biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu Fotografin Nkaldirilmasini Rica

Sayin yonetici
bir suredir sitemiz huzurlu ve cok guzel bir atmosfer icinde ilerliyor. bu atmosferi bozmak isteyen bazi uyelerin fotograflarina dikkat edilmesini talep ediyorum.

bu gunlerde ornegin boyle bir kareye hic gerek olmadigini dusunuyorum.

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=192846

bu talebime karsilik verilir mi bilmiyorum ama denememden bilinmez. bu fotografin yeniden insanlarin dusunceleri yuzunden birbirini kiracak bir polemik olusturmasindan cekindigim icin
kadirilmasini talep ediyorum

saygilarimla

Tarih: 20 Eylül 2007, 19:07 - İp: 192.***.**9.70
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

DIKKAT EDIN!! basta yazdiklarinizla, sonradan yazdiklariniz celisiyor.

Kufur, hakaret, teror yeterki olmasin dedikten sonra, eee hadi koyun fotoyuda tartisalim. O fotograf o istemediginiz sifatlari tasidigi icin kaldirildi. Hakaret iceriyordu. Eger cok bunaldiysaniz gidin baska bir konu acin ve o fotografin geri gelmesini istiyorum diye talepte bulunun.

Bu konu altinda, sizin tabirinizle, zırvalamak olursunuz

#biologus' tarafından 28.09.2007 17:32:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Eylül 2007, 16:46 - İp: 192.***.**9.70
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

zırlamak = ağlamak

zırvalamak = saçmalamak

türkçede zorlanmanıza hiç bir eleştirim yok, elimden geldiğince de yardımcı olurum, imla kurallarını bende pek bilmem zaten

yukardaki tamamen iyi niyetli bir düzeltme

diğer konuda ise ideolojinizden bağımsız olarak tam sizin zıddınızım diyebilirim

demokrasinin temel direklerinden bir kaçı idi o saydıklarım

çelişki yok

hatırlatırım fotoğrafı siz görüp bunu benim görmemin sakıncalı olduğuna karar vererek yasaklattırmıştınız

bir tür egemensiniz diyebilirim

"sansürün fayda ve zararları" konulu ortaçağdan kalma bir tartışmaya girmeye ise hiç niyetim yok

görme imkanım olmadığından fotoğrafın ne şekilde küfür hakaret ve terör içerdiğini, sizin anlatmanızı bekliyorum

görüyormusunuz siz dikkat çekmeseniz hiç farkedemeyeceğim bir fotoğrafı acaip bir şekilde merak ettim

yasakçı zihniyetin bir türlü başedemediği bir sorundur bu

insanın merakı konusu yani

Tarih: 28 Eylül 2007, 17:29 - İp: 85.***.**3.228
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Duzeltmeniz icin tesekkurler, buraya yazilarim disinda hic turkce konusmadigimdan zorlaniyorum bazen.

Demokrasi eger baskalarinin kutsal saydigi, deger verdigi olgulara hakaret etme ozgurlugu veriyorsa cok acik soyluyorum oyle bir demokrasi olmaz olsun.

Insan digerinin goruslerine, ideolojisine katilmayabilir lakin bunun bin turlu yolu var ifade etmenin. Bir fotograf koyup altinada hos olmayan, satasan kelimeler yazmak edebsizlikten baska birsey degildir, bu demokrasi ile bagdaslasmaz diye dusunuyorum. (dedigim gibi bu benim dusuncem) Iste bu dusuncemi istek haline getirdim, sebeblerini yazdim ve kabul buldu.

Buna karsi olanlar olacaktir elbet. Ve diyorum benim anladigim demokrasi cercevesinde acsinlar bir konu ve tekrar geri gelmesini istesinler, sebeblerinide yazsinlar.

Ama gelip ben boyle istedim diye bana ve dusuncelerime hakaret etmesinler.

