emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Tamron 17-50 Netleme Sorunu

Merhabalar yaklaşık 1 ay önce tamron 17-50 aldım lens elime 2-3 hafta önce ulaştı. İlk denemelerim sonucunda farkettim ki Tamron 17-50 çok yavaş netleme yapıyor hatta bazı anları kaçıracak kadar yavaş buda yetmezmiş gibi bazen yanlış yerlere odaklama yapıyor bir örnekle göstermek istiyorum.

Tarih: 6 Mart 2012, 20:46 - İp: 95.***.**0.218
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de Canon bayonetli Tamron 17-50 kullanıyorum. Evet netlemesi çok hızlı değil ama keskinliği tartışılmaz. Yüklediğiniz fotoğrafta lens değil de AF noktalarıyla ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum. Çünkü makine arkaya odaklanmış ve gayet de net çıkmış.

AF noktaları auto olduğunda istemediğimiz yerlere de odaklayabiliyor. Bu fotoğrafta da aynı sorun oluşmuş. Çözüm basit, AF noktalarını kendiniz ayarlayıp sadece birini kullanarak istediğiniz yere odaklayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Tarih: 6 Mart 2012, 23:23 - İp: 92.***.**2.149
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Yok dediğiniz gibi istediğim yerlere ayarlayabiliyorum tabi onu biliyorum ancak benim diğer lenslerim otomatik odaktayken hiç böyle sapmalar yapmıyor yani çok şaşırdım bu kadar çok hata yapmasına çok sık yapıyor bunu. Keskinliği ise gerçekten çok iyi

#emreaksoy' tarafından 06.03.2012 23:54:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2012, 23:54 - İp: 95.***.**0.218
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

bu yaşadığınız sorun için önce istediğiniz konuya netleyin sonra kadrajı ayarlayın. af noktaları seçimi yüzünden kamera herzaman sizin istedeğiniz yere netlemeyebilir

Tarih: 7 Mart 2012, 09:00 - İp: 85.***.**5.200
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Tesekkur ederim ancak en bunlari uyguluyorum zaten ama bazen inanilmaz basit sapmalar yasatiyor yani bembeyaz bir duvardaki kirmizi supurge sapini netlemek istedim istedim ve sapi af noktalarinin ustune ozellikle denk getirdim ancak buna ragmen netleyemedi ve yakinindayim diger lenslerim le ayni isi yapiyorum inanilmaz dogru isler cikartiyorlar hadi zor bir cekim olsa anlayacagim ama zor da degil. Tesekkur ederim tekrar

Tarih: 7 Mart 2012, 13:39 - İp: 95.***.**0.218
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Back/front focus problemi olabilir mi ? diye düşünüyorum ama bu sorun daha yakın milimetrik sapmalarda görülebiliyor. Bu kadar farkeder mi bilemiyorum açıkcası.
Tamron ve Sigma lenslerde bu şekilde kalibrasyon hataları olduğunu duymuştum. Bazı makinelerde bu ayarı siz de yapabiliyorsunuz. İnternetten bir araştırın. Yoksa bir servise veya tamirciye götürmek en iyi çözüm olacaktır herhalde.

Tarih: 7 Mart 2012, 22:02 - İp: 92.***.**2.149
  • 1