suzuki
suzuki (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Zenit 50mm 1. 9 Manuel Netleme Sorunu

Arkadaşlar bugün Zenit marka 50mm F 1.9 manuel lens aldım.Bir tanede Nikon için adaptör aldım lensi taktım dışarıyı çekmeye çalıştım fakat komple bulanık çekti.Ayarlamaya çalıştım ama bir türlü olmadı.Yakın objeleri çekerken netleme oluyor fakat uzak birşeye çevirince komple bulanık çıkıyor.Aynı zamanda flaşı kullanamıyorum.Bu lensi takınca hiçbir şekilde flaş devreye girmiyor.Bende ki makina Nikon D80...Sizce durum nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 18 Ekim 2014, 21:05 - İp: 88.***.**6.224
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.netfotograf.com/forum/lens/nikon-dx-af-s-nikkor-lens-ayarlari-49495-1.html

2011 deki açtığın şu forumu okudumda sanırım hala aynı noktadasın.
Ayrıca googleden yazdığın lensi aradım bulamadım o yüzden net bir cevap yazamayacağım.F.1,8 olmasın lensin ?
Yinede tahmin ettiğim gibiyse edindiğin lens cpu kontakları olmayan bir lenstir.Bu yüzden makinayla lens arasında haberleşme olmaz.M modunda kullanıp netlik ayarını kendin elle yapacaksın, flaşı da manuel açacaksın.

#atilla61' tarafından 19.10.2014 20:20:45 tarihinde düzenlendi.

#atilla61' tarafından 19.10.2014 20:27:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2014, 20:18 - İp: 92.***.**5.2
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

M42 vidali lenslerin calisma uzakligi nikonunkinden daha kisa oldugu icin sonsuza odak yapilamaz. Sonsuza odak yapabilmek icin adaptor optik lens icermek zorunda. Optik element iceren adaptorler fotograf kalitesini oldukca dusurur.

http://sovietcamerastore.com/wp-content/uploads/2014/01/m42-to-Nikon-Infinity-generic-2-of-4.jpg bunu alman gerek. Bu lensi boyle adaptorple kullanarak kalitesini dusurerek kullanmanin hicbir anlami kalmiyor acikcasi. Bir dier secenek lensin vida kisminin tamamen degistirilmesi, am abu durumdada lensin en arka mercegi aynaya carpa bilir.

Flash durumuna gelince: Makina ayarlarindan flash ayari muhtemelen TTL - flash olrak yapilmistir, bu ayari Manuel flash a etirip flash gucunu kendin secersen flash acilir.

Tarih: 20 Ekim 2014, 10:56 - İp: 217.***.**3.225
  • 1