dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Dokunulmamış Fotoğraflar Kategorisi

Slm

Hani diyorum iyi fotoğraf çekenler ile, iyi photoshop kullananları bir ayırsak.

Çekmek için 2 sn, hazırlamak için ise pc başında yarım saat uğraşanları bir bilsek.

Virgülüne (crop dahil) dokunmadan layacağımnız kareleri ve ustalarını tanısak

Kirli çamaşır mevzuu olduğu için katılımın olacağını sanmıyorum ama,

''Dokunulmamış fotoğraflar'' kategorisi istiyorum.

Tarih: 14 Mart 2008, 23:10 - İp: 88.***.**4.228
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

dilaver61

merak ettim haber fotoğrafımı çekiyorsunuz?

veya haber fotoğrafçısı ve fotoğraf sanatçısı aynı şeylermidir??

veya amaçları aynımıdır?

veya fotoğrafın kimyası, exifi, estantanesi, çekerken elin titreyip titremediğini öğrenmekmi önemlidir izleyici için yoksa estetik görünümü ve verdiği hazlarmı??

veya veya toparlayarak soriim fotoğrafı başkaları değerlendirsin diye mi çekersin dilaver61 yoksa izleyenler zevk ve haz alsın birşeyler hissetsin diyemi??

Tarih: 15 Mart 2008, 22:10 - İp: 212.***.**0.101
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

photoshop nimettir nimet

yukledigimde mudahaleleri belirtmiştim,birde gozunuzle gorun isterim.

Tarih: 15 Mart 2008, 22:11 - İp: 78.***.**4.222
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

gajin işte senki temel düzenleme değil müdahale. hatta manipüle :D çünkü renkleri değiştirmişsin.

Tarih: 15 Mart 2008, 22:17 - İp: 88.***.**0.166
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

biliyorum buffalo,photoshop nimettir tezini desteklemek için koydum bunu

Tarih: 15 Mart 2008, 22:20 - İp: 78.***.**4.222
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Digital fotoğrafta PS şart oğlu şarttır,
sadece anlık haber fotoğrafları için belki gerekmeyebilir, bilmem belki onları da kullanırken gazete ve dergilerde adam ediyorlardır,
PS yoksa digital fotoğraf da yok gibi bir şeydir,
Burada kendi çekimlerimizi estetik bir biçimde sunmak için kendi adıma PS ile elbette düzenleyip de yayınlıyorum, genellikle de neler yaptığımı belirtiyorum, çok çeşitli fotoğraf çevreleri ile birlikte oluyoruz İstanbul'da, reklam fotoğrafçıları, bizim gibi amatör değil ama gerçek fotoğraf sanatçıları vs, digital bir makina ile çekilen fotoğrafın digital karanlık odaya girip çıkması %90 görüşle kabul görmektedir, bunun dışındaki fikirler de elbette var ancak çok azınlıktadır, kişisel fikrim de buffalonun genişçe anlattığı gibi hemen hemen aynıdır.

Yeri gelmiş belirttim görüşlerimi, PS kullanan biri olarak..

Selamlar tüm PS çi ya da PS çi olmayan fotoğrafseverlere

Tarih: 15 Mart 2008, 23:00 - İp: 85.***.**5.254
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Aslında her fotoğrafın altında küçük bir , orjinali böyleydi de koyabilirim, gocunmam kendi adıma
Yazıyorum çünkü PS'ten geçtiğini,
gaijinden gördüm, özendim, bugünkü serçenin orjinal ve PS'li halini vereyim mesela durun ben de ...

#husmenaga' tarafından 15.03.2008 23:21:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2008, 23:21 - İp: 85.***.**5.254
mfdemirhan
mfdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Dilaver bey,
bu işin içinden çıkamazsınız diyerek başlayayım.
30+ yıl S/B analog çalıştım, filmlerimi kendim banyo etmiyorsam, baskıyı evde yapmıyorsam, fotograf benim değil gibi gelirdi bana.
Ancak film banyo ederken yaptığım müdahelelerin (ısı değiştirmek, ilaç oranları ile oynamak vs) veya baskı esnasında (kontrastlı kart kullanmak, banyoya müdahele, kartı belli açı ile tutmak, vs) yaptığım müdahelelerin fotografımın orijinalliğini bozduğunu hiç düşünmedim. Ara Güler baskı aşamasında son derece ilginç müdahelelr yaparmış.
Bunlarada karşımısınız ?
İlla fotograf teknisyeni nasıl seviyorsa ona mı razı olmalıydık ? Bazen banyoları bayat ve fotograflar solgun olurdu. O tabii fotograf mı olacaktı ?

Bugün kullandığım makinede yaklaşık 64.000 ayar kombinasyonu var.
Kontrastı veya Renk ısısını fotografı çekerken, veya daha sonra seçmemin ne farkı var sizce ?
Bir takım makinelerde bir tür HDR kontrolu var (d-lightning vs) bunları kullanmak serbestmi ?
Makinesinde olmayan ne yapsın ? Makinede yapmak serbest, photoshopta yapmak yasakmı ?
Makinede yapmak yasaksa, hangi ayarlarda çekelimki tabii olsun ?

Bu işin içinden çıkamazsınız diyerek bitireyim.

Tarih: 15 Mart 2008, 23:32 - İp: 88.***.**1.54
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

vaaay kus fotografı cok iyi olmus..yerinde mudahale,cok begendim

Tarih: 15 Mart 2008, 23:47 - İp: 78.***.**4.222
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar öyle bir geldinizki, fotoğraflarıma uygun kategori arıyormuşum havasına girmeye başlayacağım neredeyse

Tarih: 15 Mart 2008, 23:58 - İp: 85.***.**5.128
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 16 Mart 2008, 00:00 - İp: 78.***.**4.222