laz-er
laz-er (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

Teleobj. Kaç Kat Büy. Nasıl Hes?

Selam arkadaşlar. Daha önce buralarda okumuştum. Ancak şimdi bulamıyorum. Lütfen bilen biri bi daha açılayabilirmi. Tele objaktiflerin üzerindeki teknik bilgilerinden; kaç kat büyütme yaptığı nasıl hesaplanır. (hesaplama formülü nasıldır) ilginize şimdiden teşekkür.

Tarih: 1 Şubat 2006, 23:05 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba laz-er, gayet basit, objektifin üstündeli iki milimetrik değerden büyük olanı küçüğe bölerek bulabilirsin. Örneğin Canon'un standart objektifi 18-55mm; 55/18=3 optik zoom gibi...

Tarih: 1 Şubat 2006, 23:22 - İp: 85.***.**8.10
laz-er
laz-er (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

sn droral. teşekkür ederim. ayrıca sizden ilgigörmek hoşuma gitti. belki hatırlarsınız. 3 ay kadar evvel telekonverterler üzerine yazışmıştık. bu konu da ozamanlardan kaldı. (ozamanlar yüzeysel okumuş ve geçmiştim. ancak şimdi işi derinleştirdim.) Teşekkür.

Tarih: 1 Şubat 2006, 23:28 - İp: 85.***.**1.53
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Evet hatırlıyorum . Yardımcı olabildiysem sevindim...

Tarih: 1 Şubat 2006, 23:52 - İp: 85.***.**8.10
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Büyütme deyince bende makro oranındaki gibi bir büyütmeyi sorduğunu sanmıştım.

Peki yakınlaştırma değil de büyütme oranını hesaplayabileceğimiz bir formül de var mı ?

Ayrıca 3x gibi bir değer bence pek birşey ifade etmiyor. 18-55 de 3x 70-210 bir objektif te 3x oluyor. Ancak ikisi biribiriyle kıyaslanamayacak kadar farklı yakınlaştırma oranlarına sahip. Burda bence önemli olan minumum ve maksimum değerlerin bizim ihtiyacımıza cevap verip vermediği. Yoksa bir objektifin tek başına 10x olması pek birşey ifade etmiyor.önemli olan kaç mm de başladığı ve bittiği.

Tarih: 3 Şubat 2006, 23:31 - İp: 85.***.**9.34
  • 1