adagio
adagio (üye)
Ankara / Amatör

Uv Filtre Olmazsa Olmazmıdır?

Herkese iyi günler ,
1 hafta içinde uzun süre hayalini kurup sonunda elime geçecek olan 70-300 is usm objektifime kavuşacağım.
problem ise şu aldığım ıvır zıvır diğer ihtiyaçların ardından filtre kısmını düşünemedim ve geriye attığım için unuttum.
Sorum kısaca şu , bu objektife dünyanın parasını verdikten sonra filtresiz kullansam ne gibi sakıncaları var , araştırdığıma göre filtrenin bir yararı düşerse çarparsak edersek optiği korumak amaçlı , peki bu uv ışınlardan etkilenme ile ilgili kısım gerçekten çokmu etkili?
UV filtresiz bir süre kullanırsak bir sorun çıkarmı çünkü aldımı iyisinden almak gerekiyormuş çünkü fotoğrafların kalitesini dandik bir filtre çok düşürüyormuş.
Parasoley et-65 gelecek oda sanırım bu uv filtrenin sorumlulularının bir kısmını yerine getiriyormuş.

Yorumlar ve cevaplar için şimdiden teşekkürler

Tarih: 30 Haziran 2012, 05:59 - İp: 46.***.**9.215
liteon
liteon (üye)
İstanbul / Amatör

Parasoley gelecekse UV filtreye gerek yok. Görüntü kalitesine olumsuz etkisi var çünkü. Lensinizi güle güle kullanın.

Tarih: 30 Haziran 2012, 11:41 - İp: 78.***.**8.250
adagio
adagio (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürler cevap için , parasoley i zaten mümkün olduğunca üstünde tutar hem araya dedğin gibi bir cam daha koymayıp keskinlik kaybı yaşamam hemde ekstra masraftan kurtulurum , filtrelere yatırım inşallah eylülde

Tarih: 30 Haziran 2012, 23:31 - İp: 46.***.**0.17
ulassscannn
ulassscannn (üye)
İstanbul / Amatör

70-300 de gerek olmayabilir de merak ettiğim bişey var, parasoley takmak için filtre cıkarılıyormu ? Zaten tele objektiflerin parasoley i uzun oldugu icin koruma işini o yapar ama filtre varken takılıyormu ?

Tarih: 2 Temmuz 2012, 21:02 - İp: 78.***.**9.185
deklansorist
deklansorist (üye)
Sivas / Doğa Fotoğrafçısı

bence kesinlikle olmazsa olur. ben hep parasoley kullanırım. ilk başladığım zaman dandik bir UV filitrenin fotografa olan etkisi görünce filitreyi ayağımın altına attım kırdım bir daha elime gelmesin diye. eğer fotograf çekiyorsanız makinenizi çarparsınız, lensinizi çizersiniz. bunları kabullenmek lazım. tabiki önlemini almak lazım ama mevzuu fotograf çekmekse oda kaliteli olmalıdır.

Tarih: 15 Temmuz 2012, 14:58 - İp: 95.***.**5.112
art-dent
art-dent (üye)
İzmir / Amatör

Bence UV filtre hem olmazsa olmaz hem de kalitelisi olmazsa olmaz... cam kalitesi iyi olmayan markaların tabii ki keskinliğe etkisi var, ama bu kalitteli ürünlerde sorun olmuyor. objektifi koruması da cabası... bir süre kullandıktan sonra (istediğiniz kada dikkat edin) filtrenin camında leke ve çizikleri görünce objektifi nelerden kurtardığınızı daha iyi anlıyorsunuz...

www.atolyeartlens.com

Tarih: 16 Temmuz 2012, 13:37 - İp: 78.***.**6.32
celebrimbor
celebrimbor (üye)
Samsun / Amatör

Aynı şey nikkor 70-300 vr de de geçer li mi ? Filtresiz kullansak ve çizik olasılığı temiz kullanma dahilinde en aza indirgeyerek kullansak
kalitede bir sorun olur mu ?

Ayrıca bu objektif için uygun ve makul bir filtre önerebilir misiniz ?

Ek olarak parasoley taksak filtreye gerek kalır mı ?

#cambaz_blood' tarafından 16.07.2012 23:09:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2012, 23:07 - İp: 88.***.**3.58
  • 1