada söylensin kardes burada kimse sanattan anlamaz sen sacma sapan fotograflar koy biz onlara yorum yapalım densin bizde ona göre davranalım acıyorum gercekten acıyarak bakıyorum ve kınıyorum

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:17 - İp: 85.***.**9.211
calmx
calmx (üye)
İstanbul / Amatör

tek sunu dicem sana tamamen katiliyorum yasin...

bu alisilmasi zor bir durum cunku ayrim yapilior yani abuk subuk resim surusuyle yorum aliyor ama gercekten yorumu hakkeden resimlere yuzlerce kisi bakiyor 1 veya 2 yorum ne ddiim bu sitede insanlarin hakki yeniyor ve magdurlar cook daha fazla sayida...

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:19 - İp: 88.***.**0.82
volkan87
volkan87 (üye)
Denizli / Amatör

>bir calışma tek bir yorum alamıyor

ben saydım sizin fotoğrafınız 5 tane eleştiri almış

>xx sitede günün fotografcısı secilip
ben de o sitede günün fotoğrafçısı oldum.benim de burada çoğu fotoğrafım eleştiri almamış bazıları 2-3 de kalmış.beğenilen fotoğraflarlar eleştiri alıyor mesala gülseren fotoğrafım 22 eleştiri almış.

bazı eleştirilerin saçma olduğuna katılıyorum bazen bu sitede gördüğüm kadarıyla bile eleştiri sayılıyor fk da da böyle yazıp eleştiri yapıp puan verenler var ilginç yazınca puanı geçerli oluyor nasıl oluyor anlamadım ama

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=92974
örneğin:
bu fotoğrafta zafertekin yaptığı eleştiri bence doğru eleştiri değil diğer eleştirilerine de bakınca belli bir kalıpta eleştiri yaptığını görürsün

bence kafana takma o kadar

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:35 - İp: 81.***.**0.164
playboys
playboys (üye)
Bursa / Amatör

arkadasım takıp takmama olayı degil bana elestiri yapılmıs yapılmamıs umrumda degil zaten fotograftan anlamayan insanların elestrilerinden banane elestri dedigin yapıcı olması yapmakla büzel bravo demekle eletiri olmaz burada tamamen bir parsel olayı var kim kimin arkadası ise ona yorum yapılır gibi buda malesef Türkiye nin acı gerci demicem sadece ayıbı benim üye oldugum yabancı sitelerde mevcut bir kere bile böyle bir sorunla karsılasmadım garip geldi acıkcası demekki burada düzen böyleymiş ama nedense o gruplardan biri çıkıp öyle degildir böyledir demez neden demez çünkü verecek bir cevap yok

Not: o 5 kişiden 2 tanesi arkadasım ama haberim olmadan yorum yapmıslar 1 tanesi yapmıs geri kaldı 2 bilmem anlatabildimmi

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:50 - İp: 85.***.**9.211
cruel.30
cruel.30 (üye)
Bursa / Meraklı

Siteminizde haklısınız.Tek söylemek istediğim terazi üzerindeki ayak fotoğrafıda sizin siteminizin fotoğrafla anlatılmış hali.Yani o bir tepki fotoğrafı

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:55 - İp: 81.***.**1.6
playboys
playboys (üye)
Bursa / Amatör

burada yapılan bu sacmalıgı ilk fark ettigimde verdigim tepki mevcut

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=88435&syf=192

buradada yaptıgım bir kritik vardı ama dikkatimi ceken birsey oldu son yapılan elestri kritikten cok asılmaya benzemiş yüzünüzdeki cazibeler felan nedir bu ya

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=88416&syf=192

Tarih: 21 Eylül 2006, 22:58 - İp: 85.***.**9.211
playboys
playboys (üye)
Bursa / Amatör

@cruel.30

fotografın içerigine hiç bakmadım sadece bi ayak fotografı 3 sayfa elestri alınca dikkatimi cekti ama dedigim gibi tarafsız bir sekilde içerigine bakmadan yazdım

Tarih: 21 Eylül 2006, 23:01 - İp: 85.***.**9.211