Ben ne o fotografa nede sahibine hakaret ettim. Adam kac ay gecmis CAGLAYAN mitinglerinden PS ile hazirlanmis bir goruntuyu koyuyor ve altina insanlarin sirf damarlarina dokunmak icin yazi yaziyor ki (bence) gereksiz idi.

Tarih: 28 Eylül 2007, 17:42 - İp: 192.***.**9.70
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

ne demek elimden geldiğince seve seve, ingilizce konusunda da siz bana yardım edersiniz birgün

orda gene yanlış olmuş

"zırvalamamış olurdunuz" demeliydiniz

ben o kelimeyi size karşı değil, usandığım devletlüme karşı kullanmıştım, bana karşı kullanmanızda sizin özgürlüğünüz tabi ki, aynı kelimeyi ben kullanırken olabilir, bana karşı kullanılırsa olamaz dersem kendi kendimle çelişmiş olurum

benim hiç kutsalım yok ama bende başkalarının kutsallarına küfür hakaret edilmesinden hoşlanmıyorum

tarihi kişiliklerin kutsallaştırılmasına ise tümden karşıyım

hakaret içermeden eleştiri (sataşma, mizah) ise gelişim için olmazsa olmaz bir şey

çok çok uzun bir konu bir iki satırda ifade edersem yanlış anlaşılabilir

şu anda sizinle tartışıyor birbirimizi daha iyi anlıyoruz

bu gerekli bişi, demek istediğim o

fotoğraf nasıldı ?

altına ne yazılmıştı ?

sataşma mıydı acaba, mizah mı vardı , hakaret mi içeriyordu ?

buna kişiler kendi özgür iradeleri ile karar vermeli

kendi gibi düşünmeyen herkesi hain ilan eden zihniyetedir kızgınlığım

faşizmi getirip aha size demokrasi diye yutturulmasınadır karşıtlığım, bana inanmayın gidin demokrasi nedir acaba diye bir araştırın

benim gibi düşünen herkesle bir arada olsam ne kadar sıkıcı bir durum olurdu bir düşünün

çok kültürlü ortamlar herzaman iyidir, esas korunması gereken budur

benim düşüncelerimin zayıflığından dolayı bir endişem yok ki, onları kutsalların arkasına gizleyip dokunulmaz kılayım

benim yanılmadığımı kim biliyor ?

demokrasinin güçlü tarafı bu işte

bana yanıldığım noktalarda yanıldığım şeyin yerine doğrusunu koyma imkanı sağlıyor

aynı şey karşı taraf içinde geçerli

neyse

Tarih: 28 Eylül 2007, 18:24 - İp: 85.***.**3.228
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cok dogru ve hos ifade etmissiniz
aynen altina imza atiyorum bende.

buna kişiler kendi özgür iradeleri ile karar vermeli
kendi gibi düşünmeyen herkesi hain ilan eden zihniyetedir kızgınlığım

Demissiniz ya. Iste o fotografta kendi gibi dusunmeyenleri aynen boyle disliyor ve kucumsuyordu.

Bende kendi fikrimi beyan ettim. Site yonetimide incelemis hakli bulmus.

"Belki fotografi ekleyen arkadas benim bahsettigim o kotu histe ve dusuncede o isi yapmis olmayabilir" diye dusunebiliriz. Ama fotografin altina yorumlar yazdik, ve burada suan oldugu gibi hala tartisiliyor olmasi ve kendisinin bir kelime bile etmemesi kanimca kasten yaptigi fikrini dogruluyor.

Uzun sozun kisasi: Sizin su son yazdiklariniz cok guzel. Ayni dusunceleri paylasiyoruz.

Lakin bir sorum olacak. Bu konudan uzak dusunun.

Sizin kutsallariniz yokmus, olabilir gayet tabii. Yalniz, iste bizim var. bunun da tabii olmasi lazim ki yazdiklarinizdan olgunlukla karsiliyacaginizi anliyorum.
Sorun ise, Boyle kutsal degerleri olan insanlarin kutsal saydiklari degerlere hakaret eden fotograf geldiginde ne yapalim? ozellikle asagisindaki yorumlar gittikce hararetleniyor ve insanlar birbirlerini kiracak seviyeye geliyorsa? Yanlis anlasilmasin. benim aklima pratik oldugu icin kaldirilmasini isteme talebi geldi ama eminim daha etkili olabilecek ve daha guzel uygulamalar yapilabilir.

