akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Dslr’de Eski Lens Kullanımı

Sayın arkadaşlarım ,
SONY DSLR lerinde filmliler devrinden kalma bütün eski minolta lensleri kullanıyor ,
PENTAX taş devrinden sonraki imal ettiği bütün lensleri yeni DSLR'lerinde kullanıyor
NİKON gövdesinde AF motoru olan DSLR'lerinde analog zamanından kalma bütün eski lenslerini kullanıyor ,
CANON' a gelince fotoğrafçı dükkanlarında vitrinler yüzlerce eski FD serisi filmli SLR canon objektifi ile dolu , 50 -100 Tl ye satılıyor alan yok !
FD lensleri adaptör ile DSLR'ye takıp kullanmaya çalışıyorlar ne AF ne diafram nede netlik noktaları ,,, hiçbir şey çalışmıyor .
Ne yorum yapalım , siz söyleyin !!!

Tarih: 7 Aralık 2010, 01:48 - İp: 94.***.**5.247
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Sadece bu kadar da değil.. Eski bir Pentax kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki, Pentax DSLR'ler bu iş için biçilmiş kaftan. Hiç adaptör kullanmadan neredeyse 30 yıllık, kıytırık metal bir adaptör kullanarak da 40 yıllık lensleri kullanmak mümkün. Adaptörde chip vs de gerekmiyor. Netleme noktaları çalışıyor. Işık ölçümleri sorunsuz. Diyafram kontrolü serbest. Hepsinden çok çok daha önemlisi gövde üzerindeki titreşim engelleme sistemi sayesinde bütün bu lensleri titreşim engelleme özelliği ile kullanmak mümkün.

Yanlış bilmiyorsam bütün bu saydıklarım Sony için de geçerli.

Nikon ve Canon'da eski lensleri kullanmak mümkün değil mi? Elbette mümkün. Ama kısıtlar ve koşullar çok daha fazla. Yani gerçekten elinizde çok kaliteli optikleriniz olacak ve bir şekilde illa Canon ya da Nikon kullanacaksanız diyecek birşey yok ama, bence eskinin mükemmel lensleri kullanılacaksa ideali Pentax ya da Sony herhalde.

Bak yine eski Pentax'ımı özledim... Boşu boşuna satıp Canon'a geçtim resmen.. Tek derdim toz önleme sistemi olmamasıydı...

Neyse..

Tarih: 7 Aralık 2010, 09:06 - İp: 193.***.**7.122
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

PENTAX K5 biraz ucuz olsa , kayıtsız şartsız satın alırdım . ne lens derdi olurdu ne auto fokus . ne is nede VR .

Tarih: 8 Aralık 2010, 17:12 - İp: 178.***.**1.135
dervis2007
dervis2007 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

arkadaslar ben 5 ay once canon 500d aldim. ama simdi satip sony A33 aldim. 65 euroya minolta 28 105 VE 70 euroya minolta 50mm F1.7 aldim. yeni gibi gorunusleri var. bir tanede tele lens alacam. 75 euroya 75 210 f4 beercan vardi. fazla yiprandigi icin almadim. ama bu fiyata daha iyisini bulacagima inaniyorum yada minolta 100 300mm APO bulabilirim. ben fransada oldugum icin burada ikinci el piyasasindan cok minolta lensler var. hem cok kaliteli ve metal govde
is vr derdide yok

Tarih: 20 Aralık 2010, 00:11 - İp: 91.***.**9.10
  • 1