rockture
rockture (üye)
Ankara / Meraklı

Yardım Edermisiniz?

fotoğraf makinam NİKON D70 ve bu makinayı sahne fotoğrafları çekmekte kullanıcam.ve kendime makinama uyumlu lens almak istiyorum.fakat hiç bir fikrim yok malzeme(objecktif) konusunda. ışıklı ortamda(sahne ışıkları) aydınlık,net fotoğraf çıkartmalıyım.tepe flaşı kullanmıyorum.tercih ediceğim objektifin açıklığı ne olmalıdır.şu an için bir tanesi tele olmak üzere 2 tane almayı düşünüyorum.bir meraklı olarak olarak tecrübe ve bilgilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum sevgiler...

Tarih: 28 Haziran 2005, 17:41 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Çekim yapacağınız sahne iyi ışıklandırılmışsa pek sorun yaşamazsınız ancak her şartta sorunsuz çekim için f2.8 değerli objektiflere bakmanız sizin avantajınıza olur ancak bu kategori lensler bir hayli pahalıdır Sigma fiyat olarak biraz daha uygun seçenekler sunar onun modellerinide inceleyin derim

Tarih: 28 Haziran 2005, 18:24 - İp: yok
gediz-
gediz- (üye)
İzmir / Amatör

Sahne çalışmalarında sahnenein teknik donanımını önceden kestirmen zordur,karşıne ne tür bir sahne aydınlatması çıkacağını bilemesin,sağlıklı bir çekim yapmak istiyosan objektifin kadar filtrelerinde önemli,özelikle yansıma önliyici ve kırmızı ışıkların yaratığı etkileri önlemek için bir sarı filltre bulundurman yararına olucaktır,70-200[NikkorAF-S VR 70-200mm f/2.8G IF-ED olabilir) sigmada ideal derim ekonamik açıdanda hem sahne önü hemde sahne uzağından bu lenslerle rahat çalışabilirsin.Zaten önemli bir sahne gösterrisinde flaş kullanımı pek uygun görülmüyor,bazende yasaklanabiliyor,400ASA duyarlığında uzaktan tripot desteğiyle çekim yapabilirsin,hem daha yaratıcı olur ve hoş kompozisyonlar çıkarabilirsin,d70 in avantajlarını kullan derim;diopter(vizör) düzeltmeni iyi yapmayı unutma...

Tarih: 28 Haziran 2005, 20:27 - İp: yok
rockture
rockture (üye)
Ankara / Meraklı

peki bu noktada marka ve model olarak önerebileceğiniz lens çeşiti yada çeşitleri nelerdir?ewt.sigma uygun oluyor bi kaç yere baktım.birde sahne önü çekim için bir lense ihtiyacım war b u noktada tavsiyeniz ne olurdu.ewet yine 2.8 diyaframlı bir objektif almalıyım bunda aynı fikirdeyim.baştada dediğim gibi bir tane uzaktan çekimler için bir tanede sahne önü çekimler için lense ihtiyacım war.fakat hangi ölçülerde almalıyım tecrübesizim.

Tarih: 29 Haziran 2005, 16:35 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Çekimleri ne kadar uzaktan yapacağınızı bilmiyorum ama Sigma'dan önerebileceğim modeller şunlar yalnız ikinci modelin fiyatı epey yüksek

70-200mm f2.8 EX APO IF HSM
120-300mm f2.8 EX APO HSM

Tarih: 29 Haziran 2005, 17:04 - İp: yok
gediz-
gediz- (üye)
İzmir / Amatör

Kobranın verdiği objektif isimlerine hemfikirim,sahneönü ve uzağı için 70-200mm ile çok iyi çekimler yapabilirsin,gayet idealdir ve yeterlidir,bu konu için nekadar bütçe ayırdın bilmiyorum ama ikinci bir objektife kafanı fazla yorma,almak istersende biraz daha para ekleyip daha farklı amaçlardada kullanacağın bir objektif alırsın,70-200mm alıp; sahne çekimlerinde kullanacağın aralıkları test imkanın olursa önceden gidip bir göz geçirmen,nerelerden,hangi uzaklıklardan konumlanmalıyım fikri sağlıklı olur,hazırlıklı olursun,süprizle karşılaşman olasıdır böyle durumlarda,gerisi senin yeteneğine kalmıştır....
sahne çekimlerini galeri bölümünde görme dileğiyle...

Tarih: 29 Haziran 2005, 19:38 - İp: yok
özkök
özkök (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlarımızın tavsiyeleri son derece yerinde ve kaliteli seçenekler.Paranız olsa ve keşke bu ürünleri alabilseniz.
D70 ile birlikte satışa sunulan;
Nikon 18-55 f/3.5-5.6ED AF-S DX Zoom (fuaye, sanatçı odası, sahne içinde veya altındayken kullanabilirsiniz) (179$ US fiyatı)
Biraz daha yakın uzaksanız sizin elinizi daha rahatlatabilecek
Nikon 18-70 f/3.5-5.6ED-IF AF-S DX Zoom (339$ US fiyatı)lensler olabilir.
Eğer sahneye uzak duracaksanız ki öyle olacağını sanıyorum. O zaman;
Nikon AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G ED (250$ US fiyatı ama emin değilim araştırın lütfen) lens olabilir.
Arkadaşların tavsiye ettiği lensler kalite açısından oldukça iyi değerlere sahipler. Benim söylediklerim tavsiyeden öte sadece
bilgi çeşitliliğini sağlamak anlamında.
Yabancı sitelerdeki bazı değerlendirmelerin ışığında en iyi fiyat/performans oranına sahip lensler olablilirler. D70 her ne kadar da iyi bir kamera olsa da, giriş seviyesi,profesyonel bir kamera sınıfında değerlendiriliyor.
Belirttiğim lensler D70 ile aynı düzeyde sayılabilir.
Ancak yinede son söz üstadlarımızındır.

Tarih: 29 Haziran 2005, 19:40 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

120-300 f/2.8 lensi cok ama cok pahali, keske para olsa da hepimizde olsa.. 70-200 f/2.8 ile extender de kullanabilirsin.. yakin cekimlerde sana bir tavsiyem de 50mm f/1.4 lensi olacak.. fiyati cok uygun ama karanlikta yarasa gibi olur makinen..

Tarih: 30 Haziran 2005, 13:03 - İp: yok
kobayashi
kobayashi (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer o kadar para veremiyecem diyorsan tek lensle işi bitirmek için
Nikkor AF-S 24-120 f:2.5-5.6 ED-IF-VR lensi nir denemeni tavsiye ederim.VR olması büyük bir avantaj olur senin için.Türkiyeden 600 dolar artı KDV civarı bir fiyata bulabilirsin..

Tarih: 30 Haziran 2005, 15:41 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

24-120mm f/3.5-5.6G ED-IF AF-S VR Zoom-Nikkor olacak

Tarih: 30 Haziran 2005, 17:31 - İp: yok
gediz-
gediz- (üye)
İzmir / Amatör

O akşam çekim yaparken fındık fıstık satsan bile çıkartırsın objektif masrafını espiri yapıyorum yanlış anlama lütfen,biraz fazla maddi konular yani enazından benim ve burada birkaç arkadaşım için;umarım birgün bizde iyi objektifler arasında seçim yapmak zorunda kalırızda iyi birkaç objektifimiz olur burdan bir listeyle çıkarsın ,seçimlerini oldukça daraltmışındır zaten ,ona göre alırsın artık,umarım faydamız dokunmuştur...

Tarih: 1 Temmuz 2005, 07:19 - İp: yok