Bu konuda hem fikir olursak sanirim bir daha ki sefere daha guzel bir tepki gosterebilirim, biliriz diye dusunuyorum

Tarih: 28 Eylül 2007, 18:59 - İp: 192.***.**9.70
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

Sizin kutsallariniz yokmus, olabilir gayet tabii. Yalniz, iste bizim var. bunun da tabii olmasi lazim ki yazdiklarinizdan olgunlukla karsiliyacaginizi anliyorum.

evt bunun yanıtını vermiştim

benim hiç kutsalım yok ama bende başkalarının kutsallarına küfür hakaret edilmesinden hoşlanmıyorum

Sorun ise, Boyle kutsal degerleri olan insanlarin kutsal saydiklari degerlere hakaret eden fotograf geldiginde ne yapalim? ozellikle asagisindaki yorumlar gittikce hararetleniyor ve insanlar birbirlerini kiracak seviyeye geliyorsa? Yanlis anlasilmasin. benim aklima pratik oldugu icin kaldirilmasini isteme talebi geldi ama eminim daha etkili olabilecek ve daha guzel uygulamalar yapilabilir.

öncelikle öğretici, eğitici birisi olmadığımı belirteyim, tek doğru budur demeden kendi görüşlerimi dile getiriyorum, her satırım tartışmaya açıktır

zaten ben sadece kendi fikrimi söyleyebilirim, sizde öyle, keşke sansürlenmeseydi de birebir görerek o fotoğrafın altına kendi görüşümü yazabilseydim, görmediğim bişiyi eleştiremiyorum ki

demek istediğinizi anladım, bende bazen kendime soruyorum

başkalarını aşağılayanlara karşı tavır ne olmalı ?

aynı aşağılamayla onlara karşılık versem, onlara kızma hakkım ortadan kalkar (ona hak ise banada haktır ama bu bizi nereye götürür)

benim kendi çözümüm mizah

milyonlarca insana "kan emici vampirler" diyen bir göya hukukçu muhtereme ne kadar kızsam da, aynı terbiyesiz uslupla karşılık vermeyi kendime yediremediğimden onunla dalga geçmeyi uygun görüyorum

sizin tercihiniz bambaşka olabilir

bildiğim birşey varsa yasaklamanın çözüm olmadığıdır

özgür ortamlarda çözüm bulunur, bunun yanıtı bende değil belkide beğenmediğimiz 10 yaşındaki bir çocuktadır

elimde imkan olsa olabildiğince ortamı özgürleştirir, yaratıcı zekanın ortaya çıkmasına imkan sağlamaya çalışırdım

aslında bu olaydan ayrı tutarak güzel bir tartışma konusu olabilir

yapılan her tartışma bizde eksik olan tartışma kültürünün gelişmesine olanak sağlıyor

son 15 - 20 senede o kadar çok şey değişti ki

tabuları yıkan sabahlara kadar bizi ekrana kitleyen siyaset meydanının bunda o kadar çok payı var ki

bu arada sizinle tanıştığımıza da sevindim

Tarih: 28 Eylül 2007, 22:18 - İp: 85.***.**3.228
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gercekten bende cok sevindim tanistigimiza

Goruslerime katilmasaniz bile asagilamadan ne dedigime degilde ne demek istedigimi anlamaya calismaniz cok hos.

Dediginiz gibi eger su tartisma uslubunu bir duzeltebilsek, o zaman herkes cok daha guzel olacak gibi.

