erhan430
erhan430 (üye)
İzmir / Amatör

Tamron 90mm 2. 8 Makro Net Alan Sorunu

Merhaba arkadaşlar; Nikon D5000 gövdeme TAMRON 90mm 2.8 Makro lens aldım fakat 1:1 büyütme oranına getirdiğimde (95mm) Büyütülen alan (net alan) çok küçük kalıyor diğer yerler neredeyse tamamen flu kalıyor.Objemi yatay olarak enlemesine çektiğimde net alan derinliği artıyor, bu güzel birşey fakat dikey olarak yani objemin önü ile arkasını çok kısık diyafram f22 kullansam dahi net çekemiyorum sadece küçük bir kısmı net çıkıyor..Bu durum sizce normalmidir ? Değerli bilgilerinize ve önerilerinize ihtiyacım var..Teşekkürler, sayılar..

#erhan430' tarafından 25.05.2012 03:10:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2012, 02:57 - İp: 88.***.**5.244
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet normaldir. "Focus bracketing" denen odak basamaklama (Turkcesi'ni uydurdum) yontemi tek cozum (eger TS-E lensin yoksa). 4-5 farkli noktaya odaklanip sonra fotograflari bir programd abirlestiriyorsun. Photoshop ve Photoshop Elements bu isi yapiyor galiba.

Tarih: 25 Mayıs 2012, 06:58 - İp: 125.***.**5.244
erhan430
erhan430 (üye)
İzmir / Amatör

Anladım efendim, sabit nesnelerde bu mümkün ama böcekler için imkansız birşey olsa gerek..Peki diğer üst düzey lenslerde aynı durumdalar mı ? Net alanları çok mu küçük ? Örn. sigma 150-180 EX, Tamron 180mm..?

Tarih: 25 Mayıs 2012, 09:03 - İp: 88.***.**5.244
erhan430
erhan430 (üye)
İzmir / Amatör

Ayrıca bu lensin tüm odak mesafelerinde 2.8 diyaframla çalışabileceğini sanıyordum.Oysa en düşük odak mesafesinde 1:1 büyütme oranında yani 95mm de minimum F5.6 diyaframa düşüyor.. 2.8 diyaframı sadece en uzun odak mesafesinde kullanabiliyorum..

Tarih: 25 Mayıs 2012, 09:20 - İp: 88.***.**5.244
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

anladigim kadariyla 90mm sabit odakli f.2.8 lensiniz var 2.8 f degerini her sartta kullanmaniz gerekir isik sartlari uygun oldugu surece

Tarih: 25 Mayıs 2012, 13:51 - İp: 69.***.**5.169
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

1:1'e dogru yaklastikca "efektif diyafram" denen sey azalir. Bu makro lenslerde "genelde" stop kadar etkili, yani f2.8 objektif f5.6'ya dusuyor. Nikonlar bu degeri gosterir, Canonlar gostermez (makine gene f2.8 degerini verir).
Odak degeri arttikca net alan derinligi azalir, dedigin gibi 150-180mm lenslerde net alan derinligi daha da az. Bu yuzden ufak model-urun cekimlerinde 35-60mm arasi makro lensler kullanilir ki alan derinligi sikintisi olmasin (ya da daha az olsun).

Tarih: 25 Mayıs 2012, 14:23 - İp: 125.***.**5.246
erhan430
erhan430 (üye)
İzmir / Amatör

Evet bulo kardeş, bende senin gibi aynı fikirdeydim 2.8 i her odak noktasında vermesi lazım..Aslında lenste şöyle birşey var. Makro 1:1 95mm modunda çekim yaparken sadece yataydüzlemdeki objeleri netliyor, dikey olarak yani objenin önü ile arkası tamamen flu oluyor !!! Önümüzde uzunlamasına duran cisme önündn odaklama yaptıktan sonra ortası yada arkasını netlemek için odak mesafesini uzatmamız gerek, bu durumda diğer taraflar flu oluyor. Sanırım bu makrolar için kaçınılmaz bir durum.. Makro lense sahip arkadaşlar son bir mesajla beni bilgilendirirse memnun olurum. Siteden lensinaldım ama daha onay vermedim sırf bu yüzden..

Tarih: 25 Mayıs 2012, 15:58 - İp: 78.***.**9.132
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Begenmedin yani verdigim cevabi
Internette "effective f-stop macro", "effective aperture macro" diye arat istersen.
Ek not: Odak mesafesi buyudukce, yani ornegin 180mm makro lensin varsa, bu efektif diyafram azalmasi daha az oluyor. Canon 180mm'de 2 stoptan daha az oluyor ornegin.

Tarih: 26 Mayıs 2012, 05:51 - İp: 125.***.**5.246
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Önümüzde uzunlamasına duran cisme önündn odaklama yaptıktan sonra ortası yada arkasını netlemek için odak mesafesini uzatmamız gerek, bu durumda diğer taraflar flu oluyor. Sanırım bu makrolar için kaçınılmaz bir durum. "

Of, of ki ne of arkadaşım Daha en basit optik kuralı - fotoğrafçılığın olmazsa alan derinliği ne bilmeden nasıl girişmişiz bu makro işine. . Enlemesine tabi her yer net olacak zira objektiften hemen hemen aynı mesafede uzaklıkta. Boylamasına ise mesafe çok farklı - tabi önü/arkası/ortası farklı olacak.

Makroya ara verip, önce normal fotoğrafçılığı tam öğrenelim derim - sonrası nasıl olsa gelir ...

Tarih: 26 Mayıs 2012, 08:34 - İp: 96.***.**5.17
erhan430
erhan430 (üye)
İzmir / Amatör

Ben cevabınızı beğenmedim demedim ozturert kardeş anladım yazdıklarınızı, 2.8 diyaframı makroda kullanamıyoruz malesef, teşekkür ederim yazınız için..Paperman; ben hiç makro lensi elime alıp çekim yapmadım ama alan derinliği, odak noktası ve diyafram ilişkisini gayet iyi biliyorum 3 yıldır sadece manzara çekiyorum.Bu kadar hassas bir lens kullanmadım, 1mm kaydırmak dahi bozuyor fotoğrafı !! Makro lenslerin çok farklı bir yapısı ve kullanım tarzı varmış ki bunu anlamak için makroya ara vermeye gerek yok, biraz pratik yaparak anlaşılabilir sayın Paper...Hatta şuandan ittibaren gayet güzel fotoğraflar çıkarmaya başladım.. Yani kısaca ifade etmek gerekirse, "makro" manzara fotoğrafı çekmekten çok zormuş..Ama öylesine güzel kareler görüyorum ki bu zorluğa değer, biraz zaman ve sabır..Teşekkür ederim yazılarınız için..

Tarih: 26 Mayıs 2012, 11:10 - İp: 78.***.**9.132
erhan430
erhan430 (üye)
İzmir / Amatör

Bu arada Paperman, fotoğraflarınız mükemmel olmuş..hayran kaldım..

Tarih: 26 Mayıs 2012, 11:17 - İp: 78.***.**9.132