mujdatyazici
mujdatyazici (üye)
İstanbul / Amatör

Teleconvertor İle İlgili Bilgisi Olan

Arkadaslar ustadlar benim sizden bir
bilgi almam lazim bende d90 var 18-200mm objektif im var
ben simdi sigma 2x teleconverter almayi dusunuyom simdi bem
bu teleconverter bana yani fotograflarda dezavantaj
olustururmu pek bilmiyorum sizden yardim istoyorum
ve nerden ve daha ucuza alabilirim sizden yardim isriyorum bilgisi olan
lutfen bana yardim etsin. simdiden sagolun

Tarih: 30 Kasım 2011, 15:55 - İp: 149.***.**4.239
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

2x converteri o lensle kullanamazsınız. Sebebi aşağıdaki konulardaki cevaplarımda açıklamıştım.

TIKLAYIN

TIKLAYIN

Tarih: 30 Kasım 2011, 17:32 - İp: 96.***.**4.180
mujdatyazici
mujdatyazici (üye)
İstanbul / Amatör

abicim verdiğin bilgilere cook tesekkur ederım benım bunlardan hiçbirinden haberım yok bi maazaya gitsem ssatmak için elindengeleni yapar bilgi vermez..
peki ben bişiydaha sorsam sigma 50-500mm lens için ne söylersiniz buna converter takıncada aynımı olur kusura bakmayın vaktinizi aldım hersey için sagolun..

Tarih: 30 Kasım 2011, 18:00 - İp: 85.***.**4.195
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sebebini,işin matematiğini anlatmıştım o konularda ama bir daha yazayım .

DSLRlerin AF sistemleri f8 üzerinde zorlanmaya ve fokus yapamamaya başlar ( bunun seçtiğiniz diyaframla alakası yok - lensin maximum açıklıktaki diyaframı ile ilgili ).

2x converter , size 2 stop kaybettirir . Bu durumda f8'den 1 stop aşağı inersek f5.6'ya , 2 stop inersek f4'e geliriz . Yani lensiniz f4 olacak ki , concerter takılıp 2 stop kaybedildiğinde f8'i geçmesin .

Sigma 50-500 mm , f4-f6.3 bir lens . Yani 50mm ve biraz üstünde f4 , tele değerlere gelindiğinde f6.3'e kısılan bir ditaframa sahip .
Demek ki AF çalışsa çalışsa 50-80mm arası filan çalışır - eh o durumda da konverter gereksiz zira lens zaten 500mm'e ulaşıyor .

400-500mm'de ise f6.3 üzerine 2 stop eklerseniz , f9'u geçersiniz .

Özetle , f4 diyaframdan daha kısık lenslerde/kit zoomlarda 2x konverter çalışmaz.

Tarih: 30 Kasım 2011, 20:14 - İp: 96.***.**4.180
mujdatyazici
mujdatyazici (üye)
İstanbul / Amatör

anladım ozaman benim için cok gereksiz bişey oldu bu sizde olmasanız valla bizim işimiz zor verdiğiniz o değerli bilgiler için cok tesekkur ederım zamanınızı aldım kusura bakmayın ıyı çalısmalar..

Tarih: 30 Kasım 2011, 22:30 - İp: 85.***.**4.195
  • 1