özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Uv Filtreler Hakkında Bir-kaç Soru

Merhaba arkadaşlar,

EOS 350D makinam için uzun araştırmalardan sonra Tamron AF 17-50 f/2.8 lens sipariş etmiş bulunmaktayım. Lensim yolda ben de meraktayım..

Hem internette, hem de bu forumda biraz araştırma yaptım ve UV filtreler için yazılan birçok şeyi okudum. Ancak böyle durumlarda hep kafam karışıyor, yapacağım şeyi hiçbirşey okumadan yapsam benim için daha hayırlı olacak ama neyse..

Şimdi efendim, ben bu gıcır lensime bir UV filtre almak istiyorum. Ama filtrenin Ultra Viyole etkisinden faydalanmaktan çok lensi dış etkilerden korumak güdüsüyle..

Öncelikle şunu sormak istiyorum, birçok yazıda UV filtrelerin lense olan faydalarının yanında görüntüde bir kayba sebep olduğundan bahsedilmiş. Bu kayıp kayda değer mi? Yani en azından lensin tozdan, kirden göreceği zararı göze alıp, UV filtre kullanmayarak bu görüntü kaybına müsaade etmemeli mi, yoksa tersi mi?..

Bazı tartışmalarda da UV filtreler yerine başka alternatifler önerilmiş, bunların başında Polarize, Skylife ve ND filtreler geliyor. Gerçekten UV filtrelere alternatif olarak düşünülecek filtreler var mıdır yoksa işlevleri, etkileri çok farklı mıdır? Polarize ve Sky Life filtreler hakkında az-çok bilgim var ama bu ND filtreleri bilmiyorum açıkçası. Bir de bu ND filtrelerin 2X, 4X, 8X olanları var. Bilen ya da kullanan bir arkadaş ND filtreleri ve X'lerin ne anlama geldiğini biraz anlatırsa tam süper olur.

Diğer bir sorum UV ile UV(0) arasındaki fark olacak arkadaşlar. Piyasada UV ve UV(0) adı altında satılanları var. UV(0) olanları UV'den daha pahalı gördüm genelde. Nedir bunların arasındaki fark, (0) neyi ifade eder?..

Ve son olarak yardımsever arkadaşlarım marka konusu.. 25 YTL'den başlıyor, 150 YTL'ye kadar UV filtreler var. Alayım gitsin mi bi 25 YTL'lik yoksa biraz daha kıyayım mı paraya? Marka olarak en çok B&W ve Heliopan önerilmiş birçok forumda. Eğer almışken iyi birşey al diyorsanız bunlardan birisini almayı düşünüyorum. İkisinin fiyatı da birbirine çok yakın, siz olsanız hangisini tercih ederdiniz, B&W mi yoksa Heliopan mı?

Son demiştim ama son anda bir soru daha geldi aklıma. Bu sefer inanın son. Bir başka tartışmada da parasoleyin de lensi koruma işlevi gördüğünü, bu yüzden UV filtre kullanmaya gerek olmadığını okumuştum. Bu doğru mu? Koruyorsa bile toza karşı nasıl koruyabilir ki? Daha önceden hiç parasoleyim olmadı ama sanırsam sipariş ettiğim lenste parasoley pakete dahil olarak geliyor. Parasoley lensi korur mu hakkaten, ve koruyorsa da korumuyorsa da, bir lenste hem filtre, hem de parasoley kullanmak mümkün müdür, yoksa birini takınca diğerini çıkartmak zorunda mı kalacağız?.

Çok soru sordum biliyorum ama zahmet edip bilgilerini ve deneyimlerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum..

Tarih: 16 Kasım 2007, 11:45 - İp: 212.***.**5.204
eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

UV filtreler aşırı günlük güneşlik ortamlarda solgunlaşan renkleri biraz daha canlandırıyor diye biliyorum ama sanırım buda markadan markaya değişiyor. Bunun dışında renk içermediklerinden koruyucu cam olarak da kullanılıyormuş. (mantıklı)

ND'ler veya polarize ise benim bildiğim kadarıyla bambaşka birşey.

ND fotoğraftaki tüm ışığı absorbe ederken polarize kullanım özelliğine göre değişik açılardan gelen ışığı absorbe eder.

Tarih: 2 Mayıs 2013, 17:10 - İp: 88.***.**4.226