Bu konudan bagimsiz bundan sonrasi: Sadece YASAK uzerine

yasaklamalardan inanin bende hoslanmiyorum. Ama bunun yaninda insaninda bir SEVIYE insani olmasi gerektigi muhakkak. yani yaptigi islerde, davranislarda bir seviye olmali ki yasaklanma olmasin. Insani insan yapan ozelliklerden birisi sanirim bu. Fakat her insan, insan yapan ozellikleri tasimadigindan olsa gerek yasaklamalara gerke duyuluyor.

Bilmiyorum bu sorun nasil giderirlir. Insan sifatlari bulunmayan insanlar aramizda dolastikca bir nevi korunmak gerekmez mi sizce?
Nasil anlatsam, Yani bir adam gelisi guzel her eve giremez, girip rahatca oturup oradaki yemekleri yiyemez. Izninin olmasi gerek bir eve girmesi icin. ona o izin verilmeden girmesi ve istedigi gibi kendine ait olmayan bir evde oturmasi seviyesizlik olacaktir. Buna bi yasak koymak gerekmez mi? yada bunun ismi YASAK degil belkide. benim bahsetmeye calistigim boyle bir durum iste.

simdi boyle biri benim evime girse, hic de tanimiyorum. komsularin bi kismi bunun yanlis oldugu soyleseler ona ve onu bir daha benim evime girmekten men etseler. fakat o gun tatilde olan ve sonradan gelen bir komsum aaa neden boyle yaptiniz cok ayip belki ben sizin gibi dusunmezdim birakin girsin eve bir daha bende bi bakiim dese.

Belki cok sig oldu ama boyle gibi geldi bana bu yasadigimiz olay. Ama belki boyle degildi bana oyle gorundu.

Seviyeli olduktan sonra hersey guzel sanirim. seviyesizligede bir care bulmak gerekir, dalga gecmekte isi polemige goturuyor. Sukut etmek desem bazen ise yariyor ama oda fikirleri bi nevi kapatiyor.

Boylesi bir tartisma ortami olusturmak sanirim yine aileden gelen ahlak la cok yakindan baglantili.

Sizde digerleri gibi asagilayip, bir kac kotu sey yazip gidebilirdiniz. Bu fark sanirim aileden alinan egitim ile yakindan alakali. peki bu tartisma kulturunu nasil kazanacagiz?

Tarih: 28 Eylül 2007, 22:48 - İp: 192.***.**9.70
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

biologus

kavga ediyor olmamız lazımdı, birbirimize güzel şeyler söylemeyelim

o kadar zor sorular ki, kısa bir yanıtı var mı bilmiyorum

bir arada yaşamayı daha yeni yeni öğreniyoruz, bu süreçten ABDde ABde büyük acılarla geçmiş, ve asgari müşterekte anlaşmışlar, neden onların gelişmiş, bizim gelişmekte olan ülke katogorisinde olduğumuzu hiç sorguladık mı ?

terörü dışarda tutarsak ben etrafta ne bir düşman, nede bir hain görebiliyorum

kendi sorunlarından ızdırap çeken insanların hak arayışları var

bu sorunların çözümü için politikacılardan yardım istemeyeceklerde kimden isteyecekler ?

senin YASAK demek istemediğin şey, aslında doğru şekli ile HUKUK olmalı

ama abidik gubidik HUKUKtan bahsetmiyorum

evrensel HUKUK kuralları ki, orda insan değerlidir, çakıl taşları değil

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ kavramını biz ÜSTÜNLERİN HUKUKU olarak algılarsak olmuyor, hınzır halkımız ARTIK yemiyor

daha iyi anlaman için bizim yaramaz çocuklara yönlendireyim seni, özellikle ahmet altan çok komik yazar

http://www.gazetem.net

south park seyrediyor musun bilmiyorum ama orda herkesle olduğu gibi bizimlede acaip dalga geçiyorlar, ve ben gülmekten yerlere yatıyorum

mizahın gücü işte

Tarih: 29 Eylül 2007, 01:01 - İp: 85.***.**3.228
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

biologus

kavga ediyor olmamız lazımdı, birbirimize güzel şeyler söylemeyelim
hakikatten bi an unutmusuz hemen baslayalim o zaman, siz var yaa siz..........

