saltiks
saltiks (üye)
Denizli / Meraklı

Bir Konu Seçelim Onu Resmini Çekeli

arkadaşlar bir konu seçilsin tabi belki bu site yöneticisi tarafından olabilir ziyaretçilerde o konu hakkında birşeyler üretmeye çalissın. yaratıcılığı geliştirir araştırmayı. vallahi güzel olur.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 11:57 - İp: yok
saltiks
saltiks (üye)
Denizli / Meraklı

çok güzel olmazmı arkadaşlar . böylece kimse kedi köpek resmi göndermek yerine konu ile ilgili araştırma yaparak kurgulayarak ve güzeline yakalana kadar bir caba harcayarak resim gönderecek..mesela yalnızlık kavramı . bu resmedelim desinler . bizlerde uğraşalım iç dünyamızı resme aktarmaya çalışalım. herkesin bakış açısı farklı olacak ve ortaya çok renkli şeyler cıkacak. bu konu beni heyecanlandırdı.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 12:02 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Haklısın saltiks çok güzel olur... oylama falanda yapılır,konuyla ilgili en güzel resim falan seçilir bayağı iyi olur...

#alabi9001' tarafından 14.07.2005 00:47:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 00:38 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar sn saltiks,
,
Öneriniz ilk bakışta iyi fikir gibi görünse de , biraz düşününce ,
hiç de iyi fikir olmadığını sanırım görüyordur birileri..Ben onları kutlar ,ama olası diğerleri için yazacağım..

Fotoğraf ile ilgilenen insanlar , her nekadar bazıları farkında olmadan başlasalar da , ilk makinalarına sahip oduklarında kendi düşüncelerinin diğerlerinden bir ayrıcalık taşıdığı kanaatindedirler. Bunun çok belirgin olmamasının sebebi sadece özgüvene kadar yaşanan çelişkidir.. Çünkü artık makina eldedir ve geriye yapmak kalmıştır.Aslında göz denen mercek ile ardındaki beyin, gercekten çok lginç kareler çekmektedir ama onları kaydedecek bir film şeridi veya kart olmadığından, fotoğraf makinasına ihtiyaç vardır.İşte zorluk tam burada başlıyor.Çünkü: fotoğraf makinasını üreten beyin ile sizin beyninizin arasında bir sürü fark oluyor..Sonuçta siz o beynin ürettiğini anlamanız gerekmektedir, bu da çok kolay bir iş değildir..Sonuç olarak varmaya çalıştığım nokta şudur: Siz bir sürü beyne diyorsunuz ki; alın elinize bir makina, alın da bir vazo veya farklı bir nesne ve fotoğraf çekin gibi öneri sunuyorsunuz.
Öneriniz iyi niyetli ,ama hem tehlikeli , hem de insan beynine katacağından çok sıradanlaştırmaya hizmet ediyor.

#thalassa' tarafından 14.07.2005 11:58:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:50 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Devam>>Her gün birileri nasıl yaparım da bir sürü beyni aynı doğrultuya sokarım diye milyarlar harcamakta ve akla gelmedik numaralar cevirmektedir. Binlerce yıllık tarih boyunca hep bu yapılmak istendi ve yapıldı da .. Önerinizin iyi ve saf düşünce ile öne sürüldüğü çok belli ama birilerinin bu fikre evet demeden önce,
bir kere daha düşünmelerini sağlamak adına , karşı koyduğum için umarım bana kızmazsınız.Teknik konularda, delice bir paylaşımın her zaman arkasındayım..Ama bu tip konularda ,
konu fotoğraf bile olsa kabul edemem.Beyne ziyan bir durum olur çünkü özür ve sevgiler..

#thalassa' tarafından 14.07.2005 11:59:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:51 - İp: yok
saltiks
saltiks (üye)
Denizli / Meraklı

vallahi güldüm ya ne alakası var beyinleri tek tipe yönlendirmekle. ya bu siteye uğrayıp ta resim çekmeyi sevenler bizim de resmimiz yayınlansın diye ki bu insana mutluluk ve sevinçveriyor. kedisinin resmi menekşesinin resmi çekip gönderiyor. ve galeri nin çoğunluğu bu tarz resimlerle dolu. haksız değilmiyim siz değilmisiniz haftada 2 3 resim eklensin diyen .bu fikir sayesinde o konuya odaklanacakve olay sosyalhale dönecek. bu tek tipe götürmez fikirlerin zenginliğine götürür . her kesin olaylara bakışı farklıdır. böyle bir aktivite olursa siz katılmak istemeyecekmisiniz acaba...

Tarih: 14 Temmuz 2005, 21:11 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Bence thalassa yanlış anlıyor galiba.Dedikleri bir yerde doğru Ama bu konuyla dediklerinin ilişkisini kurmak biraz zor gibi geliyor...

Tarih: 14 Temmuz 2005, 21:48 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar,
bazen alakasız gibi görünse de yazdıklarım, kullandığım dil nedni iledir sanırım.fakat yalnış anlamadığıma emin olabilirsiniz.. Ben sadece biraz daha derinden girdim konuya.. Ama sulçü lisan var ise tabiiki özür.. bazen okuduğumu anlayamamam gibi durum da yaşayabilirim tabii.

Yine de derdimi belki anlatabilirim diye anlatmaya çalışayım..
Sn Saltiks , önerdiğiniz yalnış anlamadıysam ; Toplanacak bir çok fotoğraf severin , mesela kedi konusunu çalışıp sonra da bunu tartışmak gibi , gösteriye sunmak gibi anladım ..
Yalnış mı bilmiyorum? Eğer yalnış ise yazdıklarımı yok var sayarak aklınızından siliniz lütfen.. Yok anladığım doğru ise yazdıklarımın arkasındayım.. Diğer tüm yazdıklarımı gözden geçirirseniz zaten ne anlatmak istediğimi anlamamanız mümkün değil diye düşünmekteyim.Fakat yine de insan olduğumdan, tutarsız biri olduğumu düşünmenizi önerir , her yazdığımı araştırmadan kaale almamanızı öneririm. Sonuç olarak ben forumu kullanıp actığınız konu hakkında fikrimi söylemekteyim..Bunu yaparken ancak bilebildiklerim ile düşünebildiklerim kadar olmaktadır. Sevgiler.

Tarih: 15 Temmuz 2005, 03:41 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar ben de sevgili thalassa'ya katılıyorum bu konuda. insan beyni denen mucizevi varlığı bir takım kurallar koyarak yaratıcılığa teşvik edemezsiniz, tam tersine yaratıcılığı köreltmiş olursunuz. bu konulara ilgi duyuyorsanız size alp boydak'ın beyin yarım kürelerinin gizemi (beyaz yayınları) adlı kitabını öneririm. orada güzel bir öykü var, vaktinizi almayacaksam sizinle paylaşmak isterim:
küçük bir çocuk varmış, bir gün okula başlamış. öğretmeni derste bugün resim yapacağız çocuklar demiş. çocuk çok sevinmiş, çünkü resim yapmayı çok severmiş. hemen çıkarmış defterini boyalarını, başlamış bir resim yapmaya. öğretmen "ne yapıyorsun" demiş, "daha size ne resmi yapacağınızı söylemedim ki!"...

Tarih: 15 Temmuz 2005, 11:50 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

(devam) "çiçek resmi yapacağız çocuklar" diye devam etmiş. çocuk sayfayı çevirmiş, başlamış allı morlu renklerle çiçek resmi yapmaya, çiçek resmi yapmayı da çok sevrmiş zaten. fakat öğretmen, "durun" demiş, "daha çiçek resmini nasıl yapacağınızı göstermedim size". sonra tahtaya başlamış bir çiçek resmi çizmeye ve sınıfa dönüp, "işte böyle yapacaksınız çiçek resmini". çocuk bir kendi yaptığı resme bakmış, bir öğretmeninin yaptığına, kendininkini daha çok sevmiş ama çaresiz, yırtmış o sayfayı ve diğer sayfaya öğretmenininki gibi bir çiçek resmi yapmaya koyulmuş. gel zaman git zaman çocuğun ailesi başka bir şehre taşınmışlar. çocuğun da tabii okulu değişmiş. yeni okulunda da öğretmen çocuklardan resim yapmasını istemiş. bir süre sonra, bizim çocuğun yanına geldiğinde henüz resme başlamamış olduğunu görünce... >>

Tarih: 15 Temmuz 2005, 11:57 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

"sen resim yapmak istemiyor musun?" diye sormuş. çocuk "istiyorum," demiş "ne yapacağız?". öğretmen, "ne istersen, herkes aynı resmi yaparsa ve aynı renkleri kullanırsa, kimin ne yaptığını ve neyin ne olduğunu nasıl anlarım ben?". "bilmem." demiş çocuk ve başlamış eski öğretmeninin gösterdiği şekilde bir çiçek resmi çizmeye...

velhasıl, sevgili thalassa elbette sizleri itham etmedi, sadece bilmeden yaratıcılığı öldürecek bu gibi tuzaklara düşmemek gerektiğine dikkat çekmek istedi...

selamlar...

Tarih: 15 Temmuz 2005, 12:07 - İp: yok