vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

Zenitar 16mm Vs Samyang 8mm Balıkgözü

s.a arkadaşlar,
Bende samyang 8mm fisheye var. Bu lensin keskinliğinde mm'sinin küçüklüğünden ötürü belli problemler yaşamaktayım. Lensi kötülediğim anlaşılmasın. Yakında inş samyang 8mm ile yaptığım sanal turları 360izmir.com adresinden yayınlayacağım. Orada göreceğiniz gibi sanaltur sektörünün genel kalitesine yakışan çekimler oldu. Benim sözünü ettiğim high resoulation denen yüksek çözünürlüklü sanal turları çekemememiz ki bu beni profesyonelleşmek için başka çözümlere itti. Zenitar'ın 16mm lik lensini Nikon D5100 ile kullanmak istiyorum. D5100 1.5 crop bir makina, bunun ne denli bir açı kaybı yaratacağı benim için önemli, panoramik kafa ve Autopano gibi programlara sahip olduğum göz önüne alınırsa sizce Zenitar 16mm ile sanal tur çekimleri yapabilir miyim, 1.5 crop buna mani olur mu?

Bu lensi kullanan arkadaşların burada bilgilendirici yorumlarını bekliyorum. Bende soru sormak isteyen arkadaşlara sanal tur ve Samyang hakkında sahip olduğum küçük tecrübeye dayanarak cevap vermeye çalışacağım, şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 22 Ağustos 2012, 15:17 - İp: 78.***.**2.2
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu adamı pek sevmem ama sizin sorunuzla ilgili olarak Zenitar 16 mm nin full frame ve apsc sensör ile karşılaştırmalı fotoğraflara bi göz atmanızı tavsiye ederim, en azından bir fikir verecektir:

http://www.kenrockwell.com/zenit/zenitar-16mm.htm

Tarih: 22 Ağustos 2012, 16:37 - İp: 46.***.**3.230
vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

Ken Rockwell'in testinde yüksek f değerlerinde Zenitar çok başarılı ama testte kullanılan makinanın 5D olması insanı biraz kuşkuda bırakıyor. Neticede Full-frame Canon 5D ile testedilen bir lensin croplu d5100 de başarısız olma ihtimali var.

http://galactinus.net/vilva/retro/eos350d_zenitar.html

Bu adreste 1.6 crop'lu EOS350D ile çekimler yapılmış. Aslında görüntüler tatmin edici. Açıda kayıplar azımsanmayacak kadar çok ama lens fiyatına göre o kadar iyi ki sanırım yine çok iyi bir lens olan samyangı elden çıkarttığım an Zenitar alacağım. Sanal turda zenitarı tecrübe eden bir arkadaş var mı? Bir hata yapmayalım

Tarih: 22 Ağustos 2012, 18:52 - İp: 78.***.**2.2
  • 1