o kadar zor sorular ki, kısa bir yanıtı var mı bilmiyorum

bir arada yaşamayı daha yeni yeni öğreniyoruz, bu süreçten ABDde ABde büyük acılarla geçmiş, ve asgari müşterekte anlaşmışlar, neden onların gelişmiş, bizim gelişmekte olan ülke katogorisinde olduğumuzu hiç sorguladık mı ?

terörü dışarda tutarsak ben etrafta ne bir düşman, nede bir hain görebiliyorum

haklisiniz, Ayni gemide yasayan tayfalar gibiyiz, geminin dibi delinmis ama bir birimizle ugrasmaktan deligi kapayacak kimse yok ortada

kendi sorunlarından ızdırap çeken insanların hak arayışları var bu sorunların çözümü için politikacılardan yardım istemeyeceklerde kimden isteyecekler ?

senin YASAK demek istemediğin şey, aslında doğru şekli ile HUKUK olmalı ama abidik gubidik HUKUKtan bahsetmiyorum

Dun bu konu uzerinde biraz dusundum, hukukcular cok daha iyi bilir onlarada sormak lazim, HUKUK dedigimiz olgu kurallar toplulugu degilmidir? Kurallarda yasaklari icerir. Diger diktatorlerin uyguladigi yasaktan farki acaba cogunlugun olmasini istedigi yasaklara Hukuk diye bilir miyiz? Sanirim Hukuk biraz derin bir kelime. Benim gibi Sinorkel ile sig sularda yuzen degilde, tupunu takip derinlere dalan insanlar daha iyi tarif eder sanirim

evrensel HUKUK kuralları ki, orda insan değerlidir, çakıl taşları değil HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ kavramını biz ÜSTÜNLERİN HUKUKU olarak algılarsak olmuyor, hınzır halkımız ARTIK yemiyor daha iyi anlaman için bizim yaramaz çocuklara yönlendireyim seni, özellikle ahmet altan çok komik yazar

http://www.gazetem.net

south park seyrediyor musun bilmiyorum ama orda herkesle olduğu gibi bizimlede acaip dalga geçiyorlar, ve ben gülmekten yerlere yatıyorum
mizahın gücü işte

south park i seyretmez miyim, hastasiyim. Cizgi film ile cok guzel noktalara temas ediyorlar. Aslinda Amerikada bu basindan beri bahsettigimiz Yasak olayi yok, yani baskan hakkinda hadi cok acayip karikaturler, espiriler rahatlik la yapabilirsin kimsede bisey diyemez. Isin guzelligi halk zaten begenmezse tepki vermiyor ve yaptigi olay hemen unutuluyor. Turkiyede sanirim bize ogretilen uzerine dusme. Fakat uzerine dustukce olay daha cok popular oluyor. Sizin yaptiginiz gibi gulup gecilse cok daha guzel olacagina yurekten katiliyorum. iste insan nefsi terbiye istiyor hemen olacaginida sanmiyorum ama calismak gerek.

Tarih: 29 Eylül 2007, 13:21 - İp: 76.***.**3.162
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

biologus.. selamlar..

az önce bir arkadaşın portfolyosunu kontrol ettim.. tüm fotoğraflarını silmiş.. bazı fotoğrafları politik göndermeler içeren isim ve açıklama taşıyordu.. onun fotoğrafına kibarlığımı bozmadan yorum yazmış, "yazıkki kalıcı olamayacaksınız" demiştim.. keşke haksız çıksaydım.. fotoğraflar değerliydi.. bazı isim ve açıklamalar yanlıştı.. konunuzda bahsettiğiniz durumla tam çakışan bir olaydı.. fakat, farklı kimsenin fotoğrafları olması büyük ihtimal..

konunuza cevap yazdım... sadece içimden geçenleri sizinle paylaşmak istedim..

Gurbet ellere selamlar... Işığınız bol olsun..

Tarih: 29 Eylül 2007, 13:54 - İp: 85.***.**6.89