muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

Tecrübeli Arkadaşların Yardımını Bekliyo

Merhabalar,

insan manzaraları fotoğraflamayı seviyorum. Ancak yanlarına yaklaştığımda doğallıkları bozuluyor. Bu yüzden bir tele lens almayı istiyorum.

Makinemi elime alıp gezmeyi ve o sırada denk gelen kareleri fotoğraflamayı çok severim.

Tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim:

Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro (Nikon)

Bu lens ile tripod kullanmadan istediğim bu fotoğrafları çekebilir miyim?

Tireşim engelleme olmadan net fotoğraflar çekebilir miyim?

Yardımınızı bekliyorum.

Tarih: 24 Eylül 2013, 06:25 - İp: 212.***.**4.18
egemendemir
egemendemir (üye)
Ankara / Amatör

titreşim engelleme olmadan 300mm odak uzaklıgında keskin fotograf çekmen zor tabi ama mümkün. enstantaneyi 1/300 den aşağı kullanmamaya çalış. ışık yetersiz gelirse isoyu yükselt. gibi.. enstantaneyi ne kadar yüksek kullanırsan keskin fotoğraflar yakalarsın ama kompozisyona derinlik verme leke dağılımı sağlama gibi şeyler yapamazsın.

Tarih: 24 Eylül 2013, 14:15 - İp: 91.***.**5.116
aktunct
aktunct (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba ben bahsedilen lensin benzeri sigma 70-300 dg apo kullandım ve sattım simdi tamronun 70-300 vc usd yani titreşim önleyici modelini kullanıyorum tek söyleyebileceğim şey 300 mm de bile net pozlar çekebilirsin hedefi resmen kilitliyor titreşim engelleyici özelliği olmayan tele lenslere sakın bulaşmayın.Ne kadar para o kadar köfte hesabı.

Tarih: 24 Eylül 2013, 19:32 - İp: 77.***.**2.68
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

anladığım kadarıyla sokak fotoğrafçılığına ilginiz var fakat bence yanlışlık yapıyorsunuz, olayın içinde olduğunuzu fotoğrafa yansıtabilirseniz çok daha tatmin edici kareler yakalayabilirsiniz kabul ediyorum zor ama sonuçları çok daha iyi. sanırım fiyatından dolayı bahsettiğiniz lense yöneldiniz netlemesi yavaş ve sesli, ağır bir lens diyafram değeri yüksek yani belli bir zoom değerinden sonra elde çekimlerde net fotoğraflar çekemeyebilirsiniz. şahsi tavsiyem 50 veya 35mm lens ile o anın içindeymiş gibi fotoğraflar çekmeniz. tabiki kişisel tercihinizdir ama lens tatmin etmeyebilir sizi bu konuda

Tarih: 26 Eylül 2013, 00:58 - İp: 24.***.**9.20
  • 1