midas
midas (üye)
Ankara / Amatör

Eleştiriler

merhaba ,sadece üye olup resim yüklememiş arkadaşlarımız var (sözüm meclisten dışarı)ama bazıları eleştirilerini ağır yapıyor ve doğal olarak birşeyler öğrenme umuduyla onların fotoğraflarına bakmak istiyoruz ama resimleri yok !!!!?????Tabikide illaki fotoğraf çeken yorum yapacak diye bir kaide yok bu işle ilgilenmeyende yorum yapabilir ama bu dalga geçer gibi olmamalı.saygılarımla

Tarih: 5 Ağustos 2006, 23:15 - İp: 85.***.**1.125
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

var oyle kendini bilmez tipler. bence yorum yapan kisinin portfolyosu cok onemli. en azından nasıl birinden elestiri aldıgın konusunda klavuz olabiliyor.

Tarih: 5 Ağustos 2006, 23:54 - İp: 85.***.**7.220
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Tamam arkadaşlar iğne bana..

Şaka tabi.. tek fotoğrafımı yayınladım.. müşterilerimin fotoğrafını yayınlamıyorum tabii.. ama foruma yöneltilmiş soruları, kendi penceremden cevaplamaya bakıyorum.. Saygılarımla.. mete...

Tarih: 6 Ağustos 2006, 10:51 - İp: 85.***.**3.250
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

merhabalar,

Fotoğraf eleştirisi en zor işlerden biridir. Bunun bir çok nedeni var.İyi ile kötü arasındaki teknik de dahil, fotoğrafçının kendinden biçerek bir sonuca varması sonucu, kendi beğenisini yansıtır genelde.Fotoğrafçı ise,
kendi ürettiğinin eksiklerinin daha çok farkındadır.Buradaki asıl sorun eleştirlerin nevi değil, yeteri kadar çok fotoğraflara bakılmamasıdır.Bunu bir fiil deneyimlediğim için söylüyorum.Çünkü bakılmayan fotoğraf hakkında bir yargıya da varılamaz.Yargı için bakmak gerekir , bu da zaman işidir.Sanırım bunun asıl sebebi , fotoğraf uğraşısı ile fotoğraf severin her iki işlevi üstlenmesinin olduğunu düşünüyorum.Çünkü, sitede öyle foytoğraflar var ki, insan bakanların az sayıda olmasına üzülüyor.Kötü eleştiri ise , babanın evladını dövmesi gibidir.Bir sonrakine sirayet eder.O da diğerini aynı uslup ile eleştirmeyi reva görür.Bu tip eleştirileri kaale bile almayınız.Siz bol mitarda fotoğraf pozlayın, tekniğinizin gelişmesi için elinizden geleni yapınız, ama başkalarının begenisi hep 2. 3. planda kalsın. Çünkü siz diğerleri ile benzemek değil kendinizi ifade ettmek adına yol almalısınız ki, sizi izleyenler bir başkasını bulmasınlar fotoğrafınız da..

sevgiler..

Tarih: 7 Ağustos 2006, 17:26 - İp: 85.***.**3.237
